Narin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Küçük bir Kırgızistan kenti olan Narin, nehir kıyısına kurulmuş bir yerleşimdir. Dünyanın ilk uluslararası sözleşmeli yükseköğretim kurumu olan Orta Asya Üniversitesi’nin üç ana kampüsünden biri Narin’de yer almaktadır. Üniversite, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan hükümetleri tarafından kurulmuştur. Kırgızistan’ın dağlık arazisi üzerinde kurulu bir yerleşim olan Narin’deki Son Göl, bölgedeki turizmin kalbinin attığı yerdir. İlkbahar sonlarına kadar donmuş bir halde bulunan Göl, oldukça özel bir yerdir. Bölgede kar yağışı yıl boyunca görüldüğünden, ziyaretin gerçekleştirileceği uygun bir zamanın seçilmesi gerekmektedir. Bölgedeki göller ve çevrenin doğal güzellikleri açık havada yürüyüş yapmaya teşvik etmektedir.

Narin, 1927 yılında kent statüsü kazanmış bir yerleşimdir. Şehirde, küçük sanayi kuruluşları, iki bölgesel müze, konser ve tiyatro salonları da yer almaktadır. 2009 yılı nüfus sayımına göre yaklaşık 34 bin kişinin yaşadığı şehir, ülkenin nüfus bakımından en büyük onuncu şehridir. Narin’de temel ekonomik faaliyetler hayvancılık üzerine kurulmuştur. Sovyet döneminde madencilik faaliyetleri geliştirilse de komünizmin çöküşü ile kârlı olmayan bu uğraşlara ilgi büyük ölçüde azalmıştır.

Narin’de hava durumu yıl boyunca serin ile soğuk sayılabilecek değerler arasında seyretmektedir. Yaz mevsiminin yaşandığı haziran, temmuz ve ağustos aylarında sıcaklık 15 derecenin üzerine yükselmekte; kış mevsiminde ise sıcaklık ortalama olarak sıfırın altında 15 dereceye kadar düşebilmektedir.
Narin, yer aldığı engebeli ve yüksek arazinin manzarası, müthiş doğal güzellikleri ve yerel kültürel değerleri ile batı geleneklerinden farklı yaşam stili ve ilginç coğrafi özellikleriyle ziyaretçileri kendine çekmektedir.


Narin Nerededir?

Narin, Orta Asya’da bir ülke olan Kırgızistan Cumhuriyeti’nin merkezindeki Narin Bölgesi’nin, bölgesel idari merkezidir. Narin Nehri’nin her iki kıyısında yer alan şehrin yüz ölçümü 84 kilometrekaredir. Deniz seviyesinden 2.050 metre yükseklikte konumlanan Narin, Kaşgar’dan Çu Nehri Vadisi’ndeki Sinkiang’e giden ticaret yolu üzerinde yer almaktadır.
 

Narin’e Nasıl Gidilir?

Narin’e, Kırgızistan’ın Balıkçı şehrinden 4,5 saatlik bir yolculuk sonucunda ulaşılabilmektedir. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’ten Narin’e ulaşmak için ise Bişkek’in yeni otobüs terminalinden taksiye binmek mümkündür. Bişkek ile Narin arasındaki yolun mesafesi yaklaşık 360 kilometredir.
Bişkek’e ulaşmak için ise şehrin 25 kilometre kuzey batısında bulunan Manas Uluslararası Havalimanı kullanılabilmektedir. Havalimanı’nın İstanbul ile bağlantısı mevcuttur.

 
Narin’de Görülecek Yerler

Taş Rabat Kervansarayı, 15. yüzyıldan kalma çok önemli bir antik mimari örneğidir. Kervansaray, Narin şehrinin 115 kilometre güneyinde yer almaktadır. 14. yüzyılda, Moğolistan’da hüküm süren Muhammed Han tarafından yaptırıldığı düşünülen Kervansaray’ın alışılmadık planı ve diğer başka özellikleri dikkat çekmektedir. Bilim insanları, Taş Rabat’ın İpek Yolu üzerinde bir dinlenme noktası olarak işlev gördüğünü öne sürmektedir. Fakat yerel halk efsanelerinden biri, yapının geçmişte Nasturiler tarafından Nasturi Kilisesi olarak kullanıldığından bahsetmektedir.

Neredeyse Çin sınırına ulaşan dik bir dağ geçidi boyunca, 10 kilometreyi aşan bir uzunluğa sahip olan Köl-Suu adlı göl, muazzam bir güzelliğe sahiptir. Göl’ün ilham verici atmosferinde yerel tekne turları düzenlenmektedir. 3500 metre yüksekte yer alan Göl’de hava değişimleri hızlı bir şekilde yaşanabilmektedir.

Koşoy Korgon, 250 metre çevreye sahip kare şeklinde bir kaledir. 8. yüzyıldan bu yana ikamet edilen bir alana 12. yüzyılda inşa edilmiş güçlü bir Karahanlı kalesi olan Koşoy Korgon’da, destan kahramanı Manas’ın arkadaşı Koşoy’un gömülü olduğu varsayılmaktadır. 4 ile 8 metre yükseklikte değişen duvarları üzerinde 14 ile 16 metre aralıklarla dizilmiş gözetleme kulelerine ve dört adet kapıya sahip olan Koşoy Korgon, At-Başı ilçesi sınırlarında yer almaktadır.

Kırgız ve Narin kökenli sanatçıların resim ve heykel koleksiyonuna sahip olan Sanat Galerisi de görülmeye değerdir. Galeri’de bir adet hediyelik eşya dükkânı da hizmet vermektedir.

Narin ile İlgili

Narin Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -16oC
  • Şub -3oC
  • Mar -1oC
  • Nis 7oC
  • May 11oC
  • Haz 14oC
  • Tem 16oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 6oC
  • Kas -3oC
  • Ara -3oC

Kısa Kısa