Google+

Fukuoka

Fukuoka - : - / -
--℃
1 JPY=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon9℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon23℃
 • Ekiweather-icon18℃
 • Kasweather-icon12℃
 • Araweather-icon7℃
Nüfus: 1,483,052 / Dil: Japonca / Para Birimi: Japon Yeni (JPY) / İklim: Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

20100720_Fukuoka_3704.jpg

Fukuoka, Japonya’nın aynı isimli vilayetinin başkentidir. Kyuhsu adasının kuzey sahilinde yer alır. Kuzeyinde Genkai Denizi’ne kıyısı vardır. Diğer kısımlar dağlarla çevrilidir. Modern mimari yapısı, şehir içinde kolay ulaşım ağı, kaliteli restoranları, farklı gece hayatı ve mart ayının sonunda açan muhteşem kiraz çiçekleri ile Japonya’ya ilk kez gidecekler için iyi başlangıç noktasıdır.

Fukuoka-1265.jpg

1,483,052 kişilik nüfusa sahip şehir, Kyushu Bölgesi’nin ekonomik gücüdür. Özellikle girişim sektöründekiler burayı çok tercih eder. Çünkü onlara pek çok kolaylık sağlanmaktadır. Gelişen turizmi ve ticareti sayesinde en dinamik şehir olarak görülen Fukuoka, yılda 2 milyon turist ağırlamaktadır. Bunların çoğu Güney Kore ve Çin’den gelenlerdir. Özellikle yaz ve sonbahar aylarında düzenlenen festivalleri, doğal güzellikleri, müzeleri ve mimarisiyle ilgi çeken bir şehirdir.

Fukuoka, subtropikal iklim kuşağındadır. Yazlar sıcak, kışlar serin ile soğuk arasıdır. Kış aylarında hava sıcaklığı 0’ın altına neredeyse hiç düşmez. Bahar ayları güneşli ve sıcaktır. Yağışlı dönem altı haftalığına haziran ve temmuzda durur. Sıcaklık 25-30 derece arasındadır. Şehrin en güzel ayı olarak sonbahar gösterilir. Yağışsız ve ılıman bir hava vardır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=EAqgmPRv6pc

Fukuoka, Kyushu Adası’nın en büyük şehri. Şehrin diğer adı küçük Tokyo ama kesinlikle bu şehir başkentten daha sevimli. Kanalları ve kanal kenarındaki seyyar lokantalarıyla tanınıyor. Küçük bir liman şehri olduğu için her ne kadar gezilecek yerler limitli olsa da diğer Japon kentlerine oranla yabancı kültürlere daha açık.

Fukuoka, şatafatsız bir şehir ve gerçekten bir metropolitana göre bir hayli rahat ve sakin. Ohori Parkı, Kyushu Ulusal Müzesi ve Genko Tarihi Müzesi, Tenjin Mahallesi ve Hakozaki Tapınağı şehirde gezilecek yerler arasında.

Tenjin Mahallesi (Eski Fukuoka)

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

"Tenjin" olarak adlandırılan Eski Fukuoka, yani tarihi şehir, şimdi kentin ana alışveriş bölgesi. Fukuoka’nın modern kısmı olan Hakata ise, şehrin limanına ve tren istasyonuna ev sahipliği yapıyor.

Ziyaretinize ilk iş olarak Tenjin’in keşfiyle başlayın. Her ne kadar İngilizce sorunu olsa da yeteri kadar yönlendirici tabela ile en azından gideceğiniz yeri kestirebilirsiniz. Tenjin’de mahallede birçok restoran, bar, mağaza mevcut. Buranın müdavimleri özellikle hava karardıktan sonra ortaya çıkıyorlar denebilir. Hafta sonu gündüz vaktinde ise akşamdan kalma birçok kişiyi sokaklarda görebilirsiniz. Fukuoka’nın canlı bir gece hayatı var. Tokyo'dan sonra en fazla bara sahip olan şehir Fukuoka. Bu canlı hayatın merkezi de Tenjin.

