Kamçatka’da Gezilecek Yerler

#!!#gorse#!!#http://www.russia.hr/wp-content/uploads/kamchatka-with-bear.jpg#!!#gorse...

Volkanik dağlar, göller ve diğer doğal güzelliklerden oluşan Kamçatka’da daha çok doğa turizmi yaygındır.

Kamçatka’da görülmesi gereken diğer yerler

#!!#gorse#!!#https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/49/Petropavlovsk_Kamcat...

Vachkazhets Dağı, Etnografik Müze, Ahşap Şapel, Lenin Heykeli, Avacha Körfezi.

Kuril Gölü

Kurill-Kurile-Lake-Kamchatka-Russia-Running-bear.jpg

Kuril Gölü UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Yuzhno-Kamçatka Doğa Parkı içinde yer alır. Volkanik kökenli olduğundan kaldera ile kaplıdır. 76 kilometrekare yüzölçümüne ve 330 metre derinliğe sahiptir. Üzerinde pek çok ada da yer alır. En büyük somon yumurtlama alanlarından biri olan göl ve çevresinde bölgeye özgü büyük kahverengi ayılar yaşamaktadır. Her yıl yüzlerce turist, sadece bu ayıları gözlemlemek için Kuril Gölü’ne gitmektedir.

 Avacha Volkanik Dağlar

Avacha Volkanik Dağlar

avacha.jpg

Kuzeydoğu Kamçatka’da yer alan ve 5 volkanik dağdan oluşan Avacha Volkanik Dağlar, Petropavlosk’tan 30 kilometre uzaklıktadır. 5 volkandan Kozelsky, Aag ve Arik artık aktif değildir. Avacha ve Koryaksky hâlâ aktiflerdir. Kozelsky, doğuya doğru açık olan büyük bir krater ile karmaşık bir yapıdır. Krateri bir buzul kaplar. Yüksekliği 2189 metredir. Dağcılık, trekking ve kayak yapanlar burayı tercih eder. Avacha ise Kozelsky’nin kuzeybatısında yer alır ve yüksekliği 2751 metredir. 800 metre rakımdaki volkan eteğinde kamp alanı mevcuttur. Daha yüksekte ise kayak merkezi yer alır.

Bystraya Nehri

http://redriverskamchatka.com/wp-content/uploads/%D0%91%D1%8B%D1%81%D1%8...

Yarımadanın ikinci en uzun nehridir. Uzunluğu 275 kilometre, kapladığı alan ise 10.800 metrekaredir. Plotnikova Nehri ile birleşerek Bolshaya Nehri’ni oluşturur. Nehirde milyonlarca somon balığı yaşar. Yumurtlama alanlarına giderken bu nehri kullanırlar. Eğer balıkçılık için bu nehre gidecekseniz, kral somon balığı haziran-temmuzda, gümüş somon balığı ise ağustos-ekim aylarında yaygındır.

Nalychevo Doğal Parkı

tourpesnal.jpg

Kamçatka’daki ilk devlet koruma bölgesi olan park, 1995 yılında açılmıştır. 1996 yılında da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. 300 bin hektar ormanlık alanın yer aldığı park, önemli bir jeolojik yapıya da sahiptir. Çok sayıda hidrotermal alan bulunmaktadır. Park geziniz sırasında kar koyunu, ayı ve ren geyiği gibi 33 farklı memeli hayvan türüyle karşılaşabilirsiniz.