Helsinki'de Alışveriş

Helsinki bir alışveriş kenti olarak hem kapalı alışveriş merkezleri hem de alışveriş sokakları ve pazarlarıyla beklentinizi karşılayacak bir şehirdir. Şehirde yapılan bir düzenlemeyle bütün dükkanlara açılış ve kapanış saatlerini belirleme imkanı verilmiştir. Bu nedenle mağazalar farklı saatlerde açık olabilir. Mağazalar genellikle sabah 9 ve akşam 9 arasında açıktır. Hafta sonları ise akşam 6 gibi kapanmaktadırlar. Marketler de genellikle haftanın her günü açıktır.

Mannerheiminitie, Aleksanterinkatu, Kaisaniemenkatu, Etela Esplanadi, Bulevardi ve Fredrikinkatu, Helsinki’deki başlıca alışveriş caddeleridir. Bu caddeler üzerinde pek çok alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Stockmann, Sokos, Forum, Itis büyük alışveriş merkezlerindendir. Havanın soğuk olması nedeniyle bu alışveriş merkezleri arasında tüneller de yapılmıştır. Kitapçı sayısının oldukça fazla olduğu kentte, tasarım mağazaları, butikler, giysi, ayakkabı ve mücevher dükkânları da çok sayıdadır. Mannerheiminitie bölgesinin güneyi ve batısı ise butik dükkanlarla doludur. Esplanadi Bulvarı üzerinde ise lüks markaların mağazaları bulunmaktadır. Helsinki turizm ofisinden mağazaların detaylı gösterildiği bir harita da alabilirsiniz. K-Supermarket, S-Market ve Lidl ise Finlandiya'nın en büyük market zincirlerindendir. 

Hakaniemi Hali'nin birinci katında balık, meyve-sebze gibi yiyecekler; ikinci katında el işi hediyelik eşyalar bulunur. Hietalahti Hali ise Bulevardi Caddesi üzerinde bulunur ve hal içerisinde cafe ve restoranlar da bulunur. Espalanadi Caddesi'nin sonunda, denizin kıyısında bulunan pazar meydanında yılın her döneminde pazar kurulur. Bu pazarda ağırlıklı olarak deniz mahsulleri ve mevsimlik ürünler bulunur. Kauppatori Bit Pazarı da turistler için oldukça çekici olan kalabalık mekanlardandır. Hediyelik eşyalar için buraya da göz atabilirsiniz.