Nairobi Mutfağı

21-88-the-pan-asian-restaurant-and-tambourin-villa-rosa-kempinski-nairobi-akinyi-adongo-kenya-africa.jpg


Nairobi, çeşitli restoranlar ve kavrulmuş eti belirtmek için kullanılan yerel bir terim olan nyama chomaya ev sahipliği yapılmasının yanı sıra, bünyesinde Amerikan fast food restoranlarını da bulunduruyor. Popüler ve köklü Güney Afrika zincirleri olan Galittos, Steers, PizzaMojo, Spur Steak Ranches gibi restoranlar da şehirde yer almaktadır. Artcaffe, Nairobi Java House ve Dormans gibi çoğunlukla üst orta sınıfın uğrak yeri olan restoranlar son yıllarda giderek daha popüler hale gelmektedir. Şehir merkezindeki popüler K'osewe's ve Afrika lezzetleri konusunda uzmanlaşmış Amaica gibi geleneksel yemek yerleri de kapsamlı bir şekilde hizmet vermektedir. İtalyan, Lübnan, Etiyopyalı, Fransız ve deniz mahsullerinden olmak üzere belirli mutfaklarda uzmanlaşmış lüks restoranlar, şehrin batısında ve güneyindeki beş yıldızlı otellerde ve zengin banliyölerde bulunur.

Nairobi'de ocak-şubat aylarında her yıl düzenlenen restoran haftası vardır. Bu haftada Nairobi restoranlarında indirimli fiyatlarla yemek paketleri sunulur. Ayrıca Kenya yemekleri için bir araya gelme ve paylaşma platformu sağlamaktadır.

Nairobi’de baharatlı bir tür pilav olan pilau, sebze yemeği sukuma wiki, Massala usulü patates kızartması ve bir çeşit hamur işi olan mandazi denenmelidir.