Madang Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Madang, ilk defa Almanlar tarafından yerleşim gören bir Papua Yeni Gine şehridir. Şehrin nüfusu 2005 yılı sayımına göre yaklaşık 300 bin kişidir. Açık deniz adaları için bir iletişim noktası olan ve büyük bir havalimanına sahip bulunan Madang’daki Gogol ormanı, kereste endüstrisinin merkezidir. Şehirdeki liman, hindistancevizi, kahve, kakao gibi ürünlerin ihraç işlemlerinin gerçekleştirildiği yerdir. Yerel endüstriler arasında tütün, kerestecilik ve doğramacılık yer almaktadır. Adanın ziyaretçileri asıl cezbeden yönü, modern tatil köylerinin yanı sıra kıyı ve dağ kültürünü bir arada bünyesinde barındırmasıdır. Zengin kıyı şeridi, dumanı tütmekte olan volkanik dağlara sahip adalara bakmaktadır. Madang, Güney Pasifik’teki en güzel şehirlerden biri olarak değerlendirilmektedir.

Madang’a, 1884 yılının nisan ayında Alman Yeni Gine Şirketi’nden iki kişi tarafından keşif gezisi yapılmıştır. Fakat Otto Finsch ve Eduard Dallmann, buranın yerleşmeye uygun olmadığına kanaat getirmiştir. 1888 yılında gerçekleştirilen bir sonraki incelemede ise toprakların kahve plantasyonunu beslemeye uygun olduğu ortaya konmuştur. 1892’de buraya bir merkez inşa edilmiştir fakat sıtma konusundaki endişelerden dolayı Alman yönetici 23 kilometre uzakta konaklamak zorunda kalmıştır. Madang ismi Papualı yerliler tarafından kullanılmıştır. 1899 yılında, bölgedeki Alman hâkimiyetinin sonuna doğru ise bu isim resmilik kazanmıştır. Madang, I. Dünya Savaşı’ndan sonra Milletler Cemiyeti Yeni Gine Bölgesi olarak Avustralya’ya devredilmiştir. Japon ordusu, kasabayı 1942’de kolayca ele geçirmiş olsa da, Avustralya Madang’ı 1944’te tekrar geri almış ve bu sırada ortaya çıkmış olan tahribatı tekrar inşa etmeye başlamıştır.

Friedrich-Wilhelmshafen adıyla kurulan ve eski bir Alman kolonisi olan Madang, sahil şeridi, masmavi suları, büyüleyici doğası ve göz alıcı manzarası ile ziyaretçiler için cezbedici olmaktadır.


Madang Nerededir?

Madang, Okyanusya kıtasında bulunan bağımsız bir devlet olan Papua Yeni Gine’nin kuzey kıyısında yer almaktadır. Madang Eyaleti’nin başkenti olan şehir, Gogol Nehri’nin ağzında, Bismarck Denizi’ndeki Astrolabe Körfezi boyunca uzanmaktadır.


Madang’a Nasıl Gidilir?

Papua Yeni Gine’nin başkenti Port Moresby’den Madang’a iç hat günlük uçuşlar bulunmaktadır. Havalimanından otellerin transfer hizmeti bulunmaktadır. Havalimanı şehre 12 kilometre mesafededir. Madang’a Papua Yeni Gine’nin en büyük ikinci şehri Lae’den kara yolu ile ulaşmak da mümkündür.


Madang’da Yapılacaklar

Divine Word Unisversity Kültürel Gösterisi, genellikle ağustos ayının üçüncü veya dördüncü cumartesi günü düzenlenen bir organizasyondur. Renkli geleneksel kıyafetlerin görücüye çıktığı hareketli festival, herkesin dans ettiği eğlenceli bir ortama sahiptir. Madang Festivali, Kraliçe’nin Doğum Günü’nde haziran ayında kutlanan bir hafta sonu etkinliğidir. Festivalde Madan şehrinin çeşitli kültürleri bir araya gelmektedir. Festivaldeki etkinlikler arasında kano yarışları, şarkılar ve danslar yer almaktadır. Madang’a ayrıca birçok ziyaretçi dalış yapmak için gelmektedir. Kimi ziyaretçiler de dolaşmak ve keşfetmek üzere bu muhteşem şehri değerlendirmektedir.

Madang’ın çevresinde birçok köy yerleşimi yer almaktadır. Tur operatörleri eşliğinde bu köylere gidip gezmek de mümkündür.


Madang’da Görülecek Yerler

Balek Vahşi Hayvan Barınağı’nda bir doğa koruma alanı olan Yaban Hayatı İdaresi, Madang’ın 10 kilometre güneyinde yer almaktadır. Bu bölgede, 1996 yılı yapımı olan Robinson Crusoe filminin bazı sahneleri çekilmiştir. Büyük bir kireç taşından akan kükürt deresi, bölgeye ilgi çekmektedir. İyileştirici özelliği olan su son derece temizdir. Ruhların bu bölgede yaşadığı söylenmektedir.

Madang Ziyaretçiler ve Kültür Bürosu ile aynı binada yer alan Madang Müzesi, küçüktür fakat görülmeye değecek kadar büyüleyicidir. Müzede, Long Island’ın 1660 yılındaki patlaması konu edilmiştir. Doğa koruma alanı olarak belirlenmiş Uçan Tilki Tüneği, 1970’lerde şehre taşınmış olan yarasaların yaşam alanıdır. Şehrin her yerinde mutlaka görülebilen uçan tilkiler, gün boyu gökyüzünde hızla ilerlemektedirler. Sahil şeridi ile dikkat çeken bir şehir olan Madang’da ziyaret etmek üzere tercih edilebilecek plajlar ise Machine Gun Beach ve Family Beach’tir.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTKXBFdnrUNQaZ33x82c1aHHexbKsf9C0gtAH2DwC_3zmWEwHMR
https://www.cruisemapper.com/images/ports/1832-large-4f08315a77ff5c592ada545481576a76.jpg
 

Madang ile İlgili

Madang Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26oC
  • Nis 26oC
  • May 26oC
  • Haz 26oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa