Puglia Gece Hayatı

Puglia bölgesinde “cuccina povera” denen ve olabildiğince yerel ürünlerin minimum pişirme ve malzeme karışımıyla tüketilmesine dayanan yeme alışkanlığı hâkimdir. Yerel lezzetlerin muhteşemliği arkasındaki sır budur. Bölgede en çok yetiştirilen ürünler zeytin, enginar, domates, patlıcan, kuşkonmaz ve mantardır. İtalya’nın zeytinyağının yüzde 40’ı Puglia bölgesinde üretilmektedir. İtalyan şaraplarının büyük bir kısmı da...
 
Puglia’da en popüler olan makarna kesimi, “orecchiette” denilen ve küçük kulaklara benzeyen kesim türüdür. Bunların büyük kısmı halen günlük ve el yapımı olarak üretilmektedir. Genellikle etli, sebzeli, brokolili ve domuz yağlı, mantarlı veya şalgam saplı soslar ile servis edilir.
 
Puglia mutfağında deniz ürünleri ve balığın yeri ağırdır. Uzun bir sahili olması ve uzun yıllara dayanan balıkçılık geleneği ile balık bolluğu söz konusudur. En popüler deniz ürünleri barbun, hamsi, levrek, midye, mürekkep balığı ve çipuradır. Bu özelliği ile Türk damak tadına ve yeme alışkanlıklarına çok yakın bir mutfaktır.