Jamaika'dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Jamaika’dan alabileceğiniz hediyelere gelmeden evvel şuna değinmek gerekir: Jamaika’da Jamaika doları geçerlidir. Bu da 1dolarakarşılık1.22Jamaikadoları anlamına gelir. Ülkede en az para kadar geçerli olan bir diğer alışveriş yöntemi ise takastır.

Jamaika’da el işçiliği oldukça yaygındır. Dolayısıyla otantik tasarımlara, Jamaika’nın kültürüne ve yaşam biçimine dair çokça seçenek bulunabilir. Üstelik bunun için alışveriş merkezlerinde ya da dükkânlarda dolaşmanız gerekmiyor. Çünkü şehrin hemen her yerinde hatta sokakta açılan tezgâhlarında bile beklediğinizden çok daha çarpıcı şeylerle karşılaşabilirsiniz.

Ülkenin geleneksel ağacı olarak kabul edilen peygamber ağacı ya da nam-ı diğer pelesenk ağacından yapılan otantik figürlü objeler iyi bir hediye seçeneği olabilir. Jamaikalılar bu figüre “yaşam ağacı” adını veriyorlar. Ülkenize dönerken yanınızda getirebileceğiniz bir diğer hediye ise kahvedir. “Blue Mountain Coffee” en meşhur kahve markasıdır. TiaMaria adlı likörlü kahve de bir diğer seçenektir.

Rastafaryan demek sarı, kırmızı ve yeşil demektir. Ülkede örgü ve işleme yoluyla yaptıkları şapkalar, hırkalar, kazaklar genelde bu renklerde olur. Bunun yanı sıra kokusuna hayran kalacağınız sabun çeşitleri de Jamaika’dan dönerken alabilecekleriniz arasındadır. En ünlü markaları Ritz Cafe Gift’in ürünlerine bilhassa bakmalısınız.

Jamaika’da müzik dükkânlarını dolaşıp keşfe çıkmak da hem gününüzü güzel geçirmek açısından hem de beklenmedik anda beklemediğiniz bir sürprizle karşılaşmanız açısından heyecan verici bir arayış olabilir.