Zagreb’de Alışveriş

Zagreb butikleri, alışveriş merkezleri, hediyelik eşya dükkânları ve sokak stantlarıyla oldukça iyi bir alışveriş şehridir. Şehrin en hareketli yerlerinden biri olan Dolac Pazarı haftanın her günü hem kentin yerlileri hem de turistler tarafından ziyaret edilen en işlek alışveriş noktalarından birisidir. Ülkede yetiştirilen en taze meyve sebzelerden, zeytinlere, peynirlerden, ev yapımı şaraplara yöresel pek çok tadı deneyimleyebileceğiniz pazardan yöresel el yapımı hediyelikler de bulabilirsiniz.  
 
Bilhassa üzüm brendisiyle bilinen Zagreb’te farklı çeşitte pek çok brendi alabileceğiniz en doğru adres Gornji Grad Bölgesi’dir. Bu bölgede ayrıca ev yapımı farklı şaraplar da çokça karşınıza çıkacaktır.  Şehrin alışveriş caddelerinin başında Ilica ve Vlaska gelir. Jelacica Meydanı’na hayli yakın olan bu iki caddede Avrupalı büyük markalardan küçük tasarım dükkânlarına pek çok alternatif sizi beklemektedir. Kentteki popüler alışveriş merkezleri ise Centar Kaptol ve Nova Ves 17’dir.
 
Dolma kalem ve kravatın icat yeri olan Hırvatistan’da hediyelik eşya satın almak istiyorsanız önceliğiniz bunlar olabilir. Ayrıca her Pazar Britanya Meydanı’nda kurulan tezgâhlardan el sanatları ürünler, antika eşyalar ve daha birçok şey satın alabilirsiniz. St Mark Meydanı orijinal Hırvat tasarımlarına rastlamak için doğru adrestir. Yerli tasarımcıların özgün tasarımlarının yer aldığı pek çok dükkân bu bölgede toplanmıştır. Cumartesi ve Pazar günleri çoğu alışveriş dükkânının genellikle öğlene dek açık olduğu Zagreb’te, haftaiçi ise dükkânlar 16.00’a dek hizmet vermektedir.