Tenjin ayrıca alışveriş ve yeme içmenin de merkezi. Burada yatai denen seyyar ramen istasyonları var ki tam bir Japon kültürü örneği… Gece geç saatlerden sabahın ilk ışıklarına kadar içki, ramen ve sohbetin döndüğü bu seyyar çadırlarda mutlaka yemek yiyin. Japonya’daki servis sektörü çok iyi. Her şey zamanında, kaliteli ve güler yüzlü…

Biri size hizmet ederken, sanki bunu para kazanmak için zorunlu olduğundan değil de sizi ailesinden biri gibi gördüğünden dolayı yapıyormuş hissine kapılıyorsunuz (En azından dışarıya yansıyan görünüm böyle!). Bir de gezmeye gelenler söz konusu olunca ellerinden gelen yardımı yapmaya çalışıyor bu nazik ve güler yüzlü halk.

Tenjin Mahallesi (Eski Fukuoka)

-

Fukuoka lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hotel Eclair Hakata, Royal Park Hotel The Fukuoka, Hotel Okura Fukuoka. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Marine Hotel Shinkan, Hotel AreaOne Hakata gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Dormy Inn Premium Hakata Canal City Mae, Hotel Clio Court Hakata, Dormy Inn Hakata Gion otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Fukuoka aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ohori Parkı

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Ohori Parkı, ‘Place of Scenic Beauty’ kategorisinde tescillenmiş bir park. Türkçe’de Güzel Manzaraya Sahip Yer anlamına gelen bu kategori daha geniş bir anıt tescili sisteminin parçasıdır. Japonya hükümeti tarafından doğal ve tarihi güzelliklere, anıtlara, mimari yapılara, bahçelere ve her türlü kültür ve tabiat varlığına uygulanan bu tescil sistemi, koruma ve turistik amaçlarla pazarlama odaklıdır.

Ohori, Japonca’da “büyük kale hendeği” anlamına gelmekte. Ve ismini Fukuoka’nın eski lordu Kuroda Nagamasa’nın Fukuoka Kalesi’nin güvenliği için kazdırdığı bir hendekten alıyor. Hakata Körfezi’ne bakan Kusagae isimli bir koyumsu girintinin kuzey yarısına el koyarak bu hendeği açarken, bu koya dükülen Hii (Tajima) Nehri’nin akışı değişerek batıya dönmüştür.

Burada bulunmakta olan park 1929 yılında Fukuoka şehir yönetimi tarafından yeniden inşa edilmiştir. Bu yeni tasarımda Çin’in Batı Gölü model alınmıştır. Sadece şehirdeki değil, tüm Japonya’daki en güzel su parklarından biri olan bu park, yerel halk için bir dinlenme ve rahatlama bölgesidir. Her yıl ağustos ayında burada bir havai fişek festivali düzenlenir.

Parkın yanında bulunan Fukuoka Art Museum’u da buraya kadar gelmişken mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Genel olarak koleksiyonu Asya sanatına odaklanan müze 2010 yılında Marc Chagall’a dair kapsamlı bir süreli sergi de düzenlemiştir.

-

Fukuoka Kalesi

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Fukuoka Kalesi

Fukuoka Kalesi ya da diğer adılarıyla Maizuru Kalesi veya Seki Kalesi, erken Edo dönemimde, Kuroda Nagamasa tarafından yaptırılmıştır. Japonya hükümeti tarafından tescilli bir tarih eser olarak koruma altına kalr Fukuoka kentinin merkezinde yer alan Fukuoka Tepesi’nin üzerinde bulunur.

Naka Nehri’nin, kalenin doğu tarafında doğal bir hendek oluşturduğu bu kalenin batı tarafında ise doğal hendek görevi gören bir bataklık mevcuttur. Hakata limanı ise Naka Nehri’nin karşı tarafında kalenin doğu çaprazında bulunur. Kale etrafında kurulan şehir bakısız kuzeye yani denize doğru gelecek şekilde kurulmuştur.

