Helsinki İçi Ulaşım

Helsinki’de tren, otobüs, tramvay, metro ve suomenlinna vapuru gibi birçok ulaşım alternatifi vardır. HSL, şehirdeki toplu ulaşımın adıdır.

Helsinki’de ulaşım için almak istediğiniz bilet fiyatı bilet makinesindan veya metro, tramvay içinden alma durumlarında  farklılık gösteriyor. Bilet fiyatı yetişkin için makineden alımda 2.20 Euro iken taşıt içinden alımda 3 Euro’dur.

HSL Day Ticket yani günlük bilet almak turistik bir gezi için en ideal olanıdır ve fiyatı 8 Euro’dur. Helsinki Card ise günlük 41 Euro veya 3 günlük 61 Euro'dur. Bu karta bazı müzelere giriş ücreti de dahildir. Şehirde tramvay sistemi oldukça gelişmiştir ve birkaç tramvay güzergahı bulunmaktadır. Bunlardan 2 ve 3 numaralı hatlar birçok gezilecek noktadan geçmektedir. Helsinki’de toplam 1200 kilometre uzunluğunda bisiklet yolu vardır. Hava koşulları uygunsa isteyenler bisikletle gezme şansına da sahiptirler.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım
Şehir merkezinin yaklaşık 20 km kuzeybatısında yer alan Helsinki Vantaa Uluslararası Havaalanı ülkenin en işlek havaalanıdır. İki terminali bulunan havaalanından her iki terminal çıkışlarında da bulunan 615 ve 615T numaralı otobüsler ile şehir merkezine ortalama 40 dakikada ulaşabilirsiniz. Bu halk otobüsleri havaalanından 15 dakikada bir sefer düzenlemektedir.

Finnairotobüsleri ise daha hızlı ve konforlu yaklaşık yarım saatte şehre ulaşmanızı sağlayan bir başka alternatiftir ve 20 dakikada bir seferleri vardır. Ulaşım bedeli ise 6.5 Euro’dur.

Ücretsiz havaalanı shuttle servisleri ile şehir merkezine ulaşabileceğiniz gibi 20 dakika gibi kısa bir sürede fakat en pahalı seçenek olan taksilerle de ulaşımı sağlayabilirsiniz.