İsfahan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Naghshe_Jahan_Square_Isfahan_modified2.jpg

İsfahan, aynı isimdeki vilayetin merkez şehridir. Şehir merkezinin dışında kalan Khomeynishahr, Shahinshahr, Khvorasgan, Dorcheh Piaz, Falavarjan, Kelishad Va Sudarjan, Abrisham, Kushk ve Kharizsang şehirleri Isfahan büyükşehir bölgesi içindedir. Büyük İsfahan adı verilen bu bölgenin nüfusu 3.793,104 iken şehir merkezinin nüfusu 1,945,765’tir. Büyük İsfahan,İran’ın en yüksek nüfuslu 3. bölgesidir. Isfahan vilayetini oluşturan diğer kentler Borkhar, Najafabad, Khomeynishahr, Shahinshahr, Mobarakeh, Falavarjan, Tiran o Karvan ve Lenjan’dır.

Bir zamanlar dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan İsfahan, 1050 ve 1722 yılları arasında altın çağını yaşamıştır. 16. ve 17. yüzyıllarda Safevi hanedanlığı döneminde başkent olmuştur. O dönemde kazandığı kültür mirası halen korunmaktadır. Şehir, Fars-İslam mimarisi açıdan çok zengindir, muhteşem bulvarlar, köprüler, saraylar, camiler ve minareleriyle tam bir mimari harikası olan İsfahan için "Esfahān nesf-e- jahān ast" (İsfahan dünyanın yarısıdır) denmektedir.

İsfahan merkezindeki Naghsh-e Jahan Meydanı, dünyanın en büyük meydanlarından biridir ve UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır. Şehirde sayısız tarihi eser vardır. Şehir merkezi ayrıca dünyanın en büyük 5. AVM’sine ev sahipliği yapmaktadır.