Kalenin yayıldığı alanın büyük bir kısmı Maizuru Park’ına aittir. Bu parkta sayısız spor tesisi, bir mahkeme salonu ve bir sanat müzesi bulunmaktadır. Heiwadai Beyzbol Stadyumu, yani Nishitetsu Lions ve Fukuoka Daiei Hawks adlı takımların eski evi, kalenin sınırları içinde yer almaktadır. Kalenin baxı eski kapıları, ayrıca yagura adı verilen kulelerinden de bazıları kalenin kapsmaında koruma altına alınmıştır.

Bunlardan bir tanesi Japonya hükümeti tarafından önemli tarihi eser kategorisinde tescillenmiş ve koruma altına alınmıştır. 1987 yılında kale kampüsünde gerçekleşen kazılarında korokan adı verilen, diplomatları ağırlamak için kullanılan eski bir konuk evine dair kalıntılar bulunmuştur. Bu kalıntılar, Heinan döneminde de kalenin hayatı önem taşıyan bir coğrafi kontrol noktası olduğunu kanıtlamıştır. Tüm Japonya’da içinde bulunan tek korokan kalıntısıdır bu.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Fukuoka, Japonya’nın aynı isimli vilayetinin başkentidir. Kyuhsu adasının kuzey sahilinde yer alır. Kuzeyinde Genkai Denizi’ne kıyısı vardır. Diğer kısımlar dağlarla çevrilidir.

Geolocation

Fukuoka, subtropikal iklim kuşağındadır. Yazlar sıcak, kışlar serin ile soğuk arasıdır. Nemlilik oranı yazın daha yüksektir. Rakım itibariyle alçak yerlerde kar yağışı olmaz.

Hava sıcaklığı yıllık ortalama 16.3 derecedir. Yılın yüzde 40’ı bulutlu geçer. Kış aylarında hava sıcaklığı 0’ın altına neredeyse hiç düşmez. Kar yağışının çok sık görülmediği kış ayları yağışlıdır.

Bahar ayları güneşli ve sıcaktır. Mart ayının sonunda kiraz ağacı çiçeklerinin açmasıyla harika bir manzara oluşur. Yağışlı dönem altı haftalığına haziran ve temmuzda durur. Sıcaklık 25-30 derece arasındadır. Yaz aylarında sıcaklıklar 37 dereceye kadar çıkmaktadır.

Şehrin en güzel ayı olarak sonbahar gösterilir. Yağışsız ve ılıman bir hava vardır.

Şehrin batısında 10 dakikalık uzaklıkta yer alan Fukuoka Havalimanı’na Hong Kong, Singapur, Bangkok, Amsterdam gibi noktalardan uçuşlar mevcuttur.

Havalimanından şehir merkezine otobüsle ve trenle gitmek mümkündür.

Fukuoka hem iş hem de tatil merkezi olduğu için lüks otellerden hostele kadar her bütçeye göre konaklama seçeneği mevcut. Eğer iş için gidiyor ve istasyona yakın olmak istiyorsanız JR Hakata İstasyonu’na yakın konaklamalısınız. Şehir merkezindeyse Tenjin bölgesini seçebilirsiniz.

Fukuoka onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Fukuoka Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Fukuoka Otelleri

En Uygun Fiyatlı Fukuoka Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Fukuoka Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Fukuoka Otelleri

how_to_sub.jpg

Fukuoka’da 3 hatlı metro mevcuttur. Şehir merkezine, havalimanına kolaylıkla ulaşım sağlamaktadır. Şehir merkezinde görülmesi gereken noktalar yürüme mesafesindedir. Bu bölgede bisikletle de gezmeyi tercih edenler vardır. Merkezin dışına çıkacaksanız otobüs ya da taksileri kullanabilirsiniz.

