Google+

Gazimagusa

Gazimagusa - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon12.2℃
 • Şubweather-icon12.2℃
 • Marweather-icon13.9℃
 • Nisweather-icon17.2℃
 • Mayweather-icon20.6℃
 • Hazweather-icon23.9℃
 • Temweather-icon26.7℃
 • Ağuweather-icon26.7℃
 • Eylweather-icon24.4℃
 • Ekiweather-icon21.7℃
 • Kasweather-icon17.2℃
 • Araweather-icon13.9℃
Nüfus: 40,920 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TL) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Kıbrıs Adası’nın doğusunda yer alan Gazimagusa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sınırları içerisindedir. Ülkenin güneydoğusunda yer alır. Kıbrıs’ın tek derin su limanına sahip olan şehir, Akdeniz’in en çok güçlendirilmiş limanları arasında yer alır.

Kuzey Kıbrıs’taki diğer büyük şehirlere kıyasla az gelişmiş olsa da, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin burada bulunması, muhteşem altın kumsalları bu şehri uluslararası bir şekilde bilinir kılmaktadır. Eğitim, inşaat ve endüstriyel üretimlerin dışında turizm de Gazimagusa’nın önemli bir ekonomik kaynağıdır. Tam da bu sebepten şehirde her yıl Temmuz ayında Uluslararası Magusa Kültür, Sanat ve Turizm Festivali yapılmaktadır.

Tipik Akdeniz ikliminin yaşandığı Gazimagusa’da yazlar uzun ve kurak, kışlar ise kısa ve yağışlıdır. Yağışlar çoğunlukla yağmur şeklinde görülür. En soğuk ocak ayı ortalaması 9 derece, en sıcak temmuz ayı ortalaması ise 40 derecedir. Deniz kıyıları yazın serin olmakla beraber, nemli olduğundan iç kesimlere oranla daha sıcaktır. Deniz suyu sıcaklığı ortalama 21,5 derece, nem ortalaması ise yüzde 68,8 olarak seyreder. Bahar aylarında da sıcaklıklar yüksektir. Ortalama 25 derece ölçülür. Bu nedenle gezmek için mayıs ve haziran ayları ideal olacaktır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=vZuLSbtuGuY

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kıbrıs’ta sadece deniz, güneş ve kumarhane tatili yapmayalım, biraz da gezelim diyorsanız Gazimağusa uğranması gereken bir lokasyon. Adanın en iyi yanı en uzak yerine bile birkaç saatte araba ile gidilebiliyor olması. Bu sayede nerede kalırsanız kalın Gazimağusa’ya da araba ile rahatlıkla gidebilirsiniz.

#!!#gorse#!!#http://www.famagustacyprus.eu/wp-content/uploads/2014/01/FamagustaBeach-...

Gazimagusa’da görülmesi gereken diğer yerler

Venedik Kalesi, Maraş Bölgesi, Kutup Osman Türbesi, Gazimagusa limanı, Venedik sarayı, Namık Kemal Müzesi, St. Francis Kilisesi, St. George Latin Kilisesi, İkiz Kiliseler ( Templar ve Hospitaler Kilisesi), Mağusa Surları

Salamis Antik Kenti

025 Kas 2016Gezilecek Yerler

Gezinize ilk olarak Salamis Antik Şehri ile başlayın. Tarihi M.Ö. 11. yüzyıla kadar uzanan Salamis kenti Enkomi halkının depremden sonra göç etmesi ile kurulmuş. Açıkçası Salamis’i öğle saatine kalmadan gezmekte fayda var çünkü gölgelik hiçbir yer yok.

Gazimağusa şehrine 11 km uzaklıktaki antik Salamis kenti Bronz Çağı sonlarında başlayan göçler sırasında, Anadolu’dan gelen kavimler ve bunlara Yunanistan’dan gelerek Kilikya’da katılan Akalar tarafından kurulmuş. Truva kahramanlarından ve Salamis Adası Kralı Telamon’un oğlu Tefkros, şehrin kurucusu olarak biliniyor. M.Ö. 707 yılında gerçekleşen Asur hâkimiyetinden sonra M.Ö. 560 yılında bastırılan sikkelerden, Salamis Kralı Evelthon’un adanın idaresini ele geçirdiği anlaşılıyor. M.Ö. 499 yılında Atinalı Kimon’un Kıbrıs’taki Pers hâkimiyetine son vermek için düzenlediği sefer başarısızlıkla son bulmuş ve Kimon’un ölümü üzerine Atinalılar, Kıbrıs’ı alma girişiminden vazgeçmişler. Bundan sonra Fenikeli idareciler başa geçer, fakat ticaret ve diğer konularda gerileme başlar. M.Ö. 411 yılında Tefkros ailesinin üyelerinden Evagoras, Salamis krallığını ele geçirir.

Tüm adayı hâkimiyeti altına almak isteyince Salamis şehri Persler tarafından kuşatılır ve Evagoras Pers Krallığına vergi ödemek zorunda bırakılır. Bu durum İskender devrine dek sürer. İskender döneminde Salamis kralı olan Pyntagoras, İskender’e askeri yardımlarda bulunduğundan kendisine Tamusus şehri verilerek ödüllendirilir. İskender’in ölümü sonrasında Salamis sürekli el değiştirir. M.Ö. 294 yılında zor şartlar altında Kıbrıs’ı alan Ptoleme Krallığı idaresi sırasında ada huzura kavuşur ve bu tarihten itibaren Salamis baş şehir olma niteliğini kazanır. Kentin bu parlak dönemi Roma egemenliği süresince de devam eder.

Günümüzdeki kalıntıların çoğu Roma dönemine aittir. Roma idaresi altında şehrin bir halk meclisi, bir senato ve ihtiyar meclisi bulunuyor. M.S. 76 ve 77 yıllarındaki depremler ve M.S. 116 yılındaki Yahudi isyanları ile şehir epeyce tahrip olur. Daha sonra ada Antakya vilayetine bağlanır ve Salamis limanı, Suriye gemilerince ilk uğrak limanı olduğundan, şehirde bir ferahlama görülür. M.S. 232 ve 342 yıllarındaki depremler şehre yine büyük zararlar verir. Bundan sonra Bizans İmparatoru Konstantinus şehri küçük bir planda inşa ettirerek, Konstantinus adını verir. Şehir Kıbrıs’ın baş şehri olarak Baf’ın yerini alır. Daha sonra şehir M.S. 647 yılındaki Arap akınları ve yer sarsıntıları nedeniyle terkedilerek, bugünkü Mağusa şehrini oluşturan bölgeye halk göç etmek durumunda kalır.

Salamis Antik Kenti

-

Gazimagusa lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Villa Lalia, Villa Eponine, Polyxenia Isaak Annex Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Villa Caren, Villa Mayflower gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Villa Mariada, Theomeli, Melissa otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Gazimagusa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Lala Mustafa Paşa Camii – Aziz Nicholas Katedrali

325 Kas 2016Gezilecek Yerler

Lüzinyanlar döneminde, 1298 – 1312 yılları arasında inşa edilen yapı, tüm Akdeniz dünyasının en güzel Gotik yapılarından. Lüzinyan kralları, önce Lefkoşa’da St. Sophia Katedrali’nde Kıbrıs Kralı, sonra da Mağusa’da St. Nicholas Katedrali’nde Kudüs Kralı olarak taç giyerlermiş. 1571 yılında Osmanlılar tarafından cami haline getirilene dek, bu törenler yapılmış. Katedralin en güzel ve en iyi korunmuş olan batı cephesinin mimarisi Fransa’daki Reims Katedrali’nden etkilenmiş.

Gotik tarzda işlemeli eşsiz bir penceresi bulunan katedralin 16’ıncı yüzyıl Venedik galerisi avluda yer alıyor ve günümüzde şadırvan olarak kullanılıyor. Girişteki yuvarlak pencerelerin üzerinde bir Venedik arması var. Bazı hayvan figürleriyle süslü kabartmanın Salamis’teki bir tapınaktan geldiği sanılıyor. Katedralin apsiti, çoğu Kıbrıs kiliselerinde olduğu gibi, Doğu üslubunda ve üç bölmeli. Yapı, Gazimağusa kentindeki en turistik gezilecek yerler arasında.

Yukarıdaki pencereler iyi korunmuş olup, batı cephesinde ve yanda iki şapel bulunuyor. Yapının önünde bulunan tarihi cümbez ağacı adanın kuzeyinde çok az bulunmakta olan tropik bir incir türü (Ficus Sycomorus). Bu ağacın, inşaat başladığı zaman dikildiği ve katedral ile yaşıt olduğu söyleniyor. Ağacın en belirgin özelliği yılda yedi kez meyve vermesi.

Lala Mustafa Paşa Camii – Aziz Nicholas Katedrali

-
Gazimagusa şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Larnaka Belediye Özel 1-Way Transfer Larnaka Havaalanı (25 €), Limasol veya Baf'dan: Tam Gün Kykkos Manastırı (39 €), Lefkoşa hoş geldiniz: Private Tour yerel ile (30 €), Doğu Yakası Milli Parkı: Yarım Gün Mağarası Gezici Turu (40 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

St. Barnabas Manastırı

325 Kas 2016Gezilecek Yerler

Salamis’te doğmuş Yahudi bir ailenin oğlu olan St. Barnabas, Kudüs’te eğitim gördükten sonra Kıbrıs’a döner ve Hıristiyanlığı yaymak için M.S. 45 yılında St. Paul ile çalışmaya başlar. Bu faaliyetlerden dolayı vatandaşlar tarafından öldürülüp, cesedi denize atılmak üzere bir bataklığa saklanır. St. Barnabas’ın öğrencileri olayları izleyip, cesedi Salamis’in batısında bir yeraltı mağarasına gömerler ve göğsüne de St. Mathews’un yaptığı İncil’in kopyasını koyarlar. Cesedin yeri bilinmediğinden uzun yıllar gizli kalır.

432 yıl sonra piskopos Anthemios, mezarı rüyasında gördüğünü söyleyerek, açılmasını ister. Mezar açıldığında St. Mathews incili dolayısıyla, St. Barnabas teşhis edilmiş olur. Bu keşif sonrasında Piskopos, İstanbul’a giderek İmparator Zeno’yu bilgilendirir ve Kıbrıs kilisesinin özerkliğini kazanır. İmparator, gömütün bulunduğu yerde bir manastır inşası için yeterince bağışta bulunur. Manastır M.S. 477’de inşa edilir. Manastır bir kilise, avlu ve avlunun üç yanında bir zamanlar papazların yaşadığı odalardan meydana geliyor. Manastır Gazimağusa kentine 4km mesafede yer alıyor.

St. Barnabas İkon ve Arkeoloji Müzesi de manastırın içinde. St. Barnabas kilisesinde çoğunluğu 18. yy’dan kalma zengin bir ikon koleksiyonu bulunuyor. Manastırın avlusunda bulunan bazalt değirmen Enkomi yerleşim bölgesinden, diğer sütun ve taşlar ise Salamis’ten gelmiş. Papazların yaşamlarını sürdürdüğü odalar ise restore edilerek Arkeoloji Müzesi haline getirilmiş. Müzede Kıbrıs’ın Neolitik döneminden Roma dönemine dek geniş bir çizgideki tarihsel sürece ait çeşitli eserleri görebilmek mümkün. Ayrıca tunç ve mermer eserler de müzede sergileniyor.

St. Barnabas Manastırı

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kıbrıs Adası’nın doğusunda yer alan Gazimagusa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sınırları içerisindedir. Ülkenin güneydoğusunda yer alır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Tipik Akdeniz ikliminin yaşandığı Gazimagusa’da yazlar uzun ve kurak, kışlar ise kısa ve yağışlıdır. Yağışlar çoğunlukla yağmur şeklinde görülür. En soğuk ocak ayı ortalaması 9 derece, en sıcak temmuz ayı ortalaması ise 40 derecedir. Deniz kıyıları yazın serin olmakla beraber, nemli olduğundan iç kesimlere oranla daha sıcaktır. Deniz suyu sıcaklığı ortalama 21,5 derece, nem ortalaması ise yüzde 68,8 olarak seyreder. Bahar aylarında da sıcaklıklar yüksektir. Ortalama 25 derece ölçülür. Bu nedenle gezmek için mayıs ve haziran ayları ideal olacaktır.

Gazimagusa’da uluslararası bir havalimanı mevcut değildir. Türkiye’deki büyükşehirlerin havaalanlarından Lefkoşa’nın doğusunda bulunan Ercan Havaalanı’na ulaşılır. Buradan da otobüs, transfer araçları ile ya da araç kiralayarak gidilir. Otomobil kiralayacak olanlara bir hatırlatma: Kıbrıs’ta trafik soldan akıyor. Bu durum özellikle yuvarlak kavşaklarda zorlayıcı olabilir.

Denizyolu ile gitmek isteyenler için, Alanya ile Girne Limanı arasında özellikle yaz aylarında feribot seferleri yapılıyor. Aracıyla seyahat etmek isteyenler içinse Mersin ve Taşucu’ndan, Girne ve Magusa’ya arabalı feribotlar çalışıyor. Girne-Anamur arası 2 saat, Girne-Alanya ise 3,5 saat sürüyor.

Gazimagusa’da konaklama için 5 yıldızlı lüks otellerden pansiyona kadar pek çok seçenek mevcuttur. 5 yıldızlı otellerin neredeyse hepsi plaj kenarındadır. Salamis çevresinde bulunan oteller harika manzaraları ile en çok tercih edilenler arasındadır. Eğer daha ucuz konaklama seçenekleri arıyorsanız kentin çeşitli yerlerine dağılan misafir evlerini ve hostelleri deneyebilirsiniz. Bir diğer konaklama seçenekleri ise tatil köyü konseptinde hizmet veren bungalovlardır.

Gazimagusa onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Gazimagusa Otel Önerileri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Gazimagusa Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Gazimagusa Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Gazimagusa Otelleri

DSC06311.JPG

Gazimagusa, küçük bir şehir olduğundan yürüyerek gezmek mümkündür. Bunun dışında araç kiralayabilir ya da taksi kullanabilirsiniz.

Tarih boyunca pek çok kültürün etkisi altında kalan Kuzey Kıbrıs’ın mutfağı da bu kültürlerden etkilenmiştir. Ayrıca Türk mutfağı ve Kıbrıs Rum mutfağı ile benzerlikler göstermektedir. Şeftali kebabı ve pilavuna gibi yemekler, keçi peyniri hellim kızartması, reçeller ve meyve şekerlemesi olarak adlandırılabilecek macunları ünlüdür.

En ünlü meze çeşitlerinin başında cacık, humus, fava, turşu, salata, zeytin çeşitleri (çakıstes) ve hellim peyniri gelir. Kıbrıs kökenli hellim peyniri genelde ızgarada ya da yağsız tavada kızartılarak tüketilir. Ayrıca önemli bir ihraç ürünüdür.

Bir başka Kıbrıs spesiyali de molehiyadır. Sadece Kıbrıs’ta ve Nil kıyılarında yetişen, nane kokusunda, reyhan otu görüntüsünde ve biraz da bamya tadındaki bu ot, kuzu eti ya da tavuk ile sulu bir yemek olarak hazırlanır.

İlginç bir başka sebze de, Kıbrıs’ın dışında bilinmeyen kolokastır. Geleneksel bir kış yemeği olan kolokas, patates türünde bir bitkidir, patatesten daha tatlıdır ve görüntüsü kerevize benzer. Bu bitkinin kökü gelişir ve kolokası oluşturur. Kolokas, bol limon ve kereviz sapıyla pişirilir.

Kıbrıs'a özgü bir güveç türü olan küp kebap, kuzu etinin birçok sebzeyle birlikte bir toprak küpte kısmen yere gömülü olarak uzun süre pişirilmesiyle yapılır. Bu nedenle kuyu kebabı olarak da anılır. Lalangi, Kıbrıs’ın bir başka geleneksel yemeği. Sıcak ya da soğuk yenebilen yemek, tavşan suyunda hazırlanmış mayalı hamurun içine konulan tavşan etinden oluşuyor.

Nor böreği de Kıbrıs’ta çok sevilen bir yiyecektir. Aslında bir tür tatlı olan nor böreği; nor peyniri, çiçek suyu denilen ve portakal yağından yapılan çiçek kokulu hoş bir sıvı ve şekerle karıştırıldıktan sonra hamurdan koparılan küçük parçalar arasına konulup yağda kızartılarak hazırlanıyor.

Kıbrıs'ta ayrıca pek çok meyveden macun yapılmaktadır. Bunlar arasında kabak macunu, karpuz macunu, ceviz macunu, patlıcan macunu, hurma macunu ve turunç macunu öne çıkar.

Popüler restoranlar

Minder Restaurant, Aspava Restaurant, Ginko Restaurant.

Bahşiş

Kuzey Kıbrıs restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Kuzey Kıbrıs’ın diğer büyük şehirlerindeki kadar olmasa da, Gazimagusa’da da eğlence mekânları mevcuttur. Özellikle Salamis Caddesi’nde pek çok mekân yer alır. Yaz aylarında mekânlar çok kalabalık ve canlı olur. Monk’s Inn Bistro&Bar ve Es Cafe burada önerilebilecek mekânlar arasındadır. Ayrıca Namık Kemal Meydanı’ndaki Hamam Inn de şehrin popüler mekânlarından biridir. Palmiye Plajı olarak da bilinen Gazimagusa rıhtım alanında yapılan restorasyondan sonra pek çok mekân açılmıştır.

Uluslararası Kuzey Kıbrıs Film Festivali (Mayıs)

Kuzey Kıbrıs’tan alınacaklar listesinin başında, yöreye özgü bir lezzet olan hellim adlı peynir çeşidi gelir. Ayrıca yöreye özgü dantel işleri, Kıbrıs Konyağı, bademli gül suyu ‘summada ve aliç reçeli alınabilir.

Kıbrıs’ta alkol ve sigara ürünleri vergi durumlarından dolayı Türkiye’ye oranla oldukça ucuzdur. Ancak Kıbrıs’tan Türkiye’ye sadece 3 litre alkol ve 5 karton sigara götürebileceğinizi unutmayın.

Kıbrıs hediyelik eşya seçenekleri arasında tekstil ürünleri de yer alır. Dünyaca ünlü markaların ürünlerini uygun fiyatlara bulmak mümkündür. Aynı şekilde parfümler ve diğer kozmetik ürünleri de Kuzey Kıbrıs’tan uygun fiyatlara alınabilmektedir. Ancak imitasyon ürünlere dikkat etmek gerekir. Gazimagusa’da özellikle Salamis Caddesi’nde çok sayıda mağaza mevcuttur. Mağusa Çarşısı da diğer bir alternatiftir.

Gazimagusa (GMT +3) ile Türkiye (GMT +3) arasında saat farkı yoktur.

Kuzey Kıbrıs’ın sınırları içinde yer alan Gazimagusa’nın para birimi Türk Lirası’dır.

Kuzey Kıbrıs’ta yer alan Gazimagusa’nın resmi dili Türkçe’dir. Ancak halkın konuştuğu dil Türkiye Türkçesi’nin Kıbrıs ağzıdır. Kıbrıs ağzında Türkçe’de kullanılmayan ya da farklı anlam içeren bazı sözcükler de kullanılır. Örneğin; ayakça (pedal) ve macun (reçel).

LEFKOŞA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Bedrettin Demirel Caddesi Lefkoşa KKTC

Telefon: +90 (392) 600 3100

Faks: +90 (392) 228 2209 / +90 (392) 228 5118

E-posta: büyükelçilik.lefkosa@mfa.gov.tr

Website: http://lefkosa.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

İşçi ve Bahar Bayramı (1 Mayıs)

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

Barış ve Özgürlük Bayramı (20 Temmuz)

Toplumsal Direniş Bayramı (1 Ağustos)

Zafer Bayramı (30 Ağustos)

Türkiye Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)

KKTC Cumhuriyet Bayramı (15 Kasım)

Kurban Bayramı

Ramazan Bayramı

Mevlid Kandili

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Gazimagusa’ya girmek için vize almasına gerek yoktur. Nüfus kâğıdıyla bile kente girebilirsiniz.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.