Bilbao Şehir İçi Ulaşım

metro-972153_960_720.jpg
 

Şehirde kiralayacağınız bir araba ile seyahat etmek isteyenlerin bir otomobil haritasına sahip olmaları gerekmektedir. Bilbao’da yer alan tek yönlü sokaklar ve şehrin içerisindeki inşaat projeleriyle değişen yollar nedeniyle yolunuzu bulmanız zor ve zaman alıcı olabilmektedir.

Şehri toplu taşıma ile gezmek isterseniz, bir den fazla vesait kullanma halinde Barik kartı satın almanız iyi bir yatırım olacaktır. Barik kartı, tüm metro istasyonlarında bulunan temassız bir kart olup 3 EURO değerindedir ve metro istasyonlarında genellikle 5 EURO tutarında dolum yapılarak gezilerinizde indirimli seyahat etmenizi kolaylaştırır. Bu sayede metro, finiküler, kısa mesafeli trenler ve otobüslerde bilet derdiniz olmadan rahatça seyahat yapabilirsiniz.

Bilbao içerisinde sıkça demiryolu hatlı toplu taşıma araçları kullanılmaktadır. Birkaç dakika arayla devam eden seferler vardır. Turistik bölgeleri gezmek için Atxuri istasyonundan Basurto'ya giden yeşil tramvayı kullanabilirsiniz. Tramvay duraklarında tek bilet de bulabileceğiniz bu hat ile Guggenheim Müzesi’ne gidebilir, nehir boyunca uzanan bir yolculuk geçirebilirsiniz. Tramvayda tek kullanımlık biletler yaklaşık olarak 1.15 EURO değerindedir.

Eğer otobüsleri tercih ederseniz, trenlerden daha hızlı bir yolculuk yapabilirsiniz. Şehir dışında faaliyet gösteren otobüslerle farklı destinasyonlara ve havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğer yürüyüşü sevenlerdenseniz, nehir kenarında muhteşem manzaralara tanık olarak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Nehir boyunca Guggenheim Müzesi ve Casco Viejo arasındaki yürüyüş yaklaşık 30 dakika sürer.

Taksi kullanma tercihi halinde, tüm taksi operatörleri tarafından kullanılan ortak +34 944 448 888 numarasını aramanız durumunda, taksiniz 5 dakika içerisinde yanınızda olacaktır.