Brescia Mutfağı

puff-3619936_960_720.jpg

Brescia şehrinin mutfağını anlayabilmek için önce İtalyan Mutfağını ve yemek alışkanlıklarını incelemek gerekiyor. Her ne kadar damak zevkimiz İtalyanlar ile aynı olsa da yeme alışkanlıklarımız biraz farklılık gösterebiliyor.

İtalyanların genel yeme alışkanlıklarını anlatırken ilk önce kahvaltıdan başlamak gerekir. Bizim kahvaltılarımız ne kadar zenginse İtalyan mutfağında kahvaltılar o kadar sade. Güne sadece kahve ve kruvasan ile başlayan İtalyanların en yoğun öğünleri ise öğle yemekleridir. Sabahları kahve ve tatlı ile başlayan İtalyanların, öğleye yemekleri en az 3 çeşitten oluşmakta ve yine yemeği kahve ve tatlı ile sonlandırmaktadırlar. Akşam yemeklerini de ön aperatif ve ana yemek ile geçiren İtalyalar, yine bu öğünlerini de tatlı ve kahve ile sonlandırmakta.

Tatlı ve Kahve’ye olan eğilimleri sayesinde İtalyan mutfağını özellikle kahve ile adını dünyaya duyurmuştur. Eğer siz de kahve tutkunlarındansanız; Cappucino ve Espresso kahvelerini özellikle yerinde denemelisiniz. Ayrıca adını pizza ve makarna ile de duyuran İtalya’nın bu muhteşem şehrinde yerel yiyecekleri herhangi bir restorandan veya kafeden temin edebilirsiniz. içecek olarak da en çok şarap ve bira tercih eden Brescia şehrinde, yerel içkileri olan ve az alkollü ve çok alkollü diye 2 çeşidi bulunan turuncu renkli Pirlo’yu ise hemen hemen her markette ve tüm restoranlarda bulabilirsiniz.

Brescia şehri sanayi alanında gelişmiş olsa da oldukça küçük bir yerleşim yeridir. Bu yüzden neredeyse bütün kafeler ve restoranlar merkezde toplanmıştır. Çok ünlü ve gösterişli restoranlar bulunmamakla birlikte, hemen hemen gittiğiniz her mekânda aynı fiyatları ödeyebilirsiniz.