Manastır Şehir İçi Ulaşım

800px-Goce_Delchev_Bitola_2.JPG

Manastır, büyük Avrupa kentleri gibi gelişmiş bir toplu ulaşım sistemine sahip değildir. Kentteki en yaygın ulaşım araçları otobüs, taksi ve bisikletlerdir. Şehir merkezi küçük olan Manastır’da pek fazla otobüs hattı bulunmuyor. En kullanışlı otobüs hattı 1 numaralı hattır. Bu hattın güzergâhında tren istasyonu ve hastane gibi önemli noktalar bulunuyor. Manastır’daki tren istasyonu ile Üsküp’e kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Diğer otobüs hatları ile çeşitli banliyölere ve Brusnicka, Bukovski, Dovledzik, Dihovo ve Nizhe Pole gibi köylere ulaşabilirsiniz. Otobüsler kentteki en ucuz ulaşım araçlarıdır. Otobüslere bindiğinizde 1 euro’dan daha az bir ücret ödeyeceksiniz.

Hem spor yapıp hem kenti keşfetmek istiyorsanız şehir merkezindeki birçok noktadan bisiklet kiralayabilirsiniz. Kiraladığınız bisikletlerle şehir içinde bulunan birçok turistik noktaya ulaşabilirsiniz ancak civardaki tepelik bölgelere gidebilmek için daha farklı bir yöntem izlemelisiniz.

Manastır’da otobüslerin gidemediği güzergâhlara ticari taksileri kullanarak ulaşabilirsiniz. 10 kilometrelik bir taksi yolculuğu için yaklaşık olarak 280 Makedonya dinarı yani 28 Türk lirası ödemeniz gerekiyor.

Manastır küçük bir kent merkezine sahip olduğu için şehri gezmenin en iyi yolu yürümektir. Eğer vaktiniz de varsa şehrin önemli turistik noktalarına yürürken yepyeni şeyler keşfedebilirsiniz. Birçok tarihî ve turistik cazibe merkezi birbiri ardına sıralandığı için yürüyüş serüveniniz yorucu olmaktan çıkacaktır. Güzel bir yaz sabahında öncelikle eski çarşıya yürüyebilir, burayı gezdikten sonra kısa bir yürüyüşün ardından kent meydanına ulaşabilirsiniz. Rotanızın devamında sizi canlı kafeleriyle ünlü Şirok Sokağı, Atatürk’ün askeri eğitimini aldığı Manastır Askeri İdadisi, şehir parkı ve Heraklea Antik Kenti gibi turistik noktalar bekliyor.

*Kur fiyatları Temmuz 2018 baz alınarak hesaplanmıştır.