Saas-Fee Hakkında Bilinmesi Gerekenler

switzerland-3103535_960_720.jpg

Saas-Fee, İsviçre’nin Saas Vadisi’nde yer alan büyük bir şehirdir. Şehir, Balen kasabaları ile komşudur. Saas- Fee yerleşim olarak da oldukça tarihî bir geçmişe sahiptir. Saas-Fee’de ilk yerleşim alanlarının 1304 yıllarına kadar dayandığı bilinmektedir. Şehre yerleşen ilk topluluğun Britanya ve Galler'in Roma Dönemi öncesi halkı ve onların soyundan gelen Kelt halkı olduğu bilinmektedir. Daha önceden şehrin adı ise Fee olarak anılmaktayken günümüzde Saas-Fee olarak değişime uğramıştır. Şehrin 2008 yılındaki sayımlara göre nüfusu 1.765 milyon olarak belirlenmiştir. Batı Alp Dağları’nın tam ortasında konumlanan şehir, Avrupa’nın en popüler kış turizmi bölgesidir. Hem yaz hem de kış turizmi açısından Saas-Fee, oldukça fazla kişiyi ağırlamaktadır. Şehirde sadece 3 ay değil, toplamda 10 ay boyunca kış turizmi faaliyetleri devam etmektedir. Bu da turistlerin Saas-Fee’ye gelmesi için önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saas-Fee, “Alplerin İncisi” olarak bilinmektedir. Şehre yakın toplamda üç köy bulunmaktadır. Bu köyler arasında Saas-Balen, Saas-Grund ve Saas-Almagell bulunmaktadır. Yakın köylerde de oldukça fazla otel ve konaklama seçeneği mevcuttur. Saas Vadisi’ni keşfeden Kelt halkı, 18. yüzyıldan itibaren tarım ve hayvancılık ile geçimlerini sağlamışlardır. Şehrin ünlü isimler tarafından keşfedilmesi ile dolaşan şehir haberleri sayesinde birçok kişi Saas-Fee’yi ziyaret etmek için çeşitli turlar düzenlemiştir. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi olan Saas-Fee, kartpostal görüntüsünü andıran bir güzelliğe sahiptir. Her yıl şehre binlerce turist akın etmektedir. Bölgeyi turistik açıdan tanıtan en büyük kaynak ise gazete, dergi ve internet olmuştur.

Şehirde ve şehre yakın köylerde birçok turist bilgi ofisi bulabilirsiniz. Bu ofisler arasında Tourist office Saas-Fee, Tourist office Saas-Grund, Tourist office Balen ve Tourist office Almagell yer almaktadır. Tourist office Saas-Grund ve Tourist office Almagell ofisleri Dorfplatz bölgesinde yer almaktadır. Çalışma saatleri ise 08.30-12.30 ile 14.00-18.00 saatleri arasındadır. Tourist office Saas-Fee Ofisi ise Obere Dorfstrasse 2 bölgesinde yer almaktadır. Ofisin çalışma saatleri ise 08.30-12.30 ile 14.00-18.00 saatleri arasındadır. Tourist office Balen ise Post, Saas-Balen’de yer almaktadır. Çalışma saatleri ise hafta içi 09.45-11.30, 16.30-18.30 hafta sonu ise 09.45-12.00 saatleri arasındadır.

Deniz seviyesinden 3000 - 5000 metre yükseklikte bulunan Saas-Fee, ulaşım açısından oldukça kısıtlı imkânlara sahiptir. Bu durum giden ziyaretçilerin tercihlerine göre değişkenlik göstermektedir. Şehirde ulaşımın kısıtlı olması şehre temiz ve taze bir hava katarak insanları motive ederken, bazı ziyaretçiler açısından da hareket kısıtlılığı olarak nitelenmektedir. Şehirden uzaklaşıp dinlenmek isteyen ziyaretçiler için Saas-Fee oldukça iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Temiz havası ve az nüfusu ile Saas-Fee gelenlere tam bir köy havası yaşatmakta ve gelenleri motive etmektedir.

Şehirde yer alan Allalin Restaurant İsviçre manzarasını keyifle izleyebileceğiniz eşsiz ve ihtişamlı bir yerdir. Saas-Fee’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bu mekân yer almaktadır. 4.000 metre yükseklikte bulunan restoran 360 derecelik bir açı ile şehri izleyebileceğiniz muhteşem güzellikte yer almaktadır. Bunun yanında Ice Pavilion görülmesi gereken bir diğer önemli mekân olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehirde tepelerde kurulmuş birçok restoran bulunmaktadır. Fakat manzarayı keyifle izleyebileceğiniz en iyi yer Allalin Restaurant’tır diyebiliriz.

Şehir eğitim açısından pek gelişme göstermemiştir. Bu durumun en önemli sebebi ise şehrin coğrafi konumudur. Öğrenciler genellikle Zürih, Basel gibi büyük şehirlerde eğitim görmektedir. Saas-Fee’de gelişme gösteren en önemli nokta kış turizmidir. Şehir geçim kaynağının büyük bir bölümünü kış turizminden elde etmektedir.

Saas-Fee ayrıca İsviçre’nin spor etkinlikleri anlamında en önemli şehirlerinden birisidir. Herkesin bildiği ve dünyaca ünlü olan Saas-Fee kış turizmi için birçok sporcunun tercih ettiği şehirlerin başında gelmektedir. Kış turizminin yanında yaz turizmi de oldukça gelişmiştir. Sporseverler için oldukça geniş bir yelpaze sunan Saas-Fee, sizlere unutamayacağınız bir tatilin kapılarını aralamaktadır. Ayrıca Saas-Fee, hem İsviçre’den hem Avrupa’dan hem de diğer ülkelerden oldukça fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Saas-Fee halkı oldukça misafirperver ve güler yüzlü olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehirde konaklayacağınız süre içerisinde Saas-Fee halkı ile oldukça sıcak ve samimi ilişkiler kurabilirsiniz.

Tanıtım Videosu

Saas-Fee ile İlgili

Saas-Fee Nerededir?

Saas-Fee, İsviçre’nin Saas Vadisi’nde yer alan büyük bir şehirdir.

Saas-Fee’ye Nasıl Gidilir?

aircraft-2502241_960_720.jpg

Türkiye’den Saas-Fee’ye gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı seçenekler ile şehre ulaşabilirler. Cenevre, Sion, Montrö, Lozan, Basel, Bern ve Zürih kentlerinden herhangi birine uçakla seyahat edip bu şehirlerden tren ile Saas-Fee’ye ulaşabilirsiniz.

Saas-Fee’ye Ne Zaman Gidilir?

saas-fee-2649010_960_720.jpg

Saas-Fee ılıman okyanus iklimine sahiptir. Şehirde yazlar oldukça serin kışlar ise şiddetli soğuk halinde yaşanmaktadır. Yıl boyunca görebileceğiniz en yüksek sıcaklıklar ağustos ayında yaşanmaktadır. Oldukça yağış alan Saas-Fee, özellikle haziran, temmuz, ağustos aylarında yoğun yağmur almaktadır. Kış aylarında ise şehir, çok yüksek bir bölgede olduğu için şiddetli kar yağışına maruz kalmaktadır.

Ortalama en yüksek sıcaklık 17 santigrat derece, en düşük sıcaklık ise -2 santigrat derecedir. Ülkenin kuzeyinde yer alan şehirde coğrafi konumu itibari ile ocak, şubat ve mart ayları arasında soğuk günlerin yaşadığı görülmektedir. Temmuz ayı ise şehirde görülen en yüksek sıcaklıkların olduğu dönemdir. Bu dönemde sıcaklıklar yaklaşık olarak 17 santigrat derece civarlarındadır. Yaz ayları da genellikle yağışlı geçmektedir.

Saas-Fee’ye gitmek isteyenler için ideal dönemin ise tatile hangi amaçla gidildiğine göre değişkenlik gösterir. Şehre her dönemde hem yaz hem kış turları düzenlenmektedir. Yapılan araştırmalara göre kış sezonunda şehrin en fazla turisti ağırladığı görülmektedir. Bunun yanında şehrin ikliminden kaynaklı vereceğimiz diğer bir bilgi ise Saas-Fee insanı ile ilgilidir. Saas-Fee’de güneşli gün sayısının az olmasından dolayı bölgede ruhsal sıkıntıları dolayıyla tedavi gören insanların sayılarının normal oranlardan daha fazla olduğu bilinmektedir.

Saas-Fee’yi ziyaret edeceklere tavsiyemiz yine de gezi planlarını yapmadan önce hava durumunu kontrol etmeleri ve ona göre hazırlık yapmalarıdır. Çünkü ülkede genel olarak beklenmedik bir anda bile yağmur ve kar yağması olası bir durumdur. Alplerin etkisi ile hava birden bire soğuyabilmekte ve yağışlara sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden en doğru olacak şey yazın gidecekler için sezon dışında da kıyafet götürmeleridir.

Saas-Fee’de Nerede Kalınır?

Saas-Fee_Dorfkern.jpg

Saas-Fee’de birden fazla konaklama seçeneği bulunmaktadır. Saas-Fee şehir merkezinde ve yakın köylerinde birçok iki, üç, dört, beş yıldızlı otel, butik otel, dağ evi, hostel ve konukevi gibi seçenekler bulunmaktadır. Konaklama seçeneklerinin farklı yerlere dağılmış şekilde konumlanmıştır. Saas-Fee toplu bir şehir olduğu için ziyaretçiler merkezi yerlerde dilediğiniz konaklama mekânını tercih edebilirsiniz.

Saas-Fee’de, 180’nin üzerinde konaklama mekânı bulunmaktadır. Çevresinde birçok konaklama seçeneği bulunduran şehir meydanı birçok etkinliğe ve canlı gösterilere de ev sahipliği yapmaktadır. Dünyaca ünlü olan ve genelde herkes tarafından bilinen Saas-Fee, Avrupa standartlarının üstünde bir konaklama anlayışını sizlere sunmaktadır. Şehir her ne kadar küçük olsa da birçok farklı yerden turist aldığı için canlı ve renkli yaşam dokusunu da koruyabilmektedir. Bu yönü ile şehir, geziniz sırasında sizlere oldukça keyifli anlar yaşatacaktır. Şehir merkezinin dışında konaklayabileceğiniz en önemli yer arasında Alp Dağları eteklerinde bulunan konaklama yerleri bulunmaktadır. Özellikle kış sporu için gelenlerin burada konaklaması gerekir. Bu bölgede konaklayacak kişiler, Alpin Express teleferiğine de oldukça yakın olacaktır. Burada konaklamak ulaşım açısından sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Birden farklı standart seçenekleri ve fiyat özellikleri ile geniş bir yelpaze sunan Saas-Fee’de sizler için önerebileceğimiz oteller şu şekildedir: Hotel La Collina, Hotel Bristol, Haus Belle-Vue, Hotel Marmotte, Hotel Garni Jägerhof, Hotel Europa Guest House, Hotel Christiania, Hotel Metropol, Haus Primavera, Haus Aristella, wellnessHostel4000, Art Hotel, Popcorn Hotel Ferienart Resort & Spa Hotel, Feehof, Hotel Imseng ve Schweizerhof Gourmet & Spa Hotel’dir. Bu otellerin gecelik konaklama ücreti iki kişi için 400-1.200 TL arasında değişmektedir. Kış turizmi için oldukça popüler olan Saas-Fee, belli dönemlerde özellikle çok kalabalık olmaktadır.

Alp Bölgesi eteklerinde yer alan Schweizerhof Swiss Quality Hotel, şehirdeki en popüler otellerden birisidir. Merkeze oldukça yakın bulunan ve teleferiğe yakınlığı ile de dikkat çeken bu otel turistler açısından oldukça uygun olarak görülmektedir. Modern bir görüntüye sahip olan otelde konaklayanlar için oldukça geniş hizmetler sunulmaktadır. Konuklar restoranda kaliteli yerel yemeklerin tadını çıkarabilir ve akşam saatlerini Schweizerhof'un popüler barlarında geçirebilirler. Konuklar ayrıca talep üzerine Suvretta Bölgesi'ndeki geleneksel Clavadatsch dağ kulübesini ziyaret edebilir. Kış mevsiminde tesis bünyesindeki kreş küçük konuklara bakım yapmaktadır. Talep üzerine tren istasyonundan transfer servisi sağlanmaktadır.

Saas-Fee oldukça güvenli bir şehirdir. Her ne kadar güvenlik önlemleri üst seviyede tutuluyor olsa da sizler için önerimiz özel eşyalarınıza dikkat etmeniz yönünde olacaktır. Kış turizmi açısından oldukça popüler olan Saas-Fee, aralık, ocak ve şubat aylarında oteller oldukça kalabalık olmaktadır. Bu sebeple Saas-Fee’ye tatil planınızı mutlaka çok önceden organize etmelisiniz. Kış aylarında bilet ücretleri ise diğer sezonlara göre daha düşük olduğu için tatilinizi uygun fiyata planlayabilirsiniz.

Saas-Fee Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Saas-Fee’de görülmesi gereken en önemliyerleri sizin için derledik. Doğası, tarihî binaları ve dağları ile bu ünlü şehirde oldukça keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Saas-Fee Gezilecek Yerler

Saas-Fee, her yıl birçok ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, doğal yerleri, caddeleri ile görenleri etkilemektedir. Saas-Fee’ye gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında Ice Pavilion, Dom,Glacier Fun, Freestyle Park, Ice Grotto & Revolving Restaurant bulunmaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Ice Pavilion

activity-schluchten_grotten_saas_fee_eispavillon_5.jpg

Mittelallain’de yer alan Ice Pavilion, dünyanın en büyük ve en eski buz mağarası olarak bilinmektedir. 3.500 metre yükseklikte bulunan bu yer, birçok mitoloji konusuna da dâhil edilmiştir. Oldukça tarihî bir geçmişe sahip mağara 70 metre yüksekliğe sahiptir. Mağaranın içerisinde buz heykelleri görebileceğiniz gibi konser ve sanat etkinliklerine de katılabilirsiniz. Ice Pavilion, içerisinde sıcak ve soğuk içeceklerin ikram edildiği bir alandır. Etkileyici ve ihtişamlı yapısı ile Ice Pavilion mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır. Sezonluk olarak açık bulunan bu mağara, nisan ve temmuz ayları arasında kapalıdır. Giriş ücreti ise yetişkinler için 4,50 CHF, çocuklar için ise 2,50 CHF olarak belirlenmiştir.

Dom

Dom_Saas_Fee.jpg

Alp Dağları’nın batısında yer alan Dom, Pennine Alplerine yakın konumlanmaktadır. 4.545 metre yüksekliğe sahip olan Dom, Mischabel Dağı’nın zirvesi olarak bilinmektedir. Dom’un diğer bir önemli özelliği ise Alp Dağları’nın en yüksek üçüncü, İsviçre’nin ise en yüksek ikinci tepesi olmasıdır. İsviçre’nin birinci tepe zirvesi ise Monte Rosa’dır. Dom’un Almanca karşılığı Dome olarak bilinmektedir. Dome ise dilimize katedral olarak çevrilmektedir.

Dom’a ulaşmak için kullanabileceğiniz tek araç teleferiktir. Dağlar arasında seyahat ederken manzaranın verdiği ihtişamlı yapı ile büyüleneceksinizdir. Canon Berchtold, Dom’un zirvesine tırmanan ilk kişi olarak bilinmektedir. Dağa ilk tırmanış ise 1858 yılında gerçekleştirilmiştir. Fakat bu ilk tırmanış başarı ile gerçekleştirilememiştir. Macera tutkunlarının mutlaka bu eşsiz manzarayı keşfetmesi gerekir.

Glacier Fun

Glacier_au_dessus_de_Saas-Fee.jpg

2015 yılında ziyaretçilere kapılarını açan Glacier Fun,Mittelallein bölgesinde konumlanmaktadır. Deniz seviyesinden 3.500 metre yüksekliğe konumlanan park, İsviçre’nin en yüksek zirvelerinden birisidir. Her yıl binlerce maceraperest bu zirveye çıkabilmek için gelmektedir. Bölgede yapabileceğiniz en önemli etkinlikler arasında kayak ve snow tubing aktiviteleri yer almaktadır. Bunun yanında özellikle kalabalık dönemlerde Galcier Fun’da Crosses Game oyunu da oynanmaktadır. İpin üzerinde karşıdan karşıya geçmeye çalışılan bu oyun oldukça eğlenceli sahnelere konu olmaktadır.

Bölge Avrupa’nın en çok turist alan kayak yerlerinden birisidir. Panaromik Alp Dağları’nın manzarası ile eşsiz bir deneyim yaşayabilir ve oldukça keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Bölgenin en kalabalık olduğu zaman dilimleri ise aralık, ocak ve şubat aylarıdır. Bu dönemde birçok kayak sever tarafından Saas-Fee’ye ziyaretler gerçekleştirilmektedir.

Freestyle Park

Serbest stil kayakçılar için özel olarak düzenlenmiş olan Freestyle Park, 16 - 25 metre arasında sizlere kayış imkânı sunmaktadır. Kayağa yeni başlayanlar için oldukça ideal bir mekân olan Freestyle Park, rahatlıkla pratik yapabileceğiniz alanlardan birisidir. Zorluk düzeyine göre farklılaşan Freestyle Park parkurları her kayakçının seviyesine göre alan yaratmaktadır. Kayak konusunda oldukça titiz ve profesyonel hizmet veren Saas-Fee, sizler için birçok eğlence imkânı da sunmaktadır.

Freestyle Park’ının kapalı olduğu bazı özel günler bulunmaktadır. Bunlar arasında 9 - 13 Ocak, 16 - 20 Ocak ve 23 - 27 Ocak’tır. Bu tarihler her yıl değişkenlik gösterdiğinden dolayı tatilinizi planlamadan önce +41 (0)27 958 15 80 numara ile iletişime geçerek hangi tarihlerde kapalı olduğunu teyit edebilirsiniz.

Saaser Müzesi

1732 yılında kurulan Saaser Müzesi önceleri bir restoran olarak kullanılan bir alan iken 1855 yılından sonra müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1983 yılında ise resmen ziyaretçilere kapılarını aralamıştır. Saaser Müzesi toplamda dört bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler arasında Saas-Fee’nin tarihini anlatan görsel ve materyaller, şehre ait geleneksel ürünler, Saas Vadisi’ndeki ilk yerleşimcilere ait eşyalar ve bir dönem Saas-Fee’de yaşamış olan Alman yazarı Carl Zuckmayer’e ait kişisel eşyalar bulunmaktadır.

Müzeyi ziyaret etmek isteyenler, salı ve perşembe günü saat 14.30 - 16.30 arasında mekânı, ziyaret edebilir. Kış dönemi için geçerli olan bu saat ve günler, yaz dönemlerinde ise değişkenlik göstermektedir. Yaz döneminde Saaser Müzesi’ni ziyaret etmek isteyenler, her gün 10.00 - 11.30 ve 13.00 - 17.30 saatleri arasında Müze’yi ziyaret edebilirler. Yaz dönemlerinde pazartesi günleri Müze kapalı olduğu için ziyaretinizi bugüne dek getirmemenizi tavsiye ederiz.

Devamını Oku

Saas-Fee Şehir İçi Ulaşım

Saas-Fee, toplu taşıma araçlarının kullanılmadığı şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımın olmadığı şehirde araç kullanılmamaktadır. Şehre araçla gelseniz bile aracınızı belli bir yere park etmeniz ve kullanmamanız belirtilmektedir. Şehirdeki ulaşım teleferik ile sağlanmaktadır. Şehir oldukça küçük bir alan üzerinde konumlandığı içi yürüyerek dahi her yer gezebilir ve en ufak ayrıntıya kadar keşfedebilirsiniz. Şehir içinde yürümek istemeyen ve yaşlı olan kişiler için elektrikli arabalar kullanılmaktadır. Dileyenler bu seçeneği de tercih edebilmektedir.

Saas-Fee’de kullanılan tek araç elektrikli arabalardır. Oldukça rahat dolaşabileceğiniz şehir merkezi, gezinizi keyifle yapmanıza ve trafik gürültüsünden uzak olmanıza yardımcı olmaktadır. Saas-Fee’de konaklama yerlerinin çoğu ulaşım hizmetini de ücretsiz olarak sağlamaktadır. Dolayısıyla konaklama seçeneğini belirlemeden önce planladığınız yer ile görüşürseniz sizler için bir araç sağlanacaktır.

Şehirde araç kullanılmaması hem oldukça taze ve temiz havayı sizlere sunmakta hem de kalabalık ve trafik gürültüsünden sizleri kurtaracaktır. Dolayısıyla bu özelliği ile Saas-Fee, motive olabileceğiniz harika şehirlerden birisidir.

Saas-Fee Mutfağı

sausage-salad-1530741_960_720.jpg

İsviçre mutfağı, farklı kültürlerden oldukça fazla etkilendiği için gelenlere çok farklı seçenekler sunmaktadır. İsviçre mutfağının süt, süt ürünleri ve sebze yemeklerinden oluşmaktadır. Kendine özgü bir mutfağa sahip olan İsviçre, yoğun olarak yemeklerinde domuz, sosis ve dana eti kullanmaktadır. Bunların yanında ise mantar İsviçre mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Tıpkı İsviçre mutfağında olduğu gibi Saas-Fee’de de ekmek, peynir ve süt ürünleri oldukça ünlüdür. Şehirde mutlaka denemeniz gereken ilkler arasında yer almaktadır.

İsviçre mutfağı genellikle peynir çeşitleri ile oldukça ün salmıştır. Ülkede yaklaşık 200’den fazla peynir çeşidi bulunmaktadır. Şarap severler için ülke oldukça popülerdir. Saas-Fee’de ne yenir diye soranlara önerimiz öncelikle pırasa, patates ve sosis ile hazırlanan ve çeşitli baharatlarla zenginleştirilen papet vaudois yemeğidir. Bunun yanında sebze yemekten hoşlanan ziyaretçiler ise dönemine uygun sebzelerinden hazırlanan longeole yemeğini tercih edebilir. Bunun yanında hem şehirde hem de ülkenin genelinde rahatlıkla bulabileceğiniz patates ve peynir ile yapılan raclette ve mantarkavurma olarak bilinen röstimutlaka denemesi gereken tatlar arasında bulunmaktadır. Ülkenin her yerinde İsviçre mutfağının dışında, İtalyan, Fransız ve Alman restoranları da bulmanız mümkündür.

Saas-Fee’de yemek yiyebileceğiniz en iyi yerler arasında dü Saas-Fee, Essstube, Schaeferstube, Restaurant Chuestall, Waldhus Bodmen, Restaurant Zur Muehle, Steakhouse Central, Restaurant Bodmen, Don Ciccio Ristorante-Pizzeria, Restaurant Walliserkanne, Bergrestaurant Heidbodme, Restaurant Vieux Chalet, Arvu Stuba, Restaurant Mistral, Restaurant La Ferme, CofFee - bar & smooth music, Waldhotel Fletschhorn, Chami Stuba, The Dom Restaurant, Restaurant La Gorge, Restaurant Tenne, Restaurant Bristol, GletscherGrotte, Bergrestaurant Hannig, Cafe Alpenblick, Steakhouse Saas, Restaurant Little India, Fee-Challer ve Alphitta Restaurant bulunmaktadır. Gastronomi alanında uzman olan İsviçre, birçok farklı lezzeti bir arada bulabileceğiniz ender ülkelerden birisidir.

Saas-Fee’de Alışveriş

no-one-3311322_960_720.jpg

Saas-Fee, birçok mağaza, butik ve dükkânı içerisinde barındıran bir şehirdir. Köy dükkânları, küçük hediye eşyaları satan dükkânlar, kıyafet ve mücevher dükkânları şehirde bulabileceğiniz mağazalar arasında yer almaktadır. Mağazaların çoğu şehir merkezinde yoğunlaştığı için yürüyerek rahatlıkla alışverişinizi yapabilirsiniz. Şehirdeki birçok dükkân sahibi oldukça sevimli ve misafirperverdir.

Hem kendinize hem de sevdiklerinize Saas-Fee’deki mağazalardan birçok hediyeler alabilirsiniz. Yalnız şehirde alışveriş yapacağınız dükkânlar tatil günlerinde açık değildir. Diğer günlerde ise mağazaların açılış saatleri pazartesiden cumartesiye kadar 08.30 - 12.30 ve 14.00 - 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Birçok mağaza cumartesi günleri öğle tatiline girmeden hizmet vermektedir. Çünkü alışveriş yapılan günlerin başında cumartesi gelmektedir. Pazar günleri ise mağazalar kapalıdır. Para bozdurmak isterseniz de Saas-Fee Post Office bölümünden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu hizmet ise sadece hafta içi 09.00 - 12.00 ve 15.00 - 17.30 saatleri arasında verilmektedir. Dolayısıyla hafta sonu para bozdurma işlemi yapılmamaktadır.

Saas-Fee’de alışveriş yapabileceğiniz yerler arasında Wild One Gmbh Boutique, Intersport Glacier, Boutique Saletscha, Bayard, Boutique Fun, Boutique Moderne ve Wega bulunmaktadır. Şehir, oldukça küçüktür bu yüzde metropollerde olduğu gibi büyük alışveriş merkezleri bulunmamaktadır. Şehirdeki yerel dükkânlarda ise herkes İngilizce bildiği için alışveriş sırasında iletişim kurarken herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Şehirde alışveriş yapmak oldukça pahalıdır. Bu yüzden gelen turistlerin çoğu sadece şehri hatırlatacak küçük hediyeler satın almaktadır. Kredi kartı ile de alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken hususların başında kartınızın Gold Kart olması gerektiğidir.

Saas-Fee’de Gece Hayatı  

salute-2645971_960_720.jpg

Saas-Fee’de, canlı ve akıcı bir gece hayatı kültürü bulunmamaktadır. Şehir merkezinde belli saatlere kadar açık birkaç pub, bar ve canlı müzik yapan birkaç mekân bulmak mümkündür. Şehir, huzuru ve dinginliği arayanlar için bu yönden oldukça ideal bir yerdir. Dünyanın önde gelen turistik mekânlarından biri olan Saas-Fee, sakin ve huzurlu yapısını gece hayatına da yansıtmıştır. Saas-Fee, hoş vakit geçirmek, kafa dinlemek ve arkadaşlarınızla unutulmaz anlar yaşamanız için size dinginlik içerisinde bir ortam sunmaktadır. Özellikle şehir hayatının hızlı ve yorucu oluşundan şikâyet edenler için Saas-Fee, tam anlamıyla bir arınma ve dinlenme mekânıdır.

Akşamları dışarı çıkmak isteyenlerin yapacağı en iyi şey canlı müzik eşliğinde Fransız şarabını ve klasik İsviçre peynirlerini tatmak olacaktır. Şehirde gidebileceğiniz eğlence mekânları arasında Pop Corn Bar, Happy Bar, Poison, Black Bull Bar, Fee Iglu Bar, Zur Mühle Bar, Living Room Bar ve Chill & Grill Bar bulunmaktadır.

Saas-Fee Festivalleri

toys-3112171_960_720.jpg

Yılda birkaç festivalin gerçekleştiği Saas-Fee hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin başında ise şunlar gelmektedir:

Saas-Fee Film Festivali: Dünyaca bilinen ve 2 - 8 Nisan arasında gerçekleşen Saas-Fee Film Festivali her yıl birçok kişiyi bölgeye çekmektedir. Festivalde genellikle İsviçre, Almanya, İtalya ve Avusturya’ya ait film gösterimleri düzenlenmektedir.

Talis Festival Academy: Her yıl 21 - 28 Haziran döneminde gerçekleştirilen bu festivalde, amatör ses sanatçıları şarkılar söylemektedir. Genelde Avrupa’dan birçok gencin katılımı ile gerçekleştirilen festivalin giriş ücreti 30 CHZ’dir.

Saas-Fee Carnaval: 3 - 12 Şubat arasında gerçekleştirilen Saas-Fee Carnaval, farklı kıyafetlerin giyildiği, şarkıların söylendiği ve festival sırasında birden farklı renge boyanılan eşsiz bir görsel şölendir. Binlerce kişinin buluştuğu bu festival, oldukça farklı görüntülere sahne olmaktadır.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Saas-Fee Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

19 Mart: St. Joseph Günü

3 Nisan: Kutsal Cuma

Nisan: Paskalya

14 Mayıs: Hz. İsa’nın göğe yükselişi

4 Haziran: Katolik Yortusu

1 Kasım: Azizler Günü

1 Ağustos: İsviçre Ulusal Bayramı

15 Ağustos: Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Saas-Fee İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 118

Polis: 117

Ambulans: 144

Saas-Fee Dış Temsilcilikleri

Saas-Fee, Cenevre Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

T.C. Cenevre Başkonsolosluğu

Telefon: + 41 22 710 9360

E-posta:[email protected]

Adres: Consulat Général de Turquie/T.C.Cenevre Başkonsolosluğu 20, Route de Pré-Bois, 1215 Genève 15 C.P. 1901 (International Center Cointrin (ICC) İş Merkezi D.Blok.3.Kat)

İnternet sitesi: http://cenevre.bk.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluğun kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Saas-Fee Para Birimi

Saas-Fee’nin resmî para birimi İsviçre Frangı’dır. 1 İsviçre Frangı, 4,73 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının temmuz ayında güncellenmiştir.

Saas-Fee’nin Resmi Dili

Saas-Fee’de konuşulan resmi diller Almanca, Fransızca ve İtalyancadır.

Saas-Fee Saat Farkı

Saas-Fee, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saat 12.00 iken Saas-Fee’de saat 11.00’dir.

Saas-Fee Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1.765 Milyon / Dil: Almanca, İtalyanca, İngilizce / Para Birimi: CHF / İklim: Ilıman Okyanusal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün