Bombay Mutfağı

fish-835597_960_720.jpg

Hint mutfağı oldukça farklı baharatın buluştuğu ender mutfaklardan birisidir. Genelde köri sosunun yoğun olarak kullanıldığı mutfakta, tatlıdan ana yemeğe kadar çoğu lezzette baharat bulmanız mümkündür. Hint halkının büyük bir kısmı Hinduizm’e mensuptur. Hindu dininden dolayı dana eti tüketmezler ve genelde tavuk tüketilmektedir. Hindistan mutfağı bölgeden bölgeye oldukça farklılık göstermektedir.

Hindistan’ın en ilgi çekici mutfağı olan Bombay mutfağı, geleneksel ve dünya tatları ile ziyaretçilere oldukça farklı lezzetler sunmaktadır. Tüm deniz kenarında olan şehirler gibi Bombay’da da deniz ürünleri mutfakta geniş bir yer tutmaktadır. Genelde etli yemeklerin ana yemek olarak sunulduğu şehirde, sebzeler genellikle aperatif ya da garnitür olarak servis edilmektedir. Bombay mutfağı kendisine yakın olan Maharashtra ve Gujarat mutfaklarından oldukça etkilenmiştir. Hindistan’da ekstra bahşiş ücreti vermenize gerek yoktur. Çünkü bahşişler genellikle toplam ödemeniz gereken hesabın içerisinde yer almaktadır.

Hint mutfağının en önemli yemekleri arasında ise; mercimekle yapılan ve farklı bir tat olan dhal, bir çeşit türlü olan ve birçok sebzenin kullanıldığı alu matar, yine bir çeşit atıştırmalık olarak kabul edilen ve çeşitli baharatlarla sebzelerin harmanlanmasından oluşturulan ve püre halinde sunulan pav bhaji yer almaktadır. Bunun yanında patatesin püre haline getirilerek çeşitli baharatlarla buluştuğu bir yemek olan vada pav, nohut ve baharatın bütünleştirilmesiyle oluşturulan ve genelde kahvaltılık olarak sunulan chole, bir çeşit hamur tatlısı olan ve içerisine çeşitli malzemeler konularak kızartma işleminden sonra servis edilen pani puri ve domates, mercimek, zencefil ile yapılan ve bir çeşit salata olan dhan sak Hindistan’da tatmanız gereken lezzetlerin başında gelmektedir.

Bombay’da yemek yiyebileceğiniz önemli restoranlar içerisinde glütensiz ve vejetaryen beslenenler için özel bir menü sunan Peshawri, Hint yemeklerinin yanında dünya mutfağından da birçok lezzet sunan Sea Lounge ve helal gıda için özenli davranan müşteriler için özel bir menü sunan Lotus Cafe gibi seçenekler tercih edilebilir. Bunun yanında ünlü Hint yemeklerini tadabileceğiniz restoranlar arasında Cafe Madras, Mirchi and Mime, Khyber, Indigo, Masala Library, Soam, Celini, Seasonal Tastes, Dum Pukht, Trishna, Pizza By the Bay, Global Fusion Restaurant, Cafe Mondegar ve Aer bulunmaktadır.

Hindistan’da oldukça yoğun bir sokak restoranı kültürü vardır. Şehirlerdeki kaldırımların büyük bir bölümü özellikle akşam saatlerinde açık hava pazarları şeklinde kurulur. İlk bakışta sağlıksız olarak görünen bu yiyecekler aslında denenmeye değerdir. Özellikle tavuk eti ve sebzenin çeşitli baharatlarla harmanlanarak sunulduğu gece pazarlarında oldukça farklı lezzetler tadabilirsiniz. Tıpkı lokantalar gibi seyyar yemek tezgâhlarına Hindistan’ın birçok şehrinde rastlamanız mümkün.