Kyoto Festivalleri

hi3qWZoX5cW1pSj7c7wSeYII7wM2JhljnMJzkzK1.jpeg

Kyoto yıl boyunca birbirinden ilginç ve renkli festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Siz de Kyoto seyahatinizi unutulmaz kılmak isterseniz şehirde katılabileceğiniz festivalleri aşağıdaki şekilde derledik.

Setsubun Festivali

Kyoto’da her yıl 2 - 3 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Setsubun Festivali baharın başlangıcını simgeler. Japonlar bu festivalde kurutulmuş bakla tanelerini evlerin ve tapınakların çevresine atarlar. Tüm kötülüklerden, hastalıklardan bu şekilde korunduklarına inanan Japonlar festival boyunca bolluk ver bereketi davet ederler. 1.300 yıllık bir Japon geleneği olan Setsubun Festivali’nde tapınaklar rengârenk bir görünüme sahne oluyor.

Hanatoro Festivali

Her yıl Kyoto’da 3 - 12 Mart tarihlerinde düzenlenen Hanatoro Festivali boyunca Higashiyama ilçesi ışıklarla süsleniyor. Japonca çiçek ve ışıklı yol anlamına gelen Hanatoro festivalinde bölge binlerce fenerle ışıl ışıl bir görünüme kavuşuyor. Çeşitli sokak gösterileri eşliğinde binlerce ziyaretçiyi kendisine çeken festival fotoğraf tutkunlarının da gözdesidir.

Aoi Matsuri Festivali

Kyoto’nun en önemli festivallerinden biri olarak gösterilen Aoi Matsuri her yıl 15 Mayıs tarihlerinde düzenleniyor. Kyoto’da büyük bir geçit töreni ile başlayan festival 7. yüzyıldan bu yana kesintisiz olarak devam ediyor. Sabah 10.30’da İmparatorluk Sarayı’nın kapısından başlayan geçit töreni Shimogamo ve Kamigamo Tapınağı’nın önlerinden geçiyor ve buralarda çeşitli ibadetler yapılıyor.

Gion Matsuri Festivali

Sadece Kyoto’nun değil Japonya’nın en büyük etkinliklerinden biri olan Gion Matsuri her yıl 14 - 24 Temmuz tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Yamaboko Junko adı verilen birbirinden farklı geçit törenlerini izleyebilmek için milyonlarca kişi Kyoto’da toplanıyor. Rengârenk kostümler içerisinde çeşitli şovların düzenlendiği yaz festivalinde Kyoto’ya gelirseniz şehrin en eğlenceli dönemine tanık olabilirsiniz.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.