THY boarding süresinde değişikliğe gidiyor

Dünyanın birbirinden farklı köşelerine uçuşlarını yıllardır durmaksızın sürdüren Türk Hava Yolları (THY), 1 Aralık 2017’den itibaren boarding süresini 20 dakika önce tamamlayacak.

1 Aralık tarihine kadar yolcular uçuşa 15 dakika kalana kadar biniş işlemlerini gerçekleştirebilme şansına sahiplerken, bu tarihten itibaren uçuştan 20 dakika öncesine kadar bütün işlemlerini bitirmeleri gerekecek.


Türk Hava Yolları boarding saatiyle ilgili değişikliğe ilişkin açıklama yaptı

THY tarafından yapılan kısa açıklamada, " Sayın yolcularımız, 1 Aralık 2017 tarihi itibari ile uçağa biniş işlemleri (Boarding) tarifeli kalkış saatinden 20 dakika önce sona erecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz" denildi.

Boarding nedir?

Boarding time yani biniş zamanı, uçağa yolcu alınmaya başlanan zamanı ifade eden ve sık seyahat edenlerin çokça karşılaştığı bir terimdir. Check-in işlemi sırasında aldığınız biletinizin üzerinde boarding saatini görebilir ve uçağa alınacağınız saati bekleyip duty free’den uygun fiyatlı alışveriş yapabilirsiniz. Uçağa binmeden önce son kontroller boarding sırasında gerçekleştirilir, bu kontrollere kabin bagajlarının ebat ve etiket kontrolleri de dahildir.

Bu sırada dikkat edilmesi gereken şeylerden biri, boarding saatinin değişme ihtimalinin her zaman olduğudur. Bu yüzden havaalanında bulunan ekranları her zaman kontrol etmeli ve boarding saatinizden emin olmalısınız. Bu saat rötarlara bağlı olarak ileri alınabilir. Aynı zamanda gate yani kapı numaranıza bakmanızda da fayda var zira check-in işlemi sırasında verilen uçuş kartınızın üzerindeki gate number yani uçağa bineceğiniz kapı numarası da boarding'e 10 dakika kala dahi değişebilmektedir. Bu sebeple, birçok yolcu uçaklarını kaçırabilmektedir. Bazı havayolu şirketleri uçağın kalkış saatinden 10 dakika öncesine kadar yolcu almaya devam ederlerken bazı havayolu şirketleri ise bu süreyi daha uzun tutabilmekteler. Check-in işleminiz sırasında boarding işlemleriyle ilgili bilgi alabilirsiniz. 

Boarding pass nedir?

Boarding pass, uçak biletlerinin koparılan kısmını oluşturan uçuş kartı anlamına gelmektedir. Boarding pass uçuş kartınız gate girişinde check-in işleminizi gerçekleştirdikten sonra uçağa binmeden önce görevli tarafından koparılıp tarafınıza verilir. Bu kartı kaybetmemenizin çok önemli olduğunu unutmamalı ve uçağa binene kadar yanınızdan ayırmamalısınız. 

1 Aralık 2017’den itibaren Türk Hava Yolları'nın uygulamaya geçireceği boarding süresi değişikliğinin yolculuklarda sıkıntı yaratıp yaratmayacağı önümüzdeki günlerde görülecek.

Etiketler