Google+

Arama formu

YALNIZ VE GÜZEL KÖYÜM GÜRLE - BURSA

Bu yazı Gezimanya üyesi Pınar Bulut tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Annemin büyükbabası Midilli Adası’nda rüştiye öğretmeniymiş. Kara kaplı kitabından kıyamet alametlerini söylermiş torunlarına. Gün gelecek herkes “Köylerin yolu nere? Köylerin yolu nere?” diye soracak dermiş. Bir gün dedim ki kendime aniden “Ben bu şehirde duramam gayrı. Köyümün yolu nere? Köyümün yolu nere?”…

Bursa

İstanbul’un çok yakınında, İznik Gölü’nün yanı başında el değmemiş bir cennet; Gürle Köyü, benim köyüm.

Bursa-1

Bursa bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Yalova’dan Bursa yönüne giderken hemen Orhangazi’yi geçince henüz Gemlik’e gelmeden solda Adapazarı kavşağını görürsünüz. Oradan hemen sapın. Yeni yapılan otoban sebebiyle bu aralar yol oldukça yoğun. Aman kaçırmayın. Sonra sıra sıra köy sapakları arasında 3. olan Gürle sapağından sola dönün. Bu ilk Gürle sapağıdır. 4. sapak sizi yeni Gürle'ye götürür. Ama benim köyüm, bu ilk sapaktan daha yukarı tırmanırken sizi tüm heybetiyle, heyecanla karşılayan Sivrikaya’nın eteklerindeki “Eski Gürle”dir.

Bursa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Hotel Efehan, Mercure Bursa The Plaza Thermal Spa Hotel, Boyugüzel Termal. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Derya Hotel Bursa, Adapalas Otel Bursa, Waha Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Formback Termal Otel, Almira Hotel Thermal Spa, Tiara Termal Hotel Spa tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Bursa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bursa-2

Sivrikaya’nın başı dumanlı bu aralar… Hızla sanayileşen verimli toprakları yok olup giden ovaya bakıyor. Derin bir iç çekiyor. Eteklerinde yüzyıllardır bereket saçan kadim zeytin ağaçları da çığlık çığlığa… İmar izni ha çıktı ha çıkacak derken zeytinliklerin orta yerinden yırtarcasına otoban inşaatları, dev iş makineleri acımasızca yok ediyor bin yıllık huzuru.

Bursa-3

Bursa-4

Çoğu ev bomboş. Yazları gelir yaşlılar tek tük. Bu güzelim köy, bu verimli topraklar yapayalnız şimdi. Gençler büyükşehirlerdeyiz hep. Yaşlılar ancak yazları gelir. Bir tek bakkal bile yok o yüzden. Orhangazi'ye çok yakın iyi ki…

Bursa-5

Bursa-6

Bursa-7
Anneannemin gelin gittiği ev, hani derler ya, “şu duvarların dili olsa da anlatsa”

Yaşam bir yolunu bulur emektar duvarlarda. Taş duvarlar bile yaşar, çiçekler açar. Bereket fışkırır inadına yüzüne.

Bursa-8

Zeytin zamanı yani Kasım ve Aralık’ta bir hareketlenme olur yine. Gitgide yaşlanan etraftaki fabrika dumanlarıyla sık sık hastalanan ağaçlardaki zeytinleri de “icar”a veririz genellikle. Yani bir çiftçi anlaşır pek çok kişiyle, belirli bir yüzde karşılığında zeytini toplar, ilaçlar budar. İcar da dertlidir, toprak sahibi de; “Kazandığım bezendiğime yetmez” diye şikâyettedir hep.

Bursa-9

Bursa-10

Bursa-11

Köyde ne bir pansiyon ne de bir lokanta var. Hemen İznik yoluna iner, 10 dakika İznik yönüne ilerlerseniz solunuzda nefis köfteleriyle parmak ısırtan Köfteci Muammer’e uğramalısınız. Ama size bir tüyo; zeytinyağını ve salçanın hasını, zeytinin doğalını isterseniz köy kahvesinde Hasan Amca ve Didar Yenge’nin evini sorun. O her daim gülen yüzüyle Didar Yenge size kıyamaz ve kendi stoklarından birkaç kavanoz satın alabilirsiniz.

Bursa-12

Bursa-13

Yüzyıllardır nur akar bu çeşmeden. Eski mezarlık yolundan tabutlar geçer. Hayat durmaz, akar. Çeşme durmaz, nur akar...

Bursa-14

Bursa-15

Bu yalnız köy;  güzeldir, misafirperverdir, şaşkındır yabancıyı görünce. Terk edilmişliği kaderi sanır Sivrikaya. Ta ki sırası gelenin son yolculuğunda geri alır evlatlarını. Kucağına alır, cennet misali eteklerinde saklar mahşer gününe dek sessizce. Üstün Dökmen bir yazısında “içine sevdiklerini koyup gittiğinde mezarlıklar artık senin için korkutucu bir yer olmaz” demişti.
 
Eteklerinde bir örtü gibi ıhlamur ağaçları kaplı SİVRİKAYA. Sana bırakıyorum köyümü, zeytinlikleri ve ölülerimi… Bilirim sen yüzyıllardır onlara şefkatle baktın, gözettin. Tüm dünyadaki dağları, taşları, denizleri dolaşabilmek ümidindeyim. Ancak son durağım yine senin eteklerin olacaktır, bilesin..

Bursa-16

Etiketler

seyyahzade kullanıcısının resmi
seyyahzade
Çar, 07/29/2015 - 09:34
Çok güzel bir köy sürekli giderim, eklemek gerekirse köyün tarihi hamamı var.Birde eski zamanlarda Orhangazi 'nin ilçe merkezliğini yapmışlığı var.Yeni Gürle ve Eski Gürle olarak ayrılır ama zaten yan yanadır iki köy. Ayrıca ünlü gezgin İbn-i Batuta eserinde Gürle köyüne uğrayıp bir gece Ahilerin yanında misafir kaldığını yazmaktadır.
Pınar Bulut kullanıcısının resmi
Pınar Bulut
Çar, 07/29/2015 - 09:52
Teşekkür ederim eklemelerinize. Aslında ben de son gidişimde hoş gelişmeler gördüm tarihi dokunun korunması adına. Sanırım bu yazıyı en kısa sürede güncellemek gerekecek:)

Pınar Bulut kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok. (Bir Wikipedia değilim yani) Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da...