c153a5fe7abdcfe6b1387c1ece044338.jpg

Japon mutfağı, çorba ile Japon pirinci veya eriştesi ve balık eti, sebze ve tofu ile lezzet eklemek için yapılan okazu gibi temel gıdalara dayanmaktadır. Erken modern çağda kırmızı et gibi daha önceden Japonya'da yaygın olmayan ürünler geldi ülkeye. Japon mutfağı, gıdanın mevsimselliği, malzemeler ve sunum kalitesi ile bilinmektedir. Japon mutfağı, geleneksel tariflerle ve yerel malzemelerle geniş bir dizi bölgesel özellikler sunmaktadır. Düşünün ki, Michelin Rehberi, Japonya'daki restoranları dünyanın geri kalanından daha fazla Michelin yıldızı ile ödüllendirdi. Geleneksel Japon mutfağının ana gıdası pilavdır, yani “gohan”. Pilav, her öğünün bir parçasıdır, hatta kahvaltının bile...

Japonya bir ada olduğundan dolayı balık ve diğer deniz meyveleri içeren yemeklere de çok sık rastlamak mümkündür. Genel olarak Japon Mutfağı, diğer Doğu Asya ülkelerinin mutfaklarına benzer. Diğerlerine olan en önemli farkı yağ ve baharat kullanımının çok daha az olmasıdır. Kullanılan malzemelerin asıl, gerçek tatları muhafaza edilmeye gayret gösterilir. Mümkün oldukça mevsim için tipik olan taze malzemeler kullanılır. Ülke mutfağının en meşhur yemeği suşidir. Diğer yemekler şöyledir:

Akaşi-yaki: Ahtapot parçaları içeren yumurta topçukları.

Çanko-nabe: Nabe stiline göre. Sumo güreşçilerinin yedikleri proteinden zengin olan türlü.

Donburi: Sebze, et veye başka içerikli pilav yemeği.

Gyōza: Et ile doldurulmuş Çin usulu hamurişi.

Popüler restoranlar

Ichiran, Yama-chan, Kajishika, Nononi, Tetsu-Nabe, Sancho Panza, Zauo, Murata, Tenjin Nobunaga, No No Budo, Ippudo.

Bahşiş

Fukuoka restoranlarında çalışanlar sizden bahşiş beklemez. Ama eğer hizmeti beğendiyseniz kendi arzunuza göre yüzde 10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Yasalara göre Japonya’da barlarda dans etmek yasaktır. Eğer dans etmek istiyorsanız mutlaka bir gece kulübüne gitmeniz gerekir. Bu yüzden eğer bara gittiğinizde çalışanlar sizi uyarırsa sakın şaşırmayın. Her ne kadar barlar tüm gece açık kalabilse de, gece kulüpleri 1’de kapatmak zorundadır. Ancak sabah 5’te yeniden açabilirler. Ve inanın o saatte de müşterileri vardır. Çoğu kişi aradaki 4 saati barlarda geçirir.

Şehir merkezi olan Tenjin Bölgesi’nde pek çok yerel özelliklere sahip bar bulmak mümkündür. Hepsinin mönüsünde fotoğraf olması, seçim yapmanızı kolaylaştırır. Oyafuko-dori Caddesi de farklı bar seçenekleri sunan bir alandır. Burada iki gece kulübü de bulunmaktadır.

Yamakasa (Temmuz)

Hakata Dontaku (Mayıs)

Kanmon Havaifişek Festivali (Ağustos)

Hojoya Festivali (Eylül)

Asya Pasifik Festivali (Ekim)

Nakasu Festivali (Ekim)

Hakata Fener Festivali (Kasım)

Şehir merkezi Tenjin, şehrin alışveriş bölgesidir. Burada yerli tasarımcıların özel butiklerini bulabilirsiniz. Ayrıca Tenjin Core, IMS, Vivre ve Solaria Plaza Vioro adlı alışveriş merkezleri de bu bölgededir. Nishi-Dori ve Oyafuko-Dori sokaklarında farklı hediyelik eşya seçenekleri mevcuttur.

Japonya’da birçok yerde kredi kartı kabul edilmez. Özellikle de Japonya dışından alınmış kredi kartları kesinlikle kabul edilmemektedir, bu yüzden yanınızda mutlaka yeteri kadar nakit bulundurmalısınız. Ayrıca satılan malların birçoğu, özellikle elektronik cihazlar, Japonya şartlarında çalışmak üzere düzenlenmiştir, buna dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Öte yandan, özellikle elektronik cihazlarda uluslararası garanti olmasına dikkat etmek gerekir.

Japonya'dan getirebileceğiniz başlıca hediyeler şunlardır:

Kimono; gerçek kimonolar boyanmış ipekten yapılır ve çok pahalıdır. Bunların ikinci ellerini, yani kullanılmışlarını ise, açık hava pazarlarında yaklaşık 10.000 Yen civarında bulup satın alabilirsiniz. Ahşap baskı işleri; Edo dönemine ait ahşap baskı işlerini özel dükkanlarda bulabilirsiniz. Ancak, reçinesinin akmaması için, ahşap boyama eşyaları nemli ortamlarda tutmanız gerekir. Hatta, ahşap boyama işlerini, plastik kaplarda eve götürmenizi öneririz.

Oyuncak bebek; Japonya’da oyuncak bebekler genellikle dekoratiftir ve törenlerde kullanılan objelerdir. Birçok farklı bebek çeşidi bulup satın alabileceğiniz dükkan vardır.

Seramik; Japonya’da çanak-çömlek yapımı, binlerce yıl önce başlamıştır. Alışveriş merkezlerinde birçok çeşitte seramik ürünleri bulup satın alabilirsiniz. Ancak, bunlar arasında stil olarak öne çıkanlar Seto, Bizen, Şigaraki, Mino, Kutani, Raku’dur. Kağıt; Japonya’da kağıtlar, çeşitli bitki liflerinden yapılır ve bu uygulama yüzyıllardır sürdürülür. Yapılan bu kağıt olağanüstü yumuşak ve dayanıklıdır ve bu kağıttan, yüzlerce çeşit dekoratif ve kullanışlı objeler yapılır. Hediyelik bir şeyler satın almak isterseniz: hafif ve kırılgan olmaması nedeniyle, bunları tercih edebilirsiniz.

Fukuoka (GMT +9) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur.

Japonya ülkesindeki Fukuoka şehrinin para birimi Japon Yeni’dir. 1 TL yaklaşık 34,70 Japon Yeni’dir.

Japonya ülkesinde bulunan Fukuoka’nın resmi dili yoktur. Ancak Japonca, ulusal dil olarak kabul edilir. Ülkede bunun dışında Korece, Çince, Filipince, İspanyolca ve Vietnamca konuşulmaktadır.

TOKYO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 2-33-6 JINGUMAE SHIBUYAKU TOKYO 150-0001 JAPAN

Telefon: (0081 - 3) 6439 5700

Faks: (03) 3470-5136

embassy.tokyo@mfa.gov.tr

http://tokyo.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: JAPONYA, PALAU, MİKRONEZYA FEDERE DEVLETLERİ

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ergin Olma Bayramı

Ulusal Kurtuluş Bayramı (11 Şubat)

İlkbahar Gündönümü Bayramı (21 Mart)

Yeşillik Bayramı (29 Nisan)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Ulusal Tatil (4 Mayıs)

Çocuklar Bayramı (5 Mayıs)

Deniz Bayramı

Yaşlılara Saygı Bayramı

Sonbahar Gündönümü Bayramı (23 Eylül)

Sağlık ve Spor Bayramı

Kültür Bayramı (3 Kasım)

İşçilere Şükran Günü (23 Kasım)

İmparator’un Doğum günü (23 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 119

Yangın: 119

Polis: 110

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fukuoka’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.