Pyongyang Hakkında Bilinmesi Gerekenler

pyongyang.jpg

Pyongyang, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin, daha popüler adıyla Kuzey Kore’nin başkenti ve en kalabalık şehridir. Taedong Nehri üzerinde, nehrin Batı Kore Denizi’ne bağlandığı yerin 110 km yukarısında bulunur. Şehir 1946 yılında Güney Pyongan şehrinden ayrılmıştır. Doğrudan kendi yönetimsel birimiyle yönetilen bir şehir olmuştur, tıpkı Güney Kore’deki Seul şehri gibi... Şehrin adı, Korece’de ‘düz toprak” anlamına gelmektedir.

Totaliter rejimle idare edilmekte olan Kuzey Kore ülkesinin başkenti olarak, ülkenin hakim ideolojisi şehrin tüm mimari yapılanmasına yansımıştır. Tatsız beton binaların yükseldiği şehir, aslında Kore Savaşı’nda tamamen yıkıldıktan sonra yeniden inşa edildiği için bu özellikleri göstermektedir.

Son derece gizemli, ancak yönetimin ülkeye dair bilgi akışını da kontrol etmek istemesiyle erişilmesi bir hayli zor olan bu şehri, tüm Kuzey Korede olduğu gibi devletin yetki verdiği özel tur şirketleri aracılığıyla gezebilirsiniz.Turistlerin otellerinden tek başına çıkmaları ve tek başlarına şehri gezmeleri, yerel halkla iletişime geçmeleri bile yasaktır. Ancak bu her detayına kadar kurgulanmış ve muhteşem bir bolluk ülkesindeymişsiniz izlenimi verdirecek şekilde süslenmiş küçük şehir gezileri esnasında, bir küçük an yakalayıp bu şehirde yaşayan stoik insanların gündelik hayatına dair hakiki bilgiye de ulaşabilirsiniz. Moran Tepesi üzerindeki bir yürüyüşle yerel halkı piknik yaparken, müzik dinlerken ve tembellik yaparken görebilirsiniz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=8FwAb9QvVjM