Adana “Büyük Akdeniz Şöleni" İçin Hazır

Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde 4-6 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek 3. Adana Lezzet Festivali’nin basın toplantısı 17 Eylül’de Feriye’de yapıldı. “Büyük Akdeniz Şöleni” ana temasıyla hazırlanan festivalde Adana’nın özgün gastronomisiyle Akdeniz mutfağının kendine has tatları bir araya gelecek.

Zengin ve güçlü mutfağıyla ünlü şehirlerimizden Adana, bu yıl üçüncü defa Lezzet Festivali’ne ev sahipliği yapacak. Bugünkü basın toplantısıyla tüm detayları açıklanan festivalde ana tema “Büyük Akdeniz Şöleni” olarak belirlendi. 4-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin bu yılki konuk ülkesi Güney Kore… Diğer konukları ise İtalya, Fas, Lübnan, KKTC, İspanya, Fransa, Tunus, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkeleri olacak. Büyük Akdeniz Şöleni ana temasıyla hazırlanan lezzet festivalinde Adana’ya özgü gastronomik değerler, Akdeniz mutfağının kendine has tatlarıyla bir araya gelecek.


 

Dopdolu Bir Program Lezzet Düşkünlerini Bekliyor

Bugün Ortaköy Feriye’de gerçekleştirilen basın toplantısıyla duyurulan program oldukça zengin. Toplantı Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başta olmak üzere yerli ve yabancı birçok değerli ismin katılımıyla gerçekleşti. Konuk ülke Güney Kore’nin yanı sıra Dario Cecchini (İtalya), Juan Jose Lopez (İspanya), Nihad Mamaledzija (Bosna Hersek), Christian Plumail (Fransa), Rafram Chaddad (Tunus), Altın Prenga (Arnavutluk) ve Anissa Helou (Lübnan) gibi uluslararası isimlerin yanı sıra Cüneyt Asan, Hazer Amani, Danilo Zanna, Ebru Baybara Demir, Eyüp Kemal Sevinç, Yunus Emre Akkor gibi ünlü şefler ve yerel ustalarla, lezzet şovlarının yaşanacağı dopdolu bir üç gün geçirilecek. Adana'nın geleneksel mutfak zenginliğinin yanı sıra davetli Akdeniz ülkelerinin mutfak atölyeleri ve şovları gibi öğeler de etkinlik programında yer alacak.


Birçok Ülke Lezzet İçin Adana’da Buluşacak

İtalya, Malta, Lübnan, KKTC, İspanya, Fransa, Tunus, Fas, Bosna Hersek, Arnavutluk, Yunanistan gibi ülkelerin yanında konuk ülke Güney Kore ve konuk şehirler Gaziantep ve Hatay, festival süresince Adana’da ağırlanacak.Bu özel festivalin basın toplantısı da oldukça renkli ve konusuna yakışır şekilde iştah açıcıydı.3. Adana Lezzet Festivali’nin açılış konuşmasını Mutfak Dostları Derneği’nden Zeynep Kalınç yaptı. Konuşmanın ardından Adana Lezzet Festivali’ne yönelik videolar izlendi. Basın toplantısı da festivalin iddiasına yakışır ölçüde birbirinden özel lezzetlerle donatılmıştı. Çukurova Aşçılar Derneği'nden Fatma Çıkla sıkma yaptı,  Adana peynirleri ve reçelleri sofraları süsledi. Ve tabii olmazsa olmaz, ciğer standı da davetlileri mest etmek için yerini almıştı.

Gastronomik lezzetlerin ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın konuşmasına geçildi. Karalar; “Yerel mutfağımızın değerlerini koruyarak bugüne adapte etmenin ve geleceğe taşımanın gayreti içindeyiz. Adana mutfağı içinde tarih boyunca süzülüp gelen, eşi benzeri olmayan bir bilgi birikimini barındırıyor. Bu özel ve eşsiz mutfak kültürünün, festival sayesinde ülkeleri kıtaları aşan bir üne kavuşacağından eminim” sözleriyle festivalin önemine değindi ve Adana mutfağının eşsiz bilgi hazinesine vurgu yaptı.  

Adana, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Gastronomi Alanında Dahil Olmak İstiyor

Adana Valisi Mahmut Demirtaş’sa yaptığı konuşmada özellikle UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı üzerinde durdu: “Adana Lezzet Festivali, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi alanında dahil olmak üzere başvurusunu tamamlayan ilimizi, bir lezzet kenti olarak markalaştırma hedefine yönelik atılmış büyük bir adım niteliğindedir. Valiliğimiz koordinesinde; birçok kurum ve kuruluşun katkısı ve desteğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivalimiz; bu yıl daha da büyüyerek uluslararası bir boyut kazandı. Bu yılki çıkış noktasını “Büyük Akdeniz Şöleni” olarak belirlediğimiz Adana Lezzet Festivali, Adana’nın mutfak zenginliğini en doğru mesajlarla tanıtmak ve Akdeniz ülkeleri arasında ortak mutfak kültürü üzerinden bir dostluk köprüsü kurmak amacıyla hayata geçirilecek” şeklinde konuştu. Vali Demirtaş ayrıca festivalde bir de rekor denemesi yapılacağını söyledi.  222 metrelik et şiş denemesi yapacaklarını ve bu denemeyle de Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek istediklerini de belirten Demirtaş, Adana Lezzet Festivali’nin gastronomi alanında örnek bir model olduğunu belirterek sözlerine söz verdi.


Gastoronominin Kalbi Adana’da Atacak

Festival için düzenlenen Merkez Park, üç gün boyunca gastronominin başkenti olacak.  Festivale Adana Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Adana ilçe belediyeleri, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Turist Rehberleri Birliği, Çukurova Turistik Otelciler Birliği, Mutfak Dostları Derneği, Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği, Çukurova Aşçılar Derneği gibi çok sayıda kurum ve kuruluş katılım gösterecek. Adana Lezzet Festivali’nin üçüncü yılında da geçen yıl olduğu gibi profesyonelinden amatörüne gastronomi dünyasının her kesiminden geniş bir katılım ve ilgi bekleniyor.