Saas-Fee’ye Ne Zaman Gidilir?

saas-fee-2649010_960_720.jpg

Saas-Fee ılıman okyanus iklimine sahiptir. Şehirde yazlar oldukça serin kışlar ise şiddetli soğuk halinde yaşanmaktadır. Yıl boyunca görebileceğiniz en yüksek sıcaklıklar ağustos ayında yaşanmaktadır. Oldukça yağış alan Saas-Fee, özellikle haziran, temmuz, ağustos aylarında yoğun yağmur almaktadır. Kış aylarında ise şehir, çok yüksek bir bölgede olduğu için şiddetli kar yağışına maruz kalmaktadır.

Ortalama en yüksek sıcaklık 17 santigrat derece, en düşük sıcaklık ise -2 santigrat derecedir. Ülkenin kuzeyinde yer alan şehirde coğrafi konumu itibari ile ocak, şubat ve mart ayları arasında soğuk günlerin yaşadığı görülmektedir. Temmuz ayı ise şehirde görülen en yüksek sıcaklıkların olduğu dönemdir. Bu dönemde sıcaklıklar yaklaşık olarak 17 santigrat derece civarlarındadır. Yaz ayları da genellikle yağışlı geçmektedir.

Saas-Fee’ye gitmek isteyenler için ideal dönemin ise tatile hangi amaçla gidildiğine göre değişkenlik gösterir. Şehre her dönemde hem yaz hem kış turları düzenlenmektedir. Yapılan araştırmalara göre kış sezonunda şehrin en fazla turisti ağırladığı görülmektedir. Bunun yanında şehrin ikliminden kaynaklı vereceğimiz diğer bir bilgi ise Saas-Fee insanı ile ilgilidir. Saas-Fee’de güneşli gün sayısının az olmasından dolayı bölgede ruhsal sıkıntıları dolayıyla tedavi gören insanların sayılarının normal oranlardan daha fazla olduğu bilinmektedir.

Saas-Fee’yi ziyaret edeceklere tavsiyemiz yine de gezi planlarını yapmadan önce hava durumunu kontrol etmeleri ve ona göre hazırlık yapmalarıdır. Çünkü ülkede genel olarak beklenmedik bir anda bile yağmur ve kar yağması olası bir durumdur. Alplerin etkisi ile hava birden bire soğuyabilmekte ve yağışlara sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden en doğru olacak şey yazın gidecekler için sezon dışında da kıyafet götürmeleridir.