Luzern’e Nasıl Gidilir?

switzerland-360738_960_720.jpg

Türkiye’den Luzern’e direkt uçak seferleri yapılmamaktadır. Luzern’e gitmek için önce İstanbul’dan ya da Antalya’danZürih Havaalanı’na gidebilirsiniz. Yolculuk İstanbul’dan yaklaşık 3 saat 10 dakika sürerken Antalya’dan yaklaşık 3 saat 35 dakika sürmektedir. Zürih Havaalanı’ndan İsviçre’nin merkezinde bulunan Luzern şehrine trenle 63 dakikada ulaşabilirsiniz..

Trenlerin dakikliği ile adını duyurmuş olan İsviçre’de tren ile seyahat etmek iyi bir seçenek olabilir. Luzern’den diğer şehirlere direkt tren bağlantıları bulabilirsiniz. Tren şirketinin adı SBB’dir ve www.sbb.ch sitesinden tren saatlerine ulaşabilirsiniz. Biletler otomatik makinelerde satılmaktadır ve ekranın ilk sayfasında İngilizce seçeneğini seçebilirsiniz. Tek yön bilet alabildiğiniz gibi gidiş dönüş alma imkânı da sunmaktadır. 5 yaşına kadar ücretsiz iken, 6 ile 16 yaş arası için fiyatın yarısını ödersiniz. Eğer İsviçre’nin diğer bölgelerini de gezmek istiyorsanız, yarım bilet (half-fare) olarak geçen bu seyahat kartını almayı düşünebilirsiniz. Bu bilet 1 ay için geçerlidir. Ayrıca bu bileti tüm toplu taşıma araçlarında da kullanabilirsiniz. Ya da İsviçre Seyahat Kartı (Swiss Travel Pass) alarak, tüm toplu taşıma araçlarından faydalanmayı ve birçok müzeye ücretsiz girme seçeneğini de düşünebilirsiniz.

Tren istasyonunda aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Şunu da unutmamalısınız ki eğer tren hareket ettikten sonra geçerli bir biletiniz yoksa belirli bir miktar ceza ödemek zorundasınız.