Brescia’ya Ne Zaman Gidilir?

desenzano-del-garda-1683966_960_720.jpg

Ilıman ve sıcak iklimin etkilerinin görüldüğü bu şehirde, sıcaklık sorun oluşturmasa da her dönem oldukça fazla yağış almaktadır.

En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazla olan bu şehirde yıllık ortalama yağış miktarı 877mm’dir. Yıllık ortalama sıcaklığı 12.4 olan bu şehirde en sıcak ay 22 dereceye kadar ulaşan Temmuz ayıdır. En soğuk ay ise Ocak ayı olmakla birlikte sıcaklık 1 dereceye kadar düşer. Sıfırın altına düştüğü zamanlar ise çok fazla değildir. En fazla yağışlar ise Ekim ayında görülürken en kurak zamanlar ise Ocak- Şubat aylarıdır.

Şehrin bulunduğu Lombardiya Bölgesi ise ülkenin hem idari hem de kültürel bölgesi olmaktadır. Bu nedenle Brescia şehrine ziyaret sırasında bu bölgedeki festival zamanlarını da iyi değerlendirmek gerekmektedir. Şehrin film gösterimleri, müzik ve tiyatro festivallerinin yanı sıra çok ilginç spor aktiviteleri de bulunmaktadır.

Aralık ayında dini bir bayram olan St. Ambrogio ‘dan sonra tiyatro salonlarında büyük gösteriler düzenlenmektedir. Şubat ayında ise çok çeşitli geçit törenlerinin yanında oldukça büyüleyici müzik konserleri de yapılmaktadır. Mayıs ayında ise Brescia özellikle eski araba yarışları üzerine adını duyurmuştur. Her yıl aynı ayda yapılan bu araba yarışında 1957 yılından önce üretilen otomobiller sergilenmektedir. Yine Mayıs ayı içerisinde Brescia şehrine yakın olan başka bir şehirde ise, birbirinden farklı kostümler eşliğinde at yarışları düzenlenmektedir.