Douz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyadaki mistik ülkelerden bir tanesi olan Tunus çöl gezileri ve keşifleri ile meşhurdur. Tunus şehirlerinden bir tanesi olan Douz da ülkenin Chott bölgesinde yer almaktadır. Sahra Çölü’nde keşif için başlangıç noktası kabul edilen Douz oldukça farklı ve heyecan verici bir havaya sahip. Douz hakkında bilinmesi gerekenler başında Sahra Çölü başlangıcı olmasının yanında bir de ev sahipliği ettiği çöl festivalleri geliyor. 

Douz Çöl Festivali uluslararası düzeyde gerçekleştirilen ve dört gün süren bir festivaldir. Her yıl aralık ayında yapılır ve bölgenin kültürüne dair bilgileri yakından deneyimleyebilirsiniz. Çöl Festivali aynı zamanda Deve Festivali olarak da tanınmaktadır. Douz gezilecek yerler bakımından çöl hayatını konu aldığından Sahra turu yaparak yepyeni bir dünyaya da yelken açmış oluyorsunuz.

Douz’a giderken bilmeniz gereken birtakım dipnotlar da bulunmuyor değil. Douz’a gideceğiniz zamana çok iyi karar vermeniz gerekiyor. Sıcakla aranız pek iyi değilse Douz geziniz eziyet verici bir hale gelebilir. 

Douz’da gece hayatı da Sahra Çölü Festivali süresince oldukça canlıdır. Tabii ki normal zamanlarda gece eğlenceleri ve alkollü mekanlar konusunda tutucu bir yapıya sahiptir. İçki yasak olduğunda legal olmayan şekilde satış yapan salaş yerler vardır ancak buraya genelde erkeklerin gittiği söylenir. 

Tabii ki bunlar daha çok şehir merkezi için geçerli. Çölde festival olmadan tur şirketleri ile anlaşıp konaklama yaparsanız akşamları kurdukları kamp ateşi ve yaptıkları dans gösterileri ile şehir merkezinden daha eğlenceli akşamlar geçirebilirsiniz. 
Douz’da konaklama için de çok sayıda otel bulabileceğiniz gibi tabii ki en keyifli seçenek çöl çadırlarında konaklamaktır. Nerede konakladığınız fark etmeksizin nane çayı, hurma ve hurmayla yapılan tatlılar, sulu yemekler gibi yemek çeşitlerinin oldukça zengin olduğunu fark edeceksiniz.

Douz Nerededir?

Douz başkent Tunus’a araçla yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer alıyor. 

Douz’a Ne Zaman Gidilir?

Az önce de belirtildiği gibi Douz’a gitme planınız varsa ve bunu yaz aylarında yapmayı düşünüyorsanız inanılmaz bir sıcakla baş etmeniz gerekir. Çöl Festivali’ni görmek adına aralık ayında Douz’a gitmeye karar verirseniz belki de geceleri sorun yaşayabilirsiniz. Fakat festival kapsamında her şey düşünülmüş oluyor ve yazın yaşayacağınız kadar sorun yaşamıyorsunuz. Eğer yazın gidecekseniz yerlilerin de yaptığı gibi akşamları dışarı çıkacak şekilde programınızı ayarlayabilirsiniz. 

Douz’a Nasıl Gidilir?

Eğer Douz’da hatta genel olarak Tunus’ta taksi kullanacaksanız çok sıkı pazarlık etmeniz gerektiğini unutmayın. Aynı yola kimi 30 Dinar öderken kimileri 5 Dinar ödüyor. Bu tamamen sizin pazarlık yeteneğinize kalmış.

Eğer Douz çöl turlarına katılacaksanız şehir merkezindeki onlarca tur şirketi arasından seçim yapabilirsiniz. Bu sayede Douz’dan Sahra Çölü başlangıcına kadarki 20 dakikalık yolculuğu develer veya jeepler ile sağlayabilirsiniz. Dilerseniz otostop veya şehir içi otobüslerini de kullanabilirsiniz. Otobüs seferleri sabah erkenden başlıyor ancak her bölgede otobüs geçme sıklığı aynı değil. Zaman kaybetmemek için bu konu hakkında şehirde detaylı bilgi edinmeniz faydalı olacaktır. 

Douz Gezilecek Yerler

Sahra Çölü

Douz’dan Sahra’nın başlangıcına yolculuk yaklaşık 20 dk sürüyor. Yazının en başından beri anlatıldığı gibi Douz eşsiz bucaksız Sahra Çölü gezisinin başlangıç noktası sayılıyor. Hele ki aralık ayında festivale denk gelirseniz işte o zaman çok da özel etkinliklere şahit olursunuz. Çöl düğünleri, uçurtma yarışları, av gösterileri, geleneksel danslar ve müzikler gibi bölge halkını yakından tanıyacağınız ve Douz gezisini oldukça şenlikli geçireceğiniz bir etkinlikten bahsediyoruz. 

Sadece bölgeyi yakından tanımak değil bu festival için orada buluşan binlerce Berberi, Bedevi ve göçebe Kuzey Afrika halkına da yakından şahitlik edeceksiniz. Ayrıca Sahra Çölü’nde kamp yapabilir ve uçsuz bucaksız bu yerin tadını en iyi şekilde çıkarabilirsiniz. Bu kamplar için de turlar ile anlaşıp rehberler eşliğinde hareket ediyorsunuz. Turlarda develer ile yolculuk ediliyor. 

Douz Meydanı

Douz Meydanı’ndaki pazarda çeşit çeşit hediyelik eşyanın sergilendiği dükkanlar bulunuyor. Tunus genelinde her şeyin pazarlık usulü işlediğini unutmadan alacağınız her şey için pazarlık yapmalısınız. Hediyelik eşyaların yanı sıra Douz’dan bölgeye has yiyecekleri de satın alabilirsiniz. Eğer fırsatınız varsa meydanda meşhur naneli çaylarını içebilir ve bir o kadar meşhur olan Tunus hurmasının tadına bakıp satın alabilirsiniz. 

Bölgenin geneline çöl iklimi hakim olsa da Akdeniz kıyılarına yakın yerlerde Akdeniz iklimi görülüyor. Dolayısıyla bu iklim özelliği sayesinde Douz’da zeytin yetiştiriciliği de yapılıyor. 
 

Douz ile İlgili

Douz Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 11.6oC
  • Şub 13.6oC
  • Mar 16oC
  • Nis 19.6oC
  • May 23.6oC
  • Haz 27.8oC
  • Tem 30.2oC
  • Agu 30.5oC
  • Eyl 27.5oC
  • Eki 22.6oC
  • Kas 16.8oC
  • Ara 12.4oC

Kısa Kısa