Yaounde Mutfağı

bigstock-Turkish-food-Menemen-in-copper-100658942.jpg

Ülke mutfağı yöresel farklar içerir. Ancak tüm ülke genelinde yaygın olan alışkanlık tek çeşitten oluşan ve büyük porsiyonlu akşam yemeği yemektir.

Yemeklerde en çok kullanılan malzemeler tropikal bir bitki olan cocoyam, mısır, manyok, darı, yabani muz, patates, pirinçtir ve genellikle hamura benzeyen “fufu”nun içine doldurulur. Bu şekilde oluşan ana yemekler yanında bir sos, bir çorba ya da yeşil bitkiler, öğütülmüş kuruyemişler, hurma yağı ve baharattan oluşan bir yahniyle servis edilir.

Et, tavuk ve balık popülerdir ama pahalıdır, dolayısıyla özel günlerde tüketilir. Ülke yemekleri genellikle acı ve tuzludur.

Bazı restoranlarda kızartılmış karınca ve çekirge gibi enteresan yemekler de mevcuttur. Eskiden bu tarz enteresan ürünlerin arasında yılan, şempanze, antilop ya da goril eti gibi şeyler de mevcuttu. Ancak 2003 yılında çıkarılan bir yasa ile bu ürünlerin servis edilmesi yasaklandı.

Popüler restoranlar

La Paillote, Le sintra, Istanbul, Le Foret Dense, Chez Wou, La Terrasse, Globus.

Bahşiş

Kamerun restoranlarının bazılarında hesabın %12-15 arasındaki oran faturaya eklenebilir. Eğer eklenmemişse siz kendi arzunuza göre %10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.