Malta’nın Bağımsızlığının 55. Yıl Dönümü Kutlandı

Malta Cumhuriyeti’nin bağımsızlık kazanmasının 55. yıl dönümü, bu yıl başta turizm olmak üzere Malta ile işbirliği içindeki farklı sektörlerden temsilcilerin, bürokratların ve medya temsilcilerinin katıldığı bir davetle kutlandı. Malta İstanbul Başkonsolosluğu tarafından 24 Eylül tarihinde Hilton Hotel Bosphorus İstanbul’da gerçekleştirilen ve Türkiye'nin Malta Büyükelçisi Sayın Ekselansları Carmel Vassalo'nun da katılım gösterdiği davette; Malta Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Franklin Aquilina, böyle bir organizasyon aracılığıyla salondaki konuklara ev sahipliği yapmanın kendisini ne kadar memnun ettiğini dile getirdi. Kutlamaları hem Malta’nın hem de Türkiye’nin ulusal marşlarıyla başlatan Aquilina, marşların ardından Malta’nın bağımsızlığının önemiyle ilgili bir konuşma yaptı ve konuşmasında özellikle Malta’nın Türkiye ile geliştirdiği ilişkilere dair düşüncelerini ve ülkenin denizcilik açısından ne denli merkezi bir nokta olduğunu anlattı. Konuşmasının sonunda bu geceyi organize etmelerinde kurumlarına yardımcı olan tüm sponsorlara teşekkür eden Aquilina, emeği geçen herkesi tek tek sahneye davet ederek onlara plaketlerini takdim etti.

Gecenin sponsorlarından Malta Turizm Ofisi’nin Türkiye tanıtım ajansı Manya Medya da katkılarından dolayı plaketle ödüllendirildi.

Malta’nın bağımsızlığının yıl dönümünün kutlandığı gecede açılış konuşmalarının ardından sıra yemeğe geldi. Misafirlere günün anlam ve önemine uygun bir menü ikram edildi. Malta’nın yöresel tatlarının Malta’dan gelen ünlü aşçılar tarafından hazırlandığı bu özel gecede yiyecekler, sunumlarıyla gözlere tatlarıyla da damaklara hitap edişiyle büyük beğeni topladı.  

Geceye katılan İskoçyalı müzisyen Paul Dwyer, gitar eşliğinde çaldığı şarkılarla Malta’nın bağımsızlığının 55. Yıl dönümünü, davete katılan tüm misafirler için daha da unutulmaz kıldı.

Ayrıca gecede birbirinden özel Malta şarkılarına ve özenle seçilen Anadolu ezgilerine de yer verildi.
Kısacası Malta’nın bağımsızlığının 55.yıl dönümü için İstanbul’da yapılan davet, tüm katılımcıların keyif aldığı özel bir organizasyon oldu.