Tromso Mutfağı

Gece yarısı güneşi, Kuzey ışıkları ve muhteşem dağları Tromso’nun güzel olan yönlerinden sadece bazılarıdır. Norveç’in kuzeyindeki bu metropol aynı zamanda dünyanın en iyi bira damıtma tesislerine ve birinci sınıf deniz mahsulleri restoranlarına sahiptir.

Aurora Spirit, Lyngen’deki Aroybukten koyunda yer alan bir damıtma tesisidir. Tromso’da günübirlik turlarla katılabileceğiniz bu mekânda damıtılmış cin, votka ve viskileri deneyebilirsiniz.

Fiskekompaniet ise şehirdeki en iyi balık ve kabuklu deniz ürünleri restoranıdır. Tromsdalen’in muhteşem manzarasını sunan mekânda bölgenin en ünlü spesiyali kral yengecini denemeden dönmeyin. Aynı zamanda hem şarküteri hem gurme restoranı olan Mathallen’dekakule marmelatı ve kutup dondurması gibi lezzetleri satın alabilir, özel kaselerde pişirilmiş somonları tadabilirsiniz.

Norveç’in kuzeyindeki en iyi suşi restoranlarından biri olan Raa Sushi’de kızartılmış badem, krem peynir, somon ve çilek gibi lezzetli kombinasyonlarla servis edilen suşileri mutlaka denemelisiniz.

Kentin önde gelen restoranlardan bir diğer ise Emmas Drommekjokken’dir. Burada ev yapımı usüllere uygun şekilde hazırlanan ve kalp şeklinde bir tabakta servis edilen rüstik balıkları deneyebilirsiniz.

Her ne kadar pahalı olsalar da ren geyiği eti yemek için en uygun restoranlar ise Bardus ve Hildr Gastro Bar’dır. Eğer lezzetli Tromso yemeklerini daha ucuz bir mekânda yemek istiyorsanız Burgr ve Huken Pub en güzel seçeneklerdir. Her iki mekân da yerli halk arasında popülerdir. Huken’de Tromso’nun en lezzetli kreplerini yerken, retro iç dizayna sahip olan Burgr’da kentin en lezzetli burgerlerini tadabilirsiniz.