Debrecen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Debrecen, Macaristan’da Budapeşte’den sonra ikinci en büyük şehirdir. Debrecen, Kuzey Alföld merkezi olarak da bilinmektedir. 16. yüzyıldan beri en önemli Protestan bölgelerinden biridir. Debrecen, 18. yüzyılda, 2. Dünya Savaşı esnasında büyük bir yıkıma uğramıştır ve binalarının büyük bir kısmı kaybedilmiştir. 1235 tarihinde “Debrezun" adı ile bilinmektedir ve ismin kökeninin Kuman kökünden olduğu düşünülmektedir. Diğer dillerde de Debrecen için benzer isimler kullanılmaktadır. Debrecen, Büyük Macaristan Ovası sınırlarında ve Budapeşte’nin de 220 kilometre doğusunda konumlanır. Avrupa’nın en önemli ve köklü üniversitelerinden olan Debrecen Üniversitesi şehrin merkezinde konumlanmaktadır ve çok talep gören üniversiteler arasındadır. Bu yüzden öğrenci şehri olarak da bilinmektedir ve dolayısıyla nüfusun çoğunluğu genç bireylerden oluşmaktadır.

Şehir, yaklaşık 210 bin nüfusa sahiptir. Debrecen’de karasal iklim gözlemlenmektedir. Coğrafî konumu sebebiyle yaz ayları genellikle sıcak geçmektedir fakat akşamları ılık ve soğuk arasında olmaktadır. Kış ayları ise soğuk geçmektedir. Genellikle kapalı bir havaya sahiptir ve günler bulutlu geçmektedir. Havası her ne kadar kuru olsa da zaman zaman bolca yağış da almaktadır. Yıllık ortalama sıcaklığı 10 derece civarında olmaktadır. Temmuz ayı en sıcak ay ve ocak ayı ise en soğuk ay olarak bilinmektedir. Özellikle yaz aylarında Debrecen halkından çok turist vardır. Güzel bir doğa ve atmosfere sahip olan Debrecen’e bolca turist gelmektedir.

Şehre yeşil renk hâkimdir. Özellikle yaz ve bahar aylarında şehir çiçeklerle kaplanmaktadır ve güzel bir renk cümbüşü ortaya çıkmaktadır. Şehirde gezilecek yerler arasında en önemlileri Büyük Protestan Kilisesi, Botanik Bahçesi, Hayvanat Bahçesi’dir ayrıca şehirdeki çoğu müze önemli ziyaret alanları arasındır. Sayılamayacak kadar güzel yerleri bulunmaktadır. Şehri gezerken tarihî yapıların çok az olduğunu görebilirsiniz fakat yine de çekici bir atmosferi olduğunu göz ardı edilmemeli. Gezilecek yerler neredeyse benzer konumdalar fakat daha çok halkın bulunduğu bölgelere gidilirse şehrin akışını ve ruhunu da keşfedebilirsiniz.

Şehir içerisinde ulaşımınızı taksi, otobüs veya araç kiralayarak sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehir içi ulaşım gelişmiştir. Tramvaylar sayesinde birçok yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Bisiklet kullanabileceğiniz ve hiçbir şekilde güvenlik problemi yaşamayacağız yollar bulunmaktadır. Debrecen’de yaşayan halk çok fazla İngilizce bilmediği için önceden otobüs numaralarını not etmeniz size kolaylık sağlayacaktır.

Debrecen’de konaklanacak çokça otel, hostel, apart otel tarzında yerler bulunmaktadır. Lüks otellerden ziyade daha uyguna konaklayabileceğiniz oteller bulabilirsiniz. Hostellerde konaklayarak da bütçenizi başka aktiviteler için kullanabilirsiniz. Şehir merkezindeki oteller biraz daha pahalıdır fakat merkezden ulaşımınızı daha rahat sağlayabilirsiniz. Hem şehir merkezindeki etkinliklere katılabilir hem de şehri daha iyi tanıyabilme fırsatı bulmuş olursunuz.

Debrecen mutfağı Türk mutfağına yakın olanlardan biridir. Genellikle çorbalarıyla meşhurdur fakat genel olarak her çeşit yemek yapılmaktadır. Hem dünya mutfağını hem de Macar mutfağını bir arada görebilirsiniz. Aslında Macar yemekleri için Türk ve Arnavut mutfağının harmanlanmış hali diyebiliriz. Şehirde sayısız restoran ve kafeler bulunmaktadır. Her damak tadına uygun yemeklerin bulunabileceği bir kültüre sahip olmaları turistler için bir fırsat niteliğindedir. Nostaljik sokakların şirin ve minik kafelerinde kahve molası vermek hoşunuza gidebilir.

Şehirdeki gezinizi taçlandırmak için güzel alışveriş merkezleri, butik ve küçük hediyelik eşyalar satan birçok dükkân bulunmaktadır. Zaten sokaklarda ya da caddede gezerken bu dükkânlarla karşılaşmamak mümkün değil. İçerisinde sıra dışı birçok eşya bulunabilir. Şehre özgü eşyalar, porselen ve antika eşyalar ile çokça karşılaşacaksınız. Hediye olarak güzel alternatifler bulunmaktadır.

Debrecen gezisi için festival ya da konser zamanlarını seçmeniz gezinizin eğlence yönünü artırabilir. Fakat bu tarihlerde Debrecen nüfusu bir hayli artış göstermektedir. Bu yüzden konaklama tercihinizi erkenden belirlemeli ve rezervasyonunuzu önceden yaptırmalısınız. Festival yaklaştıkça otellerde yer bulma şansınız düşecektir. Bu dönemlerde önceden rezervasyon sayesinde hem daha uygun fiyatlara konaklayabilir hem de konaklanacak yeri önceden netleştirmiş olursunuz. Ayrıca uçak biletleri açısından da bu geçerlidir. Macaristan için özel günlerde uygun fiyatlı bilet bulmak zor olabilir. Bu detaylara dikkat ederek giderseniz hem bütçenizi rahatlatmış olursunuz hem de Debrecen’de daha verimli vakit geçirebilirsiniz.

Tanıtım Videosu: https://youtu.be/tWsDyWewruE