Bamako’da Nerede Kalınır?

Fransız sömürgesinden kurtulduktan sonra hızla gelişmeye başlayan Bamako, çok sayıda değişim geçirmiştir. Şehrin alt yapısında düzenlemelere gidilmiş, ekonomisi iyileşmeye başlamış, şehrin imarına önem verilmiştir. Bütün bu çalışmalar sonuç vermiş ve Bamako dünyanın gelişmiş şehirleri arasında adını duyurmayı başarmıştır. Bu sayede şehrin turizm gelirleri de artmıştır. Muhteşem doğal güzelliklere sahip olan Bamako, sanata ve eğitime yaptığı yatırımların da karşılığını almaktadır. Şehirde çeşitli seminerler, konferanslar, sanat etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu etkinliklere ise çok sayıda ziyaretçi katılmaktadır. İş dünyasında da adını duyurmaya başlayan Bamako, iş adamlarını kendisine çekmektedir. Tüm bu faaliyetler dahilinde Bamako’ya ziyarete gelen insanlara konaklama sağlayacak çeşitli tesisler açılmıştır.

Her bütçeye ve zevke hitap eden bu konaklama mekanlarında kalan ziyaretçiler oldukça memnun ayrılıyorlar. Bamako’daki konaklama mekanları uluslararası standartlara uygun olup, her kesime hitap eden çeşitliliği ile geniş bir yelpazeye sahiptir. Bamako’da Avrupa başkentlerindeki otelleri aratmayacak konforda beş yıldızlı oteller, orta bütçeli oteller, pansiyonlar bulabilirsiniz.

Bamako’daki konaklama mekanları yoğun olarak Hippodrome, Aci ve Centre Ville bölgelerinde toplanmıştır. Bu bölgelerde yer alan onlarca otelden birinde kalabilirsiniz. Bu bölgeler şehir merkezine yakınlığı dolayısıyla turistler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bu bölgelerde bulunan otellerden birinde kaldığınız takdirde şehir içi ulaşımınızı yürüyerek gerçekleştirebilirsiniz. Buralarda yer alan oteller merkezi konumları itibariyle toplu taşıma duraklarına da yakındır.

Dünyanın farklı şehirlerinde hizmet veren beş yıldızlı lüks otel zincirleri Bamako’yu yeni keşfettiklerinden çok fazla otel zinciri bulunmuyor. Fakat Bamako’da yeteri kadar beş yıldızlı otel mevcut. Bamako seyahatiniz sırasında lüks bir otelde kalmak isterseniz mevcut otellerden birini tercih edebilirsiniz. Bu otellerde spa, masaj, gece eğlenceleri gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Beş yıldızlı otellerin restoranlarında hem dünya mutfağından hem de Mali mutfağından en leziz örnekleri bulabilirsiniz. Bamako’da beş yıldızlı lüks bir otelde 1 gecelik oda fiyatı yaklaşık olarak 120.000 XOF’dir.

Eğer orta bütçeli bir otelde kalmak isterseniz Bamako size çeşitli seçenekler sunuyor. Beş yıldızlı otellerin bütün hizmetlerine sahip olmasalar da bu oteller de misafirlerine konforlu bir ortam sunmaktadır. Bamako’da orta bütçeli bir otelde 1 gecelik oda ücreti yaklaşık 80.000 XOF’dir. Bamako’da bulunan oteller arasında orta bütçeli otellerin sayısının daha fazla olduğunu hatırlatalım.

Bamako seyahatinizi planlarken konaklamaya daha düşük bütçe ayırdıysanız da rahatlıkla otel bulabilirsiniz. Temel hizmetler sağlayan yerler sizin için uygunsa şehir merkezinde bulunan pansiyonları tercih edebilirsiniz. Özellikle bütün gününüzü gezmeye ayırmayı ve sadece uyku için oteli kullanmayı düşünüyorsanız bu pansiyonlar sizin için en uygun seçim olacaktır. Bamako pansiyonlarında 1 gecelik oda fiyatı yaklaşık olarak 25.000 XOF’dir.

Bamako da bir diğer konaklama alternatifini ise bölge halkı sunuyor. Bamako’da yaşayan halkın bir kısmının şehir merkezinde apartman dairesi var fakat yılın büyük çoğunluğunu merkezden uzakta banliyöler de geçirebiliyorlar. Bu durumda olan halkın bazıları da şehir merkezindeki dairelerini turistlere kiralıyorlar. Eğer kalabalık bir grupla Bamako’ya gidiyorsanız ya da seyahatiniz sırasında ev konforu yaşamak isterseniz bu kiralık daireleri de tercih edebilirsiniz.