Ortaköy Esma Sultan Yalısı

Esma Sultan Yalısı İstanbul'da, Ortaköy’ün sahil kısmında bulunan ve 32. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz’in kızı Esma Sultan için yaptırılan tarihi bir yapıdır. Neo-klasik tarzdaki yalının mimarı Sarkis Balyan‘dır. Günümüzde Marmara Otel zinciri tarafından işletilen mekan tarihi atmosfer içinde bahçesinde 1.000 kişiye, zemin katında 180 kişiye ve birinci katında 330 kişiye organizasyonlar için hizmet vermektedir. Yalı, ayrıca İstanbul Uluslararası Caz Festivali, İstanbul Uluslararası Müzik Festivali ve Şeffaf Oda programına da ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Hemen Ortaköy sahilinde yer alan bu eşsiz yalıyı özel günleriniz ya da etkinlikleriniz için tercih edebilirsiniz.

Esma Sultan Yalısı Tarihi

Adını 32. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz’in kızı Esma Sultan’dan alan bu tarihi yalı, pek çok olaya tanıklık etmiştir.
Yalı, 16 yaşında zamanın önemli devlet adamlarından Çerkes Mehmet Paşa ile evlendirilen Esma Sultan’a düğün hediyesi olarak verilmiştir. Esma Sultan’ın ölümünden sonra II. Abdülhamit yalıyı 1899’da diğer kızı Cemile Sultan’a verir. Cemile Sultan öldükten sonra ise kızı Fatma Hanım Sultan’a verilen yalı, 1915’te Osmanlı saray hanedanının mülkiyetinden çıkmıştır.
1918 yılından itibaren Rum Okulu, 1922 yılından sonra da tütün deposu olarak kullanılmıştır. 1950’lere gelindiğindeyse birkaç defa satılıp marangozhane ve depo olarak kullanılmıştır.
The Marmara Collection, 90’lı yılların başlarında Esma Sultan Yalısı’nı satın aldı. Orijinal planına sadık kalarak bina restore edildi. 2001 yılında Philip Robert’in projesi doğrultusunda cam ve çelik kullanılarak binanın içi yeniden yapıldı ve yalı, yılın tamamında açık olacak şekilde hizmet vermeye başladı.

Esma Sultan Kimdir?

Sultan Abdülaziz’in kızı olan Esma Sultan, 1873 senesinde Dolmabahçe Sarayı’nda doğdu. 3 yaşına geldiğinde babası tahttan indirilince, yetiştirilmek üzere Abdülhamit’in Yıldız Sarayı Haremi’ne alındı. 16 yaşında bir devlet adamı olan Çerkes Mehmet Paşa’yla evlendirildi.

Esma Sultan Yalısı Düğün Fiyatları 

Esma Sultan Yalısı’nda düğün yapmak isterseniz, The Marmara Esma Sultan’ın menülerini ödüllü şeflerinin hazırladığını belirtelim. Önerilen butik menülerden alternatif seçilebildiği gibi geceye özel menüler de hazırlanabiliyor.
Mekan, denizden ulaşım imkanıyla yaz düğünleri için en çok tercih edilen yerlerden biri olarak görülüyor. Boğazın güzelliğinin yansıdığı çevresi camla kaplı olan iç mekanı ise kış düğünleri için rağbet gören mekanlar arasında bulunuyor.
The Marmara Otel, Esma Sultan’ın satış yetkilileri düğün öncesi ve sonrasında profesyonel danışmanlık hizmeti veriyor. Düğün günü bir de yardımcı nedime çifte eşlik ediyor. Bne; yalının kullanımı, 4 course menü, düğün pastası, gelin ve damat için yalının bahçesindeki köşkte özel hazırlanma odaları, düğün gecesi The Marmara Taksim balayı suitinde ücretsiz konaklama da dahil.
Yalının yemekli kapasitesi 1000- 2000 kişi arasında değişiyor. Açık hava kapasitesi ise 750- 1000 kişi aralığında olabiliyor. Hafta sonu için minimum yemekli fiyat 300 TL’den başlıyor. Düğünlerin yanı sıra açılışlar, babyshower, bayi toplantısı, davet ve resepsiyon, doğum günü, kurumsal etkinlikler, mezuniyet törenleri, nişan, parti, sünnet düğünü ve kına için de kiralama yapılabiliyor. Katılım sayısına ve menüye göre The Marmara’dan özel fiyat teklifi alabilirsiniz. Teklif için www.themarmarahotels.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Esma Sultan Yalısı Kahvaltı

