Google+

Arama formu

​Ak pelikanların dünyadaki en önemli dinlenme alanlarından biri keşfedildi

Karacabey Belediyesi ve Doğa Derneği tarafından ortaklaşa yürütülen çalışma sonucunda ak pelikanların Avrupa’ya göç ederken kullandıkları dinlenme ve beslenme alanı keşfedildi. Bu alan ak pelikanların en önemli dinlenme alanlarından biri olarak gözüküyor. Çalışmalarda anlaşıldığına göre ak pelikanların dünya nüfusunun yüzde 5 kadarının Balkanlara yolculukları sırasında Karacabey Ovası’nda dinlendiği gözlemlendi. Ak pelikanların Avrupa nüfusunun ise yüzde 50’den fazlasının Balkanlar yolculuklarında Bursa’nın Karacebey ilçesindeki Karacabey Ovası’nda dinlendiği ortaya kondu. Karacabey Ovası’nda bulunan sulak alanları sadece ak pelikanların kullanmadığı da biliniyor. Yeni keşfedilen bu alanı çok sayıda tepeli pelikanın ve çeltikçi kuşunun kullandığını kuş uzmanları belirledi.

​Ak pelikanların dünyadaki en önemli dinlenme alanlarından biri keşfedildi

Geçen haftanın başında Doğa Derneği ve Karacabey Belediyesi ortaklığında bir ak pelikan sayımı düzenlendi. Sayımdan elde edilen verilerde daha önce fark edilmemiş bir alanda ak pelikanların konakladığı fark edildi. Üç günün sonunda ulaşılan verilere göre ak pelikan türünün dünya nüfusunun yüzde 5’i, Avrupa nüfusunun ise yarısı olan 15 binden fazla pelikanın Karacabey’de konakladığı ortaya kondu. Konaklamalarını ve beslenmelerini Karacabey Ovası’nda gerçekleştiren ak pelikanların büyük gruplar halinde bu alana geldikleri ve bir hafta kadar burada kaldıkları gözlemlendi. Kuş uzmanlarının açıklamalarına göre ak pelikanlar daha önceden konakladıkları bilinmeyen Karacabey Ovası’nda mart ayının ortasından nisan ayının sonuna kadar kalıyorlar. Göçün en yoğun yaşandığı dönem ise nisanın birinci haftası. Karacabey Ovası’nda birkaç gün boyunca dinlenip beslenen ak pelikanlar buradan Avrupa’daki kuluçka alanlarına doğru göçlerine devam ediyorlar. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan konuyla ilgili yaptığı açıklamasında Doğa Derneği ile birlikte buldukları bu yeni keşifle Avrupa’da yaşayan pelikanların yarısının buradan geçtiğinin anlaşıldığını belirtiyor. Özkan’ın açıklaması ise şu şekilde: “Buradan geçen ak pelikanların göç yolu üzerindeki sayımını Doğa Derneği’nden misafirlerimizle beraber gerçekleştiriyoruz. Onların ifade ettiği verilere göre Avrupa’da yaşayan pelikanların yarısı buradan geçmiş vaziyette. Bu çok ciddi bir rakam. Bu da gösteriyor ki, göç yolu olarak tabir edilen bu alan, önemli bir merkez ve arkadaşlarla yaptığımız değerlendirmelerde bu alanın önemli bir sulak alan özelliklerine sahip olduğu ve bu şekilde korunması gerektiği noktasında bir mutabakat sağladık. Bu noktada da çalışmaların içerisinde olacağız”.
 
Karacabey Belediyesi ile Doğa Derneği’nin beraber yürüttüğü bu çalışma daha önceden bilinmeyen bir konaklama ve dinlenme alanının bulunmasını sağladı. Doğa Derneği Genel Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç ise bu keşif ile ilgili heyecanlı olduğunu bildirerek ekledi: “Birlikte keşfettiğimiz heyecan verici bulgu, bu önemli göç yolu üzerine yapılan çalışmamızın sonu değil, tersine başlangıcı. Bu nedenle, Karacabey’in pelikanlarının izlenmesi ve korunması için Karacabey Belediyesi ve diğer ortaklarla birlikte çalışmaya devam edeceğiz”. Aynı zamanda Doğa Derneği yaptığı instagram paylaşımında da Karacabey semalarında 4.500 ak pelikanın kendilerini karşıladığını yazarak heyecanını dile getirmiş, Karacabey Belediyesi’ne teşekkür ederek bu olayı ilk kez fark eden kuş gözlemcisi ve fotoğrafçısı Alper Tüydeş’e de şükranlarını sunmuş.