Google+

Arama formu

Johor Bahru Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Johor Bahru Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malezya'nın Johor eyaletinin başkenti olan Johor Bahru şehri, Malay Yarımadası'nın güney ucunda, Johor Boğazı'nın kuzey kıyısında yer alır. Singapur'a yürüme mesafesinde bulunan şehirden Singapur’a iki adet köprü ile geçilebilmektedir. Bu konumu sayesinde ülkenin dışarıya açılan kapısı niteliğindedir. Malezya’yı her yıl ziyaret eden yaklaşık 16 milyon turistin yüzde 60’ı ülkeye Johor Bahru üzerinden giriş yapmaktadır.

Geçmişte, Tanjung Puteri adına sahip olan şehir, 1850’lerden önce Malayların balıkçı kasabasıydı. Şimdilerde ise ülkedeki Kuala Lumpur şehrinden sonra en hızlı gelişen şehir olarak ekonomisi oldukça iyi sevileyelerdedir. Artık bir finansın, ticaretin, kültür sanatın, plastik üretiminin merkezi olmuştur.

Malayların, Çinlilerin ve Hintlilerin yaşadığı şehir, kültürel farklılıkları, doğasu ve tarihin getirdiği mimari güzellikleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir.

Ekvatoral iklime sahip olan Johor Bahru şehrinde Kasım-Şubat ayları arasında hava sıcaklığı 25-28 derece arasında değişir. Şehirde iki kez Muson yağmurları dönemi yaşanır. Biri Aralık-Şubat ayları arasında, diğeri ise Haziran-Ağustos ayları arasında olmaktadır. Seyahatleri bu tarihlere göre organize etmekte fayda vardır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=DRgH0_PNPvI