Saas-Fee Hakkında Bilinmesi Gerekenler

switzerland-3103535_960_720.jpg

Saas-Fee, İsviçre’nin Saas Vadisi’nde yer alan büyük bir şehirdir. Şehir, Balen kasabaları ile komşudur. Saas- Fee yerleşim olarak da oldukça tarihî bir geçmişe sahiptir. Saas-Fee’de ilk yerleşim alanlarının 1304 yıllarına kadar dayandığı bilinmektedir. Şehre yerleşen ilk topluluğun Britanya ve Galler'in Roma Dönemi öncesi halkı ve onların soyundan gelen Kelt halkı olduğu bilinmektedir. Daha önceden şehrin adı ise Fee olarak anılmaktayken günümüzde Saas-Fee olarak değişime uğramıştır. Şehrin 2008 yılındaki sayımlara göre nüfusu 1.765 milyon olarak belirlenmiştir. Batı Alp Dağları’nın tam ortasında konumlanan şehir, Avrupa’nın en popüler kış turizmi bölgesidir. Hem yaz hem de kış turizmi açısından Saas-Fee, oldukça fazla kişiyi ağırlamaktadır. Şehirde sadece 3 ay değil, toplamda 10 ay boyunca kış turizmi faaliyetleri devam etmektedir. Bu da turistlerin Saas-Fee’ye gelmesi için önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Saas-Fee Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Saas-Fee’de görülmesi gereken en önemliyerleri sizin için derledik. Doğası, tarihî binaları ve dağları ile bu ünlü şehirde oldukça keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Saas-Fee Gezilecek Yerler

Saas-Fee, her yıl birçok ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, doğal yerleri, caddeleri ile görenleri etkilemektedir. Saas-Fee’ye gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında Ice Pavilion, Dom,Glacier Fun, Freestyle Park, Ice Grotto & Revolving Restaurant bulunmaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Saas-Fee Nerededir?

Saas-Fee, İsviçre’nin Saas Vadisi’nde yer alan büyük bir şehirdir.

Saas-Fee’ye Ne Zaman Gidilir?

saas-fee-2649010_960_720.jpg

Saas-Fee ılıman okyanus iklimine sahiptir. Şehirde yazlar oldukça serin kışlar ise şiddetli soğuk halinde yaşanmaktadır. Yıl boyunca görebileceğiniz en yüksek sıcaklıklar ağustos ayında yaşanmaktadır. Oldukça yağış alan Saas-Fee, özellikle haziran, temmuz, ağustos aylarında yoğun yağmur almaktadır. Kış aylarında ise şehir, çok yüksek bir bölgede olduğu için şiddetli kar yağışına maruz kalmaktadır.

Ortalama en yüksek sıcaklık 17 santigrat derece, en düşük sıcaklık ise -2 santigrat derecedir. Ülkenin kuzeyinde yer alan şehirde coğrafi konumu itibari ile ocak, şubat ve mart ayları arasında soğuk günlerin yaşadığı görülmektedir. Temmuz ayı ise şehirde görülen en yüksek sıcaklıkların olduğu dönemdir. Bu dönemde sıcaklıklar yaklaşık olarak 17 santigrat derece civarlarındadır. Yaz ayları da genellikle yağışlı geçmektedir.

Saas-Fee’ye gitmek isteyenler için ideal dönemin ise tatile hangi amaçla gidildiğine göre değişkenlik gösterir. Şehre her dönemde hem yaz hem kış turları düzenlenmektedir. Yapılan araştırmalara göre kış sezonunda şehrin en fazla turisti ağırladığı görülmektedir. Bunun yanında şehrin ikliminden kaynaklı vereceğimiz diğer bir bilgi ise Saas-Fee insanı ile ilgilidir. Saas-Fee’de güneşli gün sayısının az olmasından dolayı bölgede ruhsal sıkıntıları dolayıyla tedavi gören insanların sayılarının normal oranlardan daha fazla olduğu bilinmektedir.

Saas-Fee’yi ziyaret edeceklere tavsiyemiz yine de gezi planlarını yapmadan önce hava durumunu kontrol etmeleri ve ona göre hazırlık yapmalarıdır. Çünkü ülkede genel olarak beklenmedik bir anda bile yağmur ve kar yağması olası bir durumdur. Alplerin etkisi ile hava birden bire soğuyabilmekte ve yağışlara sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden en doğru olacak şey yazın gidecekler için sezon dışında da kıyafet götürmeleridir.

Saas-Fee’de Nerede Kalınır?

Saas-Fee_Dorfkern.jpg

Saas-Fee’de birden fazla konaklama seçeneği bulunmaktadır. Saas-Fee şehir merkezinde ve yakın köylerinde birçok iki, üç, dört, beş yıldızlı otel, butik otel, dağ evi, hostel ve konukevi gibi seçenekler bulunmaktadır. Konaklama seçeneklerinin farklı yerlere dağılmış şekilde konumlanmıştır. Saas-Fee toplu bir şehir olduğu için ziyaretçiler merkezi yerlerde dilediğiniz konaklama mekânını tercih edebilirsiniz.

Saas-Fee’de, 180’nin üzerinde konaklama mekânı bulunmaktadır. Çevresinde birçok konaklama seçeneği bulunduran şehir meydanı birçok etkinliğe ve canlı gösterilere de ev sahipliği yapmaktadır. Dünyaca ünlü olan ve genelde herkes tarafından bilinen Saas-Fee, Avrupa standartlarının üstünde bir konaklama anlayışını sizlere sunmaktadır. Şehir her ne kadar küçük olsa da birçok farklı yerden turist aldığı için canlı ve renkli yaşam dokusunu da koruyabilmektedir. Bu yönü ile şehir, geziniz sırasında sizlere oldukça keyifli anlar yaşatacaktır. Şehir merkezinin dışında konaklayabileceğiniz en önemli yer arasında Alp Dağları eteklerinde bulunan konaklama yerleri bulunmaktadır. Özellikle kış sporu için gelenlerin burada konaklaması gerekir. Bu bölgede konaklayacak kişiler, Alpin Express teleferiğine de oldukça yakın olacaktır. Burada konaklamak ulaşım açısından sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Devamını Oku

Saas-Fee Şehir İçi Ulaşım

Saas-Fee, toplu taşıma araçlarının kullanılmadığı şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımın olmadığı şehirde araç kullanılmamaktadır. Şehre araçla gelseniz bile aracınızı belli bir yere park etmeniz ve kullanmamanız belirtilmektedir. Şehirdeki ulaşım teleferik ile sağlanmaktadır. Şehir oldukça küçük bir alan üzerinde konumlandığı içi yürüyerek dahi her yer gezebilir ve en ufak ayrıntıya kadar keşfedebilirsiniz. Şehir içinde yürümek istemeyen ve yaşlı olan kişiler için elektrikli arabalar kullanılmaktadır. Dileyenler bu seçeneği de tercih edebilmektedir.

Saas-Fee’de kullanılan tek araç elektrikli arabalardır. Oldukça rahat dolaşabileceğiniz şehir merkezi, gezinizi keyifle yapmanıza ve trafik gürültüsünden uzak olmanıza yardımcı olmaktadır. Saas-Fee’de konaklama yerlerinin çoğu ulaşım hizmetini de ücretsiz olarak sağlamaktadır. Dolayısıyla konaklama seçeneğini belirlemeden önce planladığınız yer ile görüşürseniz sizler için bir araç sağlanacaktır.

Şehirde araç kullanılmaması hem oldukça taze ve temiz havayı sizlere sunmakta hem de kalabalık ve trafik gürültüsünden sizleri kurtaracaktır. Dolayısıyla bu özelliği ile Saas-Fee, motive olabileceğiniz harika şehirlerden birisidir.

Saas-Fee Mutfağı

sausage-salad-1530741_960_720.jpg

İsviçre mutfağı, farklı kültürlerden oldukça fazla etkilendiği için gelenlere çok farklı seçenekler sunmaktadır. İsviçre mutfağının süt, süt ürünleri ve sebze yemeklerinden oluşmaktadır. Kendine özgü bir mutfağa sahip olan İsviçre, yoğun olarak yemeklerinde domuz, sosis ve dana eti kullanmaktadır. Bunların yanında ise mantar İsviçre mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Tıpkı İsviçre mutfağında olduğu gibi Saas-Fee’de de ekmek, peynir ve süt ürünleri oldukça ünlüdür. Şehirde mutlaka denemeniz gereken ilkler arasında yer almaktadır.

İsviçre mutfağı genellikle peynir çeşitleri ile oldukça ün salmıştır. Ülkede yaklaşık 200’den fazla peynir çeşidi bulunmaktadır. Şarap severler için ülke oldukça popülerdir. Saas-Fee’de ne yenir diye soranlara önerimiz öncelikle pırasa, patates ve sosis ile hazırlanan ve çeşitli baharatlarla zenginleştirilen papet vaudois yemeğidir. Bunun yanında sebze yemekten hoşlanan ziyaretçiler ise dönemine uygun sebzelerinden hazırlanan longeole yemeğini tercih edebilir. Bunun yanında hem şehirde hem de ülkenin genelinde rahatlıkla bulabileceğiniz patates ve peynir ile yapılan raclette ve mantarkavurma olarak bilinen röstimutlaka denemesi gereken tatlar arasında bulunmaktadır. Ülkenin her yerinde İsviçre mutfağının dışında, İtalyan, Fransız ve Alman restoranları da bulmanız mümkündür.

Devamını Oku

Saas-Fee’de Gece Hayatı  

salute-2645971_960_720.jpg

Saas-Fee’de, canlı ve akıcı bir gece hayatı kültürü bulunmamaktadır. Şehir merkezinde belli saatlere kadar açık birkaç pub, bar ve canlı müzik yapan birkaç mekân bulmak mümkündür. Şehir, huzuru ve dinginliği arayanlar için bu yönden oldukça ideal bir yerdir. Dünyanın önde gelen turistik mekânlarından biri olan Saas-Fee, sakin ve huzurlu yapısını gece hayatına da yansıtmıştır. Saas-Fee, hoş vakit geçirmek, kafa dinlemek ve arkadaşlarınızla unutulmaz anlar yaşamanız için size dinginlik içerisinde bir ortam sunmaktadır. Özellikle şehir hayatının hızlı ve yorucu oluşundan şikâyet edenler için Saas-Fee, tam anlamıyla bir arınma ve dinlenme mekânıdır.

Akşamları dışarı çıkmak isteyenlerin yapacağı en iyi şey canlı müzik eşliğinde Fransız şarabını ve klasik İsviçre peynirlerini tatmak olacaktır. Şehirde gidebileceğiniz eğlence mekânları arasında Pop Corn Bar, Happy Bar, Poison, Black Bull Bar, Fee Iglu Bar, Zur Mühle Bar, Living Room Bar ve Chill & Grill Bar bulunmaktadır.

Saas-Fee Festivalleri

toys-3112171_960_720.jpg

Yılda birkaç festivalin gerçekleştiği Saas-Fee hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin başında ise şunlar gelmektedir:

Devamını Oku

Saas-Fee’de Alışveriş

no-one-3311322_960_720.jpg

Saas-Fee, birçok mağaza, butik ve dükkânı içerisinde barındıran bir şehirdir. Köy dükkânları, küçük hediye eşyaları satan dükkânlar, kıyafet ve mücevher dükkânları şehirde bulabileceğiniz mağazalar arasında yer almaktadır. Mağazaların çoğu şehir merkezinde yoğunlaştığı için yürüyerek rahatlıkla alışverişinizi yapabilirsiniz. Şehirdeki birçok dükkân sahibi oldukça sevimli ve misafirperverdir.

Hem kendinize hem de sevdiklerinize Saas-Fee’deki mağazalardan birçok hediyeler alabilirsiniz. Yalnız şehirde alışveriş yapacağınız dükkânlar tatil günlerinde açık değildir. Diğer günlerde ise mağazaların açılış saatleri pazartesiden cumartesiye kadar 08.30 - 12.30 ve 14.00 - 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Birçok mağaza cumartesi günleri öğle tatiline girmeden hizmet vermektedir. Çünkü alışveriş yapılan günlerin başında cumartesi gelmektedir. Pazar günleri ise mağazalar kapalıdır. Para bozdurmak isterseniz de Saas-Fee Post Office bölümünden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu hizmet ise sadece hafta içi 09.00 - 12.00 ve 15.00 - 17.30 saatleri arasında verilmektedir. Dolayısıyla hafta sonu para bozdurma işlemi yapılmamaktadır.

Saas-Fee’de alışveriş yapabileceğiniz yerler arasında Wild One Gmbh Boutique, Intersport Glacier, Boutique Saletscha, Bayard, Boutique Fun, Boutique Moderne ve Wega bulunmaktadır. Şehir, oldukça küçüktür bu yüzde metropollerde olduğu gibi büyük alışveriş merkezleri bulunmamaktadır. Şehirdeki yerel dükkânlarda ise herkes İngilizce bildiği için alışveriş sırasında iletişim kurarken herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Şehirde alışveriş yapmak oldukça pahalıdır. Bu yüzden gelen turistlerin çoğu sadece şehri hatırlatacak küçük hediyeler satın almaktadır. Kredi kartı ile de alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken hususların başında kartınızın Gold Kart olması gerektiğidir.

Saas-Fee Saat Farkı

Saas-Fee, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 12.00 iken Saas-Fee’de saat 11.00’dir.

Saas-Fee Para Birimi

Saas-Fee’nin resmî para birimi İsviçre Frangı’dır. 1 İsviçre Frangı, 4,73 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının temmuz ayında güncellenmiştir.

Saas-Fee Dış Temsilcilikleri

Saas-Fee, Cenevre Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

T.C. Cenevre Başkonsolosluğu

Telefon: + 41 22 710 9360

E-posta:[email protected]

Adres: Consulat Général de Turquie/T.C.Cenevre Başkonsolosluğu 20, Route de Pré-Bois, 1215 Genève 15 C.P. 1901 (International Center Cointrin (ICC) İş Merkezi D.Blok.3.Kat)

Devamını Oku

Saas-Fee Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

19 Mart: St. Joseph Günü

3 Nisan: Kutsal Cuma

Nisan: Paskalya

14 Mayıs: Hz. İsa’nın göğe yükselişi

4 Haziran: Katolik Yortusu

1 Kasım: Azizler Günü

1 Ağustos: İsviçre Ulusal Bayramı

15 Ağustos: Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Saas-Fee Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1.765 Milyon / Dil: Almanca, İtalyanca, İngilizce / Para Birimi: CHF / İklim: Ilıman Okyanusal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün