Luzern Hakkında Bilinmesi Gerekenler

luzern-2574664_960_720.jpg

İsviçre, 26 eyaletten oluşan bir Avrupa ülkesidir. Avrupa’nın merkezinde bulunmasına rağmen Avrupa Birliği üyesi değildir ve kendi para birimi olan İsviçre frangı’nı kullanırlar. Konum olarak güneyinde İtalya, batısında Fransa, kuzeyinde Almanya ve doğusunda da Liechtenstein yer alır. Bu yüzden güney kesiminde İtalyanca, batı kısmında Fransızca, kuzey kısmında ise Almanca ağırlıklı olarak konuşulur. Ayrıca bu dillerin dışında küçük bir kesimin konuştuğu Romanca da İsviçre’nin resmi dilleri arasındadır. Dört resmi dili olması dolayısıyla İsviçreliler, kendi bölgelerindeki yaygın olarak konuşulan dilin dışında İsviçre’nin diğer resmi dillerinden birini öğrenmek durumundadır.

12. yüzyılda akarsuyun en dar kısmına köprü kurulması ile birlikte Gotthard GeçişYolu açılmış ve İtalya ile İsviçre arasında bir bağlantı kurulmuş. Luzern’den geçen bu geçiş yolu ile şehrin önemi artmış ve 13. yüzyılda ise Gotthard Tren Tüneli’nin bu şehirden geçmesiyle şehir daha çok önem kazanmaya başlamış.

Şehirde havaalanı olmamasına rağmen İsviçre’deki ulaşım ağı oldukça gelişmiş olduğu için Luzern’e ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Luzern’e Zürih Havalimanı’ndan demir yolunu kullanarak 1 saatte ulaşılabilirsiniz. Ayrıca Luzern’in konumu ve İsviçre’nin mevcut ulaşım ağı sayesinde Luzern ve İsviçre’nin diğer şehirleri arasında kolayca seyahat edebilirsiniz. Luzern şehir merkezinde tren ve otobüs hatları da oldukça dakiktir. Luzern sınırları içindeki Pilatus ve Rigi dağlarına da kolay ulaşılabilmeniz için de seçenekler sunulmuştur. Bu ulaşım araçları için bileti otomatik makinelerden alabileceğiniz gibi telefonunuza indirebileceğiniz ÖV-Ticket adlı uygulamadan da alabilirsiniz.

Luzern’de kış ayları çok sert geçse de kış sporları turizminin önemli rolü vardır. Kış sezonunun dışında bahar ve yaz aylarında havanın ısınmasıyla yeşilliği ve doğasıyla turistlerin ilgisini çeken bir şehirdir. Yaz aylarında gündüzleri sıcak olmasına rağmen akşamları soğuk olabileceğinden yanınıza sıcak tutacak kıyafetler almanızda fayda vardır.

Luzern’de Alp Dağları ve Luzern Gölü’nün muhteşem manzarasıyla doğanın keyfini çıkartabilir, eski şehirde Luzern’nin tarihini koklayabilir ve festivallerine katılabilirsiniz. Doğaseverler için Pilatus ve Rigi dağları, müze gezmeyi sevenler için Luzern Ulaştırma Müzesi oldukça popülerdir. Kış aylarında ise kış sporlarına ilgi oldukça fazladır. Bunların yanında alışveriş yapmayı seven turistler için birçok özel tasarım ürünleri sunan bu şehir özellikle üretimini yaptığı çikolataları ve saatleri ile bilinir.

Spor olarak da birçok seçenek sunan Luzern’de buz hokeyi, golf, yüzme, basketbol, ragbi, dağcılık, futbol gibi daha nice sporlar desteklenir. Ayrıca birçok futbol kulübünün bulunduğu bu şehirde, FC Luzern en başarılı olanıdır.

2000 yılındaki değerlere göre popülasyonun %51,7’sinin bir işi vardır ve iş gücünün 47.9%’ini kadınlar oluşturmaktadır. Ayrıca BaselEkonomi Vergi Değeri 2012 yılına göre de 4. sırada yer almaktadır.

Tanıtım Videosu: