Sorrento Mutfağı

Sorrento, klasik İtalyan mutfağının lezzetli yemeklerine sahip bir tatil beldesidir. Buraya geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken özel yiyecek ve içecekler bulunuyor. Makarna ve pizza gibi İtalyan lezzetlerinden yerel spesiyallere birçok seçeneğe sahipsiniz. İtalyan likörü limoncello bunların başında geliyor. Her türlü kimyasaldan uzak organik volkanik topraklarda yetişen limon bahçelerini gezip sonrasında limoncello’dan yapılan reçelleri ve İtalyan dondurması gelato’yu da denemelisiniz.

Güne başlamak için en güzel lezzetlerin başında ise sfogliatella geliyor. Bir kahve eşliğinde tadını çıkarabileceğiniz bu yiyecek çikolata, ricotta peyniri ve krema ile doldurulmuş kabuk şeklindeki geleneksel bir Napoliten lezzetidir.

Arancini veya pall’e riso olarak bilinen ünlü İtalyan pirinç toplarını herhangi bir sokak satıcısında görebilirsiniz. Eritilmiş mozzarella peyniri, domates ve fesleğen sosuyla birlikte inanılmaz bir lezzete sahip olan bu pirinç topları Sicilya’dan Roma’ya İtalya’nın en ünlü yiyeceklerinden biridir. İtalya’nın her yerinde pizza bulabilirsiniz ancak daha farklı bir şey denemek isterseniz, pizza hamurundan yapılmış ve fırında pişmiş bir sandviç olan saltimbocca’yı deneyebilirsiniz. Jambon ve mozzarella içeren bu yiyeceğin harika bir lezzet aroması bulunuyor.

Sorrento bu leziz yemekleri deneyebileceğiniz pek çok şirin restorana sahiptir. Kentin ana meydanında bulunan güzel ve konforlu Basilica restoranında inanılmaz makarnalar ve salataları deneyebilirsiniz. Sorrento’da bir ara sokakta yer alan Pizzeria di Gigano ise pizza ve makarnalarıyla ünlü bir yerdir. 80’den fazla gelato çeşidine sahip Gelateria Primavera sıcak yaz günlerinde mutlaka gitmek isteyeceğiniz mekanların başında geliyor.