Sorrento’da Alışveriş

iStock-000053064774-Medium_d_0_0_900.20170804190330.jpg

İtalya’nın en ünlü sahil kasabalarından biri olan Sorrento, el sanatları ve hediyelik eşya dükkânlarıyla doludur. Burada alışveriş yaparken burada göreceğiniz ürünlerin yerel bir uzmanlık ürünü olduğunu unutmamalısınız. Sorrento’ya özgü alışveriş ürünlerinin başında Sant’Agnello’daki bahçelerden toplanan ünlü Sorrento limonları, limon aromalı şekerler, kurabiyeler ve tabi ki bölgenin dünyaca ünlü likörü limoncello geliyor. Limon motiflerini fayans ve seramik tabaklar gibi yerel olarak üretilen birçok üründe de görebilirsiniz.

Yerel alışveriş yapanların bir diğer favorisi de ısmarlama usulü ile çalışan ve kemer, ayakkabı gibi deri ürünler üreten yerli zanaatkârlardır. Buradan alacağınız el yapımı cüzdan veya detaylı bir çanta mükemmel bir hatıra veya hediye olabilir. Bölgenin karmaşık yerel ahşap sanatı 19. yüzyılda Avrupa soylularının bu kıyı şeridini ziyaretinden beri oldukça ünlenmiştir. Intarsio Sorrentino olarak da bilinen kakma ahşap atölye ve galerilerini her yerde görebilirsiniz. Çağdaş geometrik desenlerle veya klasik çiçek desenleriyle bezenmiş ahşap mücevher kutularını makul fiyatlara satın alabilirsiniz. Güney İtalya’daki en ünlü sandaletlerin Capri Adası’nda yapıldığını söyleyebiliriz. Eğer Capri’ye gitmeyecekseniz üzülmenize gerek yok çünkü geleneksel ayakkabıcıların el işçiliğiyle üretilen birçok esnaf atölyesini Sorrento’da da bulabilirsiniz. Deriyi, süslemeleri ve topuk yüksekliğini kendiniz seçebileceğiniz sandaletlerin siparişini usta ayakkabıcılara verebilirsiniz.

Sorrento büyük bir kasaba olmadığı için alışverişiniz bir günden daha kısa sürebilir. Çok sayıdaki küçük caddede birçok dükkân bulunuyor. The Via Cesario ve bölgenin ana plazası Plaza Tasso’da alışveriş yaşamına güzel bir giriş yapabilirsiniz. Sorrento’da alışveriş yaparken fiyat pazarlığı yapabileceğinizi unutmayın. Bölgedeki bir diğer yoğun alışveriş bölgesi ise dar bir sokak olan Via Degli Archi’dir. Burada siz alışverişinizi yaparken hızlıca servis yapan birçok sokak satıcısı da bulunuyor.