Shambala.jpg

Durban şehir merkezinde hem modern alışveriş merkezleri hem de yerel alışveriş dükkânları bulunmaktadır. Durban alışveriş merkezlerinde ve yerel dükkânlarda Afrika ve Hint geleneğine ait birçok el yapımı ürün bulabilirsiniz. Durban’da bulabileceğiniz en önemli el işi ürünleri arasında yerel çalgılar, biblo ve maskeler, tekstil ürünleri ve tablolar bulabilirsiniz. Durban’da yerel ürünlerin satıldığı en büyük pazar ise Victoria Secret Market ve Afrika’nın en geniş alışveriş merkezi olan Gateway Theather of Shopping alışveriş merkezidir.

Durban’da alışveriş yapacağınız yerlerin başında Pavillion Shopping Mall, Victoria Street Market, African Art Centre, uShaka Village Walk, Golden Hours Family Market, Artisan Contemporary Gallery, Granada Square, Chatsworth Centre, Joe's Corner Shop, The Crescent, Ike’s Books and Collectables ve çeşitli yerel dükkânlar bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri genellikle hafta içi ve cumartesi günleri saat 09.00-17.00, pazar günleri ise 09.00-19.00 saatleri arasında müşterilere hizmet vermektedir. Yerel ve geleneksel dükkânlar ise 18.00’e kadar açık olabilmektedir.

Durban’da en iyi giyim mekânları Westville bölgesinde bulunmaktadır. Dolayısıyla kıyafet tutkunlarının burayı kesinlikle ziyaret etmesi gerekir. Önemli yerel ve modern kıyafetleri de yine bu bölgede bulabilirsiniz. Seri üretimin pek yaygın olmadığı yerel ürünlerde fiyatlar diğerlerine göre daha çok yüksek değildir. Bunun yanında daha çok hediyelik küçük eşyalar satın almak isteyen ziyaretçiler ise sahil şeridini ziyaret edebilir.

Durban sokakları hem alışveriş yapabileceğiniz hem de renkli görüntüler yakalayabileceğiniz bir yerdir. Belli günlerde stantlarda kurulan tezgâhlar ikinci el pazarlarını hatırlatmaktadır. Oldukça rağbet gören bu pazarlarda giyim, teknolojik ürünler, aksesuar, hediyelik eşya ve kitap bulabilirsiniz. Bu pazarların en renkli olanı ise Hint pazarlarıdır. Sizin de vaktiniz olursa bu yerel ürünler satan pazarları muhakkak gezmelisiniz.