Esma Sultan Yalısı’nın bir kahvaltı hizmeti bulunmuyor. Fakat hem yalının manzarası hem de deniz manzarasıyla bir kahvaltı yapmak isterseniz yalının hemen yanında bulunan Beltaş Kafe’yi tercih edebilirsiniz. Ortaköy Camii manzarasına nazır bir kahvaltı masası, burada bulunmaz bir keyiftir. Ortaköy’de kahvaltı yağacağınız yerler için Esma Sultan Yalısı’nın arkasından bulunan Beltaş Kafe, ya da yine o mekanın sırasında, sahilde sıralanmış olan kafelerden hoşunuza giden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Kahvaltı seçeneğinin yanı sıra kumpir ve waffle ile ün yapan Ortaköy Camii yanındaki mekanları günün farklı saatlerinde farklı öğünleriniz için seçebilirsiniz. Yalının olduğu dar sokağa girdiğiniz zaman hem el işçiliği yapan sanatçıların tezgahlarını gezebilir, burada alışveriş yapabilir, karşılıklı olarak dizilen küçük ahşap kulübelerden sizi en çok cezbeden kumpirciye uğrayıp kumpirinizi yaptırabilirsiniz. Mekanda oturmak isterseniz kahvaltı ve diğer yemek seçenekleri için pek çok alternatifiniz bulunuyor. Dilerseniz de yiyeceğinizi alıp sahildeki kaldırımlara ve banklara oturabilirsiniz. Bir yanda Esma Sultan Yalısı, bir yanda yeni restore edilmiş olan Ortaköy Camii, diğer yanda Boğaz Köprüsü ve deniz manzarasıyla iştahınız açılacak. Gitmişken manzarayı fotoğraflamayı da unutmayın.

Esma Sultan Yalısı Adres ve Telefon

Adres: Ortaköy Mh., Muallim Naci Cd., Yalıçıkmazı Sok No:20 – Beşiktaş/İstanbul
Telefon: (0212) 334 83 00

Esma Sultan Yalısı Ulaşım

Otomobil: Beşiktaş yönünden gidecek olursanız Bebek- Sarıyer istikametine doğru sahil yolundan, denizi sağ tarafınıza alacak şekilde giderseniz yaklaşık olarak 5-10 dakika içinde ulaşabilirsiniz.
Otobüs: 22 İstinye – Dereiçi, 22 B Bebek – Taksim, 22 RE    Fatih Sultan Mehmet – Beşiktaş, 25 E Sarıyer – Kabataş, 40 Rumeli Feneri – Garipçe Taksim, 40 T İstinye Dereiçi – Taksim, 42 T Bahçeköy – Taksim hat numaralı İETT otobüsleriyle Esma Sultan Yalısı’na ulaşabilirsiniz.
Vapur veya Motor: Anadolu yakasından gidecek olursanız Beşiktaş’a sefer yapan vapur ve motorları da tercih edebilirsiniz. Beşiktaş’a ulaştıktan sonra Bebek yönüne doğru yürüyerek yaklaşık 20 dakikada Esma Sultan Yalısı’na varabilirsiniz. Trafiğin yoğun olmadığı zamanlarda vapur ya da motordan indikten sonra Çırağan Caddesi’nden herhangi bir otobüse bindiğinizde yine önünde inebilirsiniz. Ağaçlıklı ve tarihi geçitleri olan caddeyi yürüyerek gidebilirsiniz. Yürüdüğünüz yol boyunca Kabataş Erkek Lisesi, Galatasaray Üniversitesi, Çırağan Sineması’nı da görebilirsiniz.