Celalabad Festivalleri

dancer-1807516_960_720.jpg

Celalabad şehrinde çok fazla festival kutlanmasa da Kırgızistan ülkesinin diğer bütün festivallerine katılırlar.

Uluslararası Ceviz Festivali: 18-22 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek olan bu festivalde Celalabad bölgesindeki ceviz ormanlarının sorunları konu edilir. Ceviz ormanlarını korumanın öneminin anlatıldığı ve pazarlama faaliyetlerinin yürütüldüğü bu festivale devlet kurumları da katılmaktadır.

Bağımsızlık Günü Festivali: 31 Ağustos 1991 yılında bağımsızlığını kazanan Kırgızistan için bu tarih çok önemlidir. Çeşitli gösterilerin ve tarihi anlatan tiyatroların düzenlendiği bu festival, ülkenin hemen hemen her şehrinde kutlanır.

Uluslararası Etno Kültür Festivali: Oş kentinde düzenlenen bu festivalin tarihi zaman zaman değişmektedir. Ülkenin yaşadığı tarihi serüveni anlatan bu festivalde, şehir en eski zamanlarına bürünür ve eski şarkıları çalan bir müzik grubu ile tarihsel süreci anlatan tiyatrolara yer verilir.

Kurak ve Terme Festivali: Celalabad şehrinin Kara Alma Köyünde gerçekleştirilen bu festival her yıl ağustos ayında kutlanır. Kültürel bir festival olan Kurak Terme festivalinin ismi ise festivali açıklamakta. Kurak anneannelerimizden kalma eski kumaşlarla yapılan giysilere verilen isimken Terme ise geleneksel elle dokuma işlemlerine verilen addır. Bu festivale katıldığınızda en güzel el işi örneklerini görebilirsiniz.