Zermatt’a Ne Zaman Gidilir?

Zermatt, Alpler’in yüksek kesimlerinde ani hava değişimi görülen bölgede en çok yağışın yaz mevsiminde görüldüğü bölgede bulunur. En kurak mevsim sonbahardır. Yaz ve bahar mevsimi dağ tırmanışları için uygunken; kış mevsimi kayak yapmak için son derece elverişlidir.

Haziran ile eylül arası dönem, 1600 metre yükseklikte yer alan Zermatt’ta ılık geçmektedir. Dolayısıyla Zermatt'ı ziyaret etmek için en uygun zaman bu dönemdir. Sıcaklık aralığı 12 derece ile 25 derece arasında değişmektedir. Eylül, yürüyüş ve bisiklet sürmek için genellikle mükemmel bit zamandır. Kayak ve diğer macera etkinlikleri için de iyi bir zaman dilimidir.

Kasım-ocak arası dönem, Zermatt için turizmin en yoğun olduğu dönemlerden bir diğeridir. Bunda Noel ve Yeni Yıl kutlamalarının da payı vardır. Bu dönemde sıcaklık kolayca sıfırın altına düşmekte ve Matterhorn, dünyanın dört bir yanından kayak meraklılarını çekmektedir.

Şubat-mayıs arası dönem ise Paskalya'yı takiben, turistik ziyaretler önemli derecede azalır ve Zermatt aniden sessizliğe bürünür.