Google+

Arama formu

Saas-Fee

Saas-Fee, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 12.00...
Devamı oku
Saas-Fee’de konuşulan resmi diller Almanca, Fransızca ve İtalyancadır.
Devamı oku
Saas-Fee’nin resmî para birimi İsviçre Frangı’dır. 1 İsviçre Frangı, 4,...
Devamı oku
Saas-Fee, İsviçre’nin Saas Vadisi’nde yer alan büyük bir şehirdir.
Devamı oku
Türkiye’den Saas-Fee’ye gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı...
Devamı oku
Saas-Fee, toplu taşıma araçlarının kullanılmadığı şehirlerden birisidir...
Devamı oku
Saas-Fee’de birden fazla konaklama seçeneği bulunmaktadır. Saas-Fee...
Devamı oku
Saas-Fee, birçok mağaza, butik ve dükkânı içerisinde barındıran bir...
Devamı oku
Saas-Fee’de, canlı ve akıcı bir gece hayatı kültürü bulunmamaktadır....
Devamı oku
İsviçre mutfağı, farklı kültürlerden oldukça fazla etkilendiği için...
Devamı oku
İtfaiye: 118 Polis: 117 Ambulans: 144
Devamı oku
1 Ocak: Yeni yıl 19 Mart: St. Joseph Günü 3 Nisan: Kutsal Cuma...
Devamı oku
Yılda birkaç festivalin gerçekleştiği Saas-Fee hem yerli hem de...
Devamı oku
Yaklaşık 3 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Saas-Fee’de görülmesi...
Devamı oku
Saas-Fee ılıman okyanus iklimine sahiptir. Şehirde yazlar oldukça...
Devamı oku
Saas-Fee, İsviçre’nin Saas Vadisi’nde yer alan büyük bir şehirdir....
Devamı oku
Saas-Fee, Cenevre Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir. T.C....
Devamı oku
swissclubvic.files.wordpress.com Fransız, Alman ve İtalyan mutfaklarının...
Devamı oku
Saas – Fee, İsviçre’nin Valais kantonunda Visp bölgesine bağlı bir...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 CHF = 0.00
Priz Tipi Type J250V-10 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1.765 Milyon / Dil: Almanca, İtalyanca, İngilizce / Para Birimi: CHF / İklim: Ilıman Okyanusal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Saas-Fee Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Saas-Fee Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Saas-Fee, İsviçre’nin Saas Vadisi’nde yer alan büyük bir şehirdir. Şehir, Balen kasabaları ile komşudur. Saas- Fee yerleşim olarak da oldukça tarihî bir geçmişe sahiptir. Saas-Fee’de ilk yerleşim alanlarının 1304 yıllarına kadar dayandığı bilinmektedir. Şehre yerleşen ilk topluluğun Britanya ve Galler'in Roma Dönemi öncesi halkı ve onların soyundan gelen Kelt halkı olduğu bilinmektedir. Daha önceden şehrin adı ise Fee olarak anılmaktayken günümüzde Saas-Fee olarak değişime uğramıştır. Şehrin 2008 yılındaki sayımlara göre nüfusu 1.765 milyon olarak belirlenmiştir. Batı Alp Dağları’nın tam ortasında konumlanan şehir, Avrupa’nın en popüler kış turizmi bölgesidir. Hem yaz hem de kış turizmi açısından Saas-Fee, oldukça fazla kişiyi ağırlamaktadır. Şehirde sadece 3 ay değil, toplamda 10 ay boyunca kış turizmi faaliyetleri devam etmektedir. Bu da turistlerin Saas-Fee’ye gelmesi için önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tanıtım Videosu

Saas-Fee Gezilecek Yerler

Saas-Fee Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Saas-Fee’de görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Doğası, tarihî binaları ve dağları ile bu ünlü şehirde oldukça keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Saas-Fee Nerededir?

Saas-Fee, İsviçre’nin Saas Vadisi’nde yer alan büyük bir şehirdir.

Saas-Fee’ye Ne Zaman Gidilir?

saas-fee-2649010_960_720.jpg

Saas-Fee ılıman okyanus iklimine sahiptir. Şehirde yazlar oldukça serin kışlar ise şiddetli soğuk halinde yaşanmaktadır. Yıl boyunca görebileceğiniz en yüksek sıcaklıklar ağustos ayında yaşanmaktadır. Oldukça yağış alan Saas-Fee, özellikle haziran, temmuz, ağustos aylarında yoğun yağmur almaktadır. Kış aylarında ise şehir, çok yüksek bir bölgede olduğu için şiddetli kar yağışına maruz kalmaktadır.

Ortalama en yüksek sıcaklık 17 santigrat derece, en düşük sıcaklık ise -2 santigrat derecedir. Ülkenin kuzeyinde yer alan şehirde coğrafi konumu itibari ile ocak, şubat ve mart ayları arasında soğuk günlerin yaşadığı görülmektedir. Temmuz ayı ise şehirde görülen en yüksek sıcaklıkların olduğu dönemdir. Bu dönemde sıcaklıklar yaklaşık olarak 17 santigrat derece civarlarındadır. Yaz ayları da genellikle yağışlı geçmektedir.

Saas-Fee’ye gitmek isteyenler için ideal dönemin ise tatile hangi amaçla gidildiğine göre değişkenlik gösterir. Şehre her dönemde hem yaz hem kış turları düzenlenmektedir. Yapılan araştırmalara göre kış sezonunda şehrin en fazla turisti ağırladığı görülmektedir. Bunun yanında şehrin ikliminden kaynaklı vereceğimiz diğer bir bilgi ise Saas-Fee insanı ile ilgilidir. Saas-Fee’de güneşli gün sayısının az olmasından dolayı bölgede ruhsal sıkıntıları dolayıyla tedavi gören insanların sayılarının normal oranlardan daha fazla olduğu bilinmektedir.

Saas-Fee’yi ziyaret edeceklere tavsiyemiz yine de gezi planlarını yapmadan önce hava durumunu kontrol etmeleri ve ona göre hazırlık yapmalarıdır. Çünkü ülkede genel olarak beklenmedik bir anda bile yağmur ve kar yağması olası bir durumdur. Alplerin etkisi ile hava birden bire soğuyabilmekte ve yağışlara sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden en doğru olacak şey yazın gidecekler için sezon dışında da kıyafet götürmeleridir.

Saas-Fee’ye Nasıl Gidilir?

aircraft-2502241_960_720.jpg

Türkiye’den Saas-Fee’ye gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı seçenekler ile şehre ulaşabilirler. Cenevre, Sion, Montrö, Lozan, Basel, Bern ve Zürih kentlerinden herhangi birine uçakla seyahat edip bu şehirlerden tren ile Saas-Fee’ye ulaşabilirsiniz.

Saas-Fee şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Saas-Fee’de Nerede Kalınır?

Saas-Fee’de Nerede Kalınır?

Saas-Fee’de birden fazla konaklama seçeneği bulunmaktadır. Saas-Fee şehir merkezinde ve yakın köylerinde birçok iki, üç, dört, beş yıldızlı otel, butik otel, dağ evi, hostel ve konukevi gibi seçenekler bulunmaktadır. Konaklama seçeneklerinin farklı yerlere dağılmış şekilde konumlanmıştır. Saas-Fee toplu bir şehir olduğu için ziyaretçiler merkezi yerlerde dilediğiniz konaklama mekânını tercih edebilirsiniz.

Saas-Fee’de, 180’nin üzerinde konaklama mekânı bulunmaktadır. Çevresinde birçok konaklama seçeneği bulunduran şehir meydanı birçok etkinliğe ve canlı gösterilere de ev sahipliği yapmaktadır. Dünyaca ünlü olan ve genelde herkes tarafından bilinen Saas-Fee, Avrupa standartlarının üstünde bir konaklama anlayışını sizlere sunmaktadır. Şehir her ne kadar küçük olsa da birçok farklı yerden turist aldığı için canlı ve renkli yaşam dokusunu da koruyabilmektedir. Bu yönü ile şehir, geziniz sırasında sizlere oldukça keyifli anlar yaşatacaktır. Şehir merkezinin dışında konaklayabileceğiniz en önemli yer arasında Alp Dağları eteklerinde bulunan konaklama yerleri bulunmaktadır. Özellikle kış sporu için gelenlerin burada konaklaması gerekir. Bu bölgede konaklayacak kişiler, Alpin Express teleferiğine de oldukça yakın olacaktır. Burada konaklamak ulaşım açısından sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Booking.com

Saas-Fee Şehir İçi Ulaşım

Saas-Fee, toplu taşıma araçlarının kullanılmadığı şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımın olmadığı şehirde araç kullanılmamaktadır. Şehre araçla gelseniz bile aracınızı belli bir yere park etmeniz ve kullanmamanız belirtilmektedir. Şehirdeki ulaşım teleferik ile sağlanmaktadır. Şehir oldukça küçük bir alan üzerinde konumlandığı içi yürüyerek dahi her yer gezebilir ve en ufak ayrıntıya kadar keşfedebilirsiniz. Şehir içinde yürümek istemeyen ve yaşlı olan kişiler için elektrikli arabalar kullanılmaktadır. Dileyenler bu seçeneği de tercih edebilmektedir.

Saas-Fee’de kullanılan tek araç elektrikli arabalardır. Oldukça rahat dolaşabileceğiniz şehir merkezi, gezinizi keyifle yapmanıza ve trafik gürültüsünden uzak olmanıza yardımcı olmaktadır. Saas-Fee’de konaklama yerlerinin çoğu ulaşım hizmetini de ücretsiz olarak sağlamaktadır. Dolayısıyla konaklama seçeneğini belirlemeden önce planladığınız yer ile görüşürseniz sizler için bir araç sağlanacaktır.

Şehirde araç kullanılmaması hem oldukça taze ve temiz havayı sizlere sunmakta hem de kalabalık ve trafik gürültüsünden sizleri kurtaracaktır. Dolayısıyla bu özelliği ile Saas-Fee, motive olabileceğiniz harika şehirlerden birisidir.

Saas-Fee Mutfağı

Saas-Fee Mutfağı

İsviçre mutfağı, farklı kültürlerden oldukça fazla etkilendiği için gelenlere çok farklı seçenekler sunmaktadır. İsviçre mutfağının süt, süt ürünleri ve sebze yemeklerinden oluşmaktadır. Kendine özgü bir mutfağa sahip olan İsviçre, yoğun olarak yemeklerinde domuz, sosis ve dana eti kullanmaktadır. Bunların yanında ise mantar İsviçre mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Tıpkı İsviçre mutfağında olduğu gibi Saas-Fee’de de ekmek, peynir ve süt ürünleri oldukça ünlüdür. Şehirde mutlaka denemeniz gereken ilkler arasında yer almaktadır.

İsviçre mutfağı genellikle peynir çeşitleri ile oldukça ün salmıştır. Ülkede yaklaşık 200’den fazla peynir çeşidi bulunmaktadır. Şarap severler için ülke oldukça popülerdir. Saas-Fee’de ne yenir diye soranlara önerimiz öncelikle pırasa, patates ve sosis ile hazırlanan ve çeşitli baharatlarla zenginleştirilen papet vaudois yemeğidir. Bunun yanında sebze yemekten hoşlanan ziyaretçiler ise dönemine uygun sebzelerinden hazırlanan longeole yemeğini tercih edebilir. Bunun yanında hem şehirde hem de ülkenin genelinde rahatlıkla bulabileceğiniz patates ve peynir ile yapılan raclette ve mantar kavurma olarak bilinen rösti mutlaka denemesi gereken tatlar arasında bulunmaktadır. Ülkenin her yerinde İsviçre mutfağının dışında, İtalyan, Fransız ve Alman restoranları da bulmanız mümkündür.

Saas-Fee’de Gece Hayatı  

salute-2645971_960_720.jpg

Saas-Fee’de, canlı ve akıcı bir gece hayatı kültürü bulunmamaktadır. Şehir merkezinde belli saatlere kadar açık birkaç pub, bar ve canlı müzik yapan birkaç mekân bulmak mümkündür. Şehir, huzuru ve dinginliği arayanlar için bu yönden oldukça ideal bir yerdir. Dünyanın önde gelen turistik mekânlarından biri olan Saas-Fee, sakin ve huzurlu yapısını gece hayatına da yansıtmıştır. Saas-Fee, hoş vakit geçirmek, kafa dinlemek ve arkadaşlarınızla unutulmaz anlar yaşamanız için size dinginlik içerisinde bir ortam sunmaktadır. Özellikle şehir hayatının hızlı ve yorucu oluşundan şikâyet edenler için Saas-Fee, tam anlamıyla bir arınma ve dinlenme mekânıdır.

Akşamları dışarı çıkmak isteyenlerin yapacağı en iyi şey canlı müzik eşliğinde Fransız şarabını ve klasik İsviçre peynirlerini tatmak olacaktır. Şehirde gidebileceğiniz eğlence mekânları arasında Pop Corn Bar, Happy Bar, Poison, Black Bull Bar, Fee Iglu Bar, Zur Mühle Bar, Living Room Bar ve Chill & Grill Bar bulunmaktadır.

Saas-Fee Festivalleri

toys-3112171_960_720.jpg

Yılda birkaç festivalin gerçekleştiği Saas-Fee hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin başında ise şunlar gelmektedir:

Saas-Fee Film Festivali: Dünyaca bilinen ve 2 - 8 Nisan arasında gerçekleşen Saas-Fee Film Festivali her yıl birçok kişiyi bölgeye çekmektedir. Festivalde genellikle İsviçre, Almanya, İtalya ve Avusturya’ya ait film gösterimleri düzenlenmektedir.

Talis Festival Academy: Her yıl 21 - 28 Haziran döneminde gerçekleştirilen bu festivalde, amatör ses sanatçıları şarkılar söylemektedir. Genelde Avrupa’dan birçok gencin katılımı ile gerçekleştirilen festivalin giriş ücreti 30 CHZ’dir.

Saas-Fee Carnaval: 3 - 12 Şubat arasında gerçekleştirilen Saas-Fee Carnaval, farklı kıyafetlerin giyildiği, şarkıların söylendiği ve festival sırasında birden farklı renge boyanılan eşsiz bir görsel şölendir. Binlerce kişinin buluştuğu bu festival, oldukça farklı görüntülere sahne olmaktadır.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Saas-Fee’de Alışveriş

no-one-3311322_960_720.jpg

Saas-Fee, birçok mağaza, butik ve dükkânı içerisinde barındıran bir şehirdir. Köy dükkânları, küçük hediye eşyaları satan dükkânlar, kıyafet ve mücevher dükkânları şehirde bulabileceğiniz mağazalar arasında yer almaktadır. Mağazaların çoğu şehir merkezinde yoğunlaştığı için yürüyerek rahatlıkla alışverişinizi yapabilirsiniz. Şehirdeki birçok dükkân sahibi oldukça sevimli ve misafirperverdir.

Hem kendinize hem de sevdiklerinize Saas-Fee’deki mağazalardan birçok hediyeler alabilirsiniz. Yalnız şehirde alışveriş yapacağınız dükkânlar tatil günlerinde açık değildir. Diğer günlerde ise mağazaların açılış saatleri pazartesiden cumartesiye kadar 08.30 - 12.30 ve 14.00 - 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Birçok mağaza cumartesi günleri öğle tatiline girmeden hizmet vermektedir. Çünkü alışveriş yapılan günlerin başında cumartesi gelmektedir. Pazar günleri ise mağazalar kapalıdır. Para bozdurmak isterseniz de Saas-Fee Post Office bölümünden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu hizmet ise sadece hafta içi 09.00 - 12.00 ve 15.00 - 17.30 saatleri arasında verilmektedir. Dolayısıyla hafta sonu para bozdurma işlemi yapılmamaktadır.

Saas-Fee’de alışveriş yapabileceğiniz yerler arasında Wild One Gmbh Boutique, Intersport Glacier, Boutique Saletscha, Bayard, Boutique Fun, Boutique Moderne ve Wega bulunmaktadır. Şehir, oldukça küçüktür bu yüzde metropollerde olduğu gibi büyük alışveriş merkezleri bulunmamaktadır. Şehirdeki yerel dükkânlarda ise herkes İngilizce bildiği için alışveriş sırasında iletişim kurarken herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Şehirde alışveriş yapmak oldukça pahalıdır. Bu yüzden gelen turistlerin çoğu sadece şehri hatırlatacak küçük hediyeler satın almaktadır. Kredi kartı ile de alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken hususların başında kartınızın Gold Kart olması gerektiğidir.

Saas-Fee Saat Farkı

Saas-Fee, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 12.00 iken Saas-Fee’de saat 11.00’dir.

Saas-Fee Para Birimi

Saas-Fee’nin resmî para birimi İsviçre Frangı’dır. 1 İsviçre Frangı, 4,73 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının temmuz ayında güncellenmiştir.

Saas-Fee’nin Resmi Dili

Saas-Fee’de konuşulan resmi diller Almanca, Fransızca ve İtalyancadır.

Saas-Fee Dış Temsilcilikleri

Saas-Fee, Cenevre Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

T.C. Cenevre Başkonsolosluğu

Telefon: + 41 22 710 9360

E-posta: consulat.geneve@mfa.gov.tr

Adres: Consulat Général de Turquie/T.C.Cenevre Başkonsolosluğu 20, Route de Pré-Bois, 1215 Genève 15 C.P. 1901 (International Center Cointrin (ICC) İş Merkezi D.Blok.3.Kat)

İnternet sitesi: http://cenevre.bk.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluğun kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Saas-Fee Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

19 Mart: St. Joseph Günü

3 Nisan: Kutsal Cuma

Nisan: Paskalya

14 Mayıs: Hz. İsa’nın göğe yükselişi

4 Haziran: Katolik Yortusu

1 Kasım: Azizler Günü

1 Ağustos: İsviçre Ulusal Bayramı

15 Ağustos: Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Saas-Fee İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 118

Polis: 117

Ambulans: 144