Barbados’un Kısa Tarihi

Güney Amerika'ya (Venezuela'nın Orinoco vadisi) MÖ 350'de kanoları ile vardılar. Avarak insanları ikinci göçmen dalgasıydı. Güney Amerika'dan yaklaşık MÖ 