Pokhara Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pokhara, Nepal’in üçüncü büyük şehridir. Ülkenin başkenti Katmandu’dan 200 kilometre batıda yer almaktadır. Dünyanın en yüksek 10 dağı arasında gösterilen Dhaulagiri, Annapurna I ve Manaslu şehre yaklaşık 50 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Pokhara, ülkenin en büyük turistik noktalarından biridir. Himalayalara giden yolları ve İngiliz Gurkha askerlerine ev sahipliği yapması sayesinde aynı zamanda ülkenin en pahalı şehri olarak bilinir.

Geniş macera sporları imkanı ile adeta bir ekstrem sporlar cenneti sayılabilir. Tartışmasız dünyanın en iyi yamaç paraşütü mekânı ve dağ yürüyüşü yollarıyla Pokhara, doğaseverler için bambaşka bir deneyim sunmaktadır.

Pokhara, çevresindeki yerleşim yerlerine dışarıdan gelen ürünler için önemli bir dağıtım merkezi görevi görmektedir. Pokhara, aynı zamanda Nepal’in Kaski bölgesine yapılan ithalatın ana giriş noktasıdır. Böyle bir ticaret köprüsü görevi görmesi, Katmandu’daki hava ve çevre kirliliği yüzünden insanların Pokhara’ya kaçması ve yurtdışında yaşayan Nepallilerin kendilerine Pokhara’dan ev ve arsa alması gibi sebeplerle şehrin nüfusu ve ekonomisi gün geçtikçe büyümekte ve artmaktadır. Bir yandan da turizm endüstrisi ve yerel işletmeler Pokhara çevresindeki köyleri ve diğer yerleşim yerlerini gelişmesine önayak olmaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Z5yPRzpbLnQ