Nizwa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Umman’daki en eski şehirlerden biri olan Nizwa, geçmişten beri önemli bir ticaret, din, eğitim ve sanat merkezidir. Nüfusunun yaklaşık 72 bin olduğu tahmin edilen Nizwa, Hicret’in ilk yüzyıllarından bu yana bilim ve kültürün işlendiği en önemli noktadır. Şehir, Ummanlılar tarafından 793 yılında başkent yapılmıştır. O zamanlardan beri şehir, kültürel ve entelektüel yaşama büyük katkı sağlayan imam ve bilginlerin yaşam sürdüğü yer olmuştur. Bu nedenle kente “Takht El-Arab” (Arapların temeli) veya “Baydat Al-Islam” (İslam'ın kalesi) da denmektedir. Şehir, ilimin merkezi olması sebebiyle sıkça övgü toplamaktadır. Bilimsel alanda birçok kolda yaptığı katkılar ile İslam medeniyetine çağlar boyunca ilham olmuştur. Önceden okul olarak kullanılan şehirdeki meşhur camiler çok sayıda âlim, düşünür, fıkıh uzmanı ve yazar yetiştirmiştir.

Nizwa, 6 ve 7. yüzyıllarda Umman’ın başkenti olmuştur. İslamiyet’in kökeniyle bağlantısı sağlam olan Nizwa, birçok ünlü ve kadim camiye ev sahipliği yapmaktadır. Orta Çağ’ın en büyük yazarı İbn Battuta şehri ziyaret etmiş ve hakkında “Dağın eteklerinde, meyve bahçeleri ve akarsularla sarılmış, kaliteli çarşılar ve görkemli camilerle dolu bir şehir” şeklinde görüşünü belirtmiştir.

1950’lerde Umman’da petrolün keşfedilmesi ile şehrin merkezindeki antik kalenin büyük yuvarlak kulesi İngiliz Hava Kuvvetleri tarafından bombalanmış ve bir dizi çatışma meydana gelmiştir.

1970’lerden itibaren Umman Sultanı Kâbus bin Said yönetimiyle birlikte şehir modernleşmeye başlamıştır. İki şeritli otoyol ve ülkenin başkenti Maskat ile bağlantı sağlanarak turizm açısından gelişme gerçekleşmiştir. Turizmin teşvik edildiği bölgede büyük bir hastane, önemli okullar ve oteller de bulunmaktadır.

Nizwa Nerededir?

Nizwa, güneybatı Asya’da, Arap Yarımadası’nın güneydoğu kıyısında yer alan Umman Sultanlığı’nın Ad Dakhiliyah Bölgesi’nde bulunmaktadır. Bölge’nin en büyük şehri olan Nizwa, tarihte Umman’a başkentlik de yapmıştır.


Nizwa’ya Nasıl Gidilir?

Nizwa’ya başkent Muskat’tan kara yolu ile yaklaşık 1,5 saatte ulaşım sağlanabilmektedir. Günlük olarak otobüsler Muskat’tan Nizwa’ya sefer düzenlemektedir. Muskat’tan Salalah’a giden otobüsler de Nizwa’da durmaktadır.


Nizwa’da Görülecek Yerler

Nizwa, çok sayıdaki tarihi camiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu ibadethanelerden en eskisi, basit mimarisi ile bilinen Hz. Muhammed’in Camii tarzında inşa edilmiş olanıdır. Zaman ilerledikçe, camiler şehir genelinde çoğalmaya başlamıştır.
Nizwa’nın El Aqr Mahallesi’nin ortasında yer alan El Shawadhna Camii, çok sayıda bilginin ibadet ve dini eğitim için sıkça uğradığı yer olmuştur. Cami, 1. yüzyılın yedinci yılında inşa edilmiştir. Tarihsel süreç boyunca çok kez onarım görmüş olan camideki son dokunuş 1529 yılına tarihlenmektedir. Mihraptaki bitkisel motifler, küçük oymalar ve yeşillik desenleri dikkat çekmektedir.

Umman’daki en eski ve en büyük camilerden biri olan Sa’al Camii, ahşap kapılı geniş bir kuleden ve abdest için küçük bir alandan meydana gelmektedir. Nizwa ve Umman’daki en eski mihraplardan birine sahip olan Cami, 8 yılında inşa edilmiştir. Din eğitiminin yayılmasında öncü bir role sahip olan Sa’al Camii tarih boyunca çok kez onarımdan geçmiştir.

Al-Sharja Camii, 1518 yılından kalma olan fakat hala sağlamlığını korumasıyla dikkat çeken bir yapıdır. 4 metre yükseklik ve 6 metre genişliğe sahip mihrap, Abdullah Al-Humaimi Al-Naqash Al-Manahi’ye ait işler arasında şaheser niteliği taşımaktadır.

Şehirdeki diğer önemli camiler arasında Al-Jinah Camii ve Büyük Nizwa Camii sayılabilir.

Devasa yuvarlak duvarıyla bilinen Nizwa Kalesi, Umman Sultanlığı’ndaki en eski örneklerinden biridir. Yerden 24 metre yükselen Kale, 1660 yılında İmam Sultan bin Saif Al-Malik Al-Ya'rubi tarafından hükümet binası olarak inşa edilmiştir. Kale’de, Nizwa’da halen uygulanmakta olan geleneksel el sanatlarının sergilediği bir müze de yer almaktadır.

Şehre 24 kilometre mesafede bulunan Yem Al-Rudaida Kalesi, Al-Muayden Vadisi’nin girişinde yer almaktadır. Geleneksel mimari tarza sahip askeri sur şeklinde tasarlanmış olan Kale’de büyük duvarlar, tuğla kuleler ve şaşırtıcı dekoratif desenler dikkat çekmektedir.

Nizwa ile İlgili

Nizwa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 19.2oC
  • Şub 21.8oC
  • Mar 24.8oC
  • Nis 29.9oC
  • May 34oC
  • Haz 36oC
  • Tem 35.4oC
  • Agu 34.2oC
  • Eyl 32.4oC
  • Eki 28.8oC
  • Kas 24.7oC
  • Ara 20.9oC

Kısa Kısa