Fukuoka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

20100720_Fukuoka_3704.jpg

Fukuoka, Japonya’nın aynı isimli vilayetinin başkentidir. Kyuhsu adasının kuzey sahilinde yer alır. Kuzeyinde Genkai Denizi’ne kıyısı vardır. Diğer kısımlar dağlarla çevrilidir. Modern mimari yapısı, şehir içinde kolay ulaşım ağı, kaliteli restoranları, farklı gece hayatı ve mart ayının sonunda açan muhteşem kiraz çiçekleri ile Japonya’ya ilk kez gidecekler için iyi başlangıç noktasıdır.

Fukuoka-1265.jpg

1,483,052 kişilik nüfusa sahip şehir, Kyushu Bölgesi’nin ekonomik gücüdür. Özellikle girişim sektöründekiler burayı çok tercih eder. Çünkü onlara pek çok kolaylık sağlanmaktadır. Gelişen turizmi ve ticareti sayesinde en dinamik şehir olarak görülen Fukuoka, yılda 2 milyon turist ağırlamaktadır. Bunların çoğu Güney Kore ve Çin’den gelenlerdir. Özellikle yaz ve sonbahar aylarında düzenlenen festivalleri, doğal güzellikleri, müzeleri ve mimarisiyle ilgi çeken bir şehirdir.

Fukuoka, subtropikal iklim kuşağındadır. Yazlar sıcak, kışlar serin ile soğuk arasıdır. Kış aylarında hava sıcaklığı 0’ın altına neredeyse hiç düşmez. Bahar ayları güneşli ve sıcaktır. Yağışlı dönem altı haftalığına haziran ve temmuzda durur. Sıcaklık 25-30 derece arasındadır. Şehrin en güzel ayı olarak sonbahar gösterilir. Yağışsız ve ılıman bir hava vardır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=EAqgmPRv6pc

Fukuoka ile İlgili

Fukuoka’da Gezilecek Yerler

Fukuoka, Kyushu Adası’nın en büyük şehri. Şehrin diğer adı küçük Tokyo ama kesinlikle bu şehir başkentten daha sevimli. Kanalları ve kanal kenarındaki seyyar lokantalarıyla tanınıyor. Küçük bir liman şehri olduğu için her ne kadar gezilecek yerler limitli olsa da diğer Japon kentlerine oranla yabancı kültürlere daha açık.

Fukuoka, şatafatsız bir şehir ve gerçekten bir metropolitana göre bir hayli rahat ve sakin. Ohori Parkı, Kyushu Ulusal Müzesi ve Genko Tarihi Müzesi, Tenjin Mahallesi ve Hakozaki Tapınağı şehirde gezilecek yerler arasında.

Devamını Oku

Fukuoka Nerededir?

Fukuoka, Japonya’nın aynı isimli vilayetinin başkentidir. Kyuhsu adasının kuzey sahilinde yer alır. Kuzeyinde Genkai Denizi’ne kıyısı vardır. Diğer kısımlar dağlarla çevrilidir.

Fukuoka’ya Ne Zaman Gidilir?

Fukuoka, subtropikal iklim kuşağındadır. Yazlar sıcak, kışlar serin ile soğuk arasıdır. Nemlilik oranı yazın daha yüksektir. Rakım itibariyle alçak yerlerde kar yağışı olmaz.

Hava sıcaklığı yıllık ortalama 16.3 derecedir. Yılın yüzde 40’ı bulutlu geçer. Kış aylarında hava sıcaklığı 0’ın altına neredeyse hiç düşmez. Kar yağışının çok sık görülmediği kış ayları yağışlıdır.

Devamını Oku

Fukuoka’ya Nasıl Gidilir?

Şehrin batısında 10 dakikalık uzaklıkta yer alan Fukuoka Havalimanı’na Hong Kong, Singapur, Bangkok, Amsterdam gibi noktalardan uçuşlar mevcuttur.

Havalimanından şehir merkezine otobüsle ve trenle gitmek mümkündür.

Fukuoka’da Nerede Kalmalı?

Fukuoka hem iş hem de tatil merkezi olduğu için lüks otellerden hostele kadar her bütçeye göre konaklama seçeneği mevcut. Eğer iş için gidiyor ve istasyona yakın olmak istiyorsanız JR Hakata İstasyonu’na yakın konaklamalısınız. Şehir merkezindeyse Tenjin bölgesini seçebilirsiniz.

Fukuoka İçi Ulaşım

how_to_sub.jpg

Fukuoka’da 3 hatlı metro mevcuttur. Şehir merkezine, havalimanına kolaylıkla ulaşım sağlamaktadır. Şehir merkezinde görülmesi gereken noktalar yürüme mesafesindedir. Bu bölgede bisikletle de gezmeyi tercih edenler vardır. Merkezin dışına çıkacaksanız otobüs ya da taksileri kullanabilirsiniz.

Fukuoka Mutfağı

c153a5fe7abdcfe6b1387c1ece044338.jpg

Japon mutfağı, çorba ile Japon pirinci veya eriştesi ve balık eti, sebze ve tofu ile lezzet eklemek için yapılan okazu gibi temel gıdalara dayanmaktadır. Erken modern çağda kırmızı et gibi daha önceden Japonya'da yaygın olmayan ürünler geldi ülkeye. Japon mutfağı, gıdanın mevsimselliği, malzemeler ve sunum kalitesi ile bilinmektedir. Japon mutfağı, geleneksel tariflerle ve yerel malzemelerle geniş bir dizi bölgesel özellikler sunmaktadır. Düşünün ki, Michelin Rehberi, Japonya'daki restoranları dünyanın geri kalanından daha fazla Michelin yıldızı ile ödüllendirdi. Geleneksel Japon mutfağının ana gıdası pilavdır, yani “gohan”. Pilav, her öğünün bir parçasıdır, hatta kahvaltının bile...

Japonya bir ada olduğundan dolayı balık ve diğer deniz meyveleri içeren yemeklere de çok sık rastlamak mümkündür. Genel olarak Japon Mutfağı, diğer Doğu Asya ülkelerinin mutfaklarına benzer. Diğerlerine olan en önemli farkı yağ ve baharat kullanımının çok daha az olmasıdır. Kullanılan malzemelerin asıl, gerçek tatları muhafaza edilmeye gayret gösterilir. Mümkün oldukça mevsim için tipik olan taze malzemeler kullanılır. Ülke mutfağının en meşhur yemeği suşidir. Diğer yemekler şöyledir:

Akaşi-yaki: Ahtapot parçaları içeren yumurta topçukları.

Çanko-nabe: Nabe stiline göre. Sumo güreşçilerinin yedikleri proteinden zengin olan türlü.

Donburi: Sebze, et veye başka içerikli pilav yemeği.

Gyōza: Et ile doldurulmuş Çin usulu hamurişi.

Popüler restoranlar

Ichiran, Yama-chan, Kajishika, Nononi, Tetsu-Nabe, Sancho Panza, Zauo, Murata, Tenjin Nobunaga, No No Budo, Ippudo.

Bahşiş

Fukuoka restoranlarında çalışanlar sizden bahşiş beklemez. Ama eğer hizmeti beğendiyseniz kendi arzunuza göre yüzde 10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Fukuoka Gece Hayatı

Yasalara göre Japonya’da barlarda dans etmek yasaktır. Eğer dans etmek istiyorsanız mutlaka bir gece kulübüne gitmeniz gerekir. Bu yüzden eğer bara gittiğinizde çalışanlar sizi uyarırsa sakın şaşırmayın. Her ne kadar barlar tüm gece açık kalabilse de, gece kulüpleri 1’de kapatmak zorundadır. Ancak sabah 5’te yeniden açabilirler. Ve inanın o saatte de müşterileri vardır. Çoğu kişi aradaki 4 saati barlarda geçirir.

Devamını Oku

Fukuoka Festivaller

Yamakasa (Temmuz)

Hakata Dontaku (Mayıs)

Kanmon Havaifişek Festivali (Ağustos)

Hojoya Festivali (Eylül)

Asya Pasifik Festivali (Ekim)

Nakasu Festivali (Ekim)

Hakata Fener Festivali (Kasım)

Fukuoka’da Alışveriş

Şehir merkezi Tenjin, şehrin alışveriş bölgesidir. Burada yerli tasarımcıların özel butiklerini bulabilirsiniz. Ayrıca Tenjin Core, IMS, Vivre ve Solaria Plaza Vioro adlı alışveriş merkezleri de bu bölgededir. Nishi-Dori ve Oyafuko-Dori sokaklarında farklı hediyelik eşya seçenekleri mevcuttur.

Devamını Oku

Fukuoka Saat Farkı

Fukuoka (GMT +9) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur.

Fukuoka Para Birimi

Japonya ülkesindeki Fukuoka şehrinin para birimi Japon Yeni’dir. 1 TL yaklaşık 34,70 Japon Yeni’dir.

Fukuoka Resmi Dili

Japonya ülkesinde bulunan Fukuoka’nın resmi dili yoktur. Ancak Japonca, ulusal dil olarak kabul edilir. Ülkede bunun dışında Korece, Çince, Filipince, İspanyolca ve Vietnamca konuşulmaktadır.

Fukuoka Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ergin Olma Bayramı

Ulusal Kurtuluş Bayramı (11 Şubat)

İlkbahar Gündönümü Bayramı (21 Mart)

Yeşillik Bayramı (29 Nisan)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Ulusal Tatil (4 Mayıs)

Çocuklar Bayramı (5 Mayıs)

Deniz Bayramı

Yaşlılara Saygı Bayramı

Sonbahar Gündönümü Bayramı (23 Eylül)

Sağlık ve Spor Bayramı

Kültür Bayramı (3 Kasım)

İşçilere Şükran Günü (23 Kasım)

İmparator’un Doğum günü (23 Aralık)

Devamını Oku

Fukuoka Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fukuoka’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Fukuoka Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 6oC
  • Mar 9oC
  • Nis 14oC
  • May 18oC
  • Haz 22oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 18oC
  • Kas 12oC
  • Ara 7oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,483,052 / Dil: Japonca / Para Birimi: Japon Yeni (JPY) / İklim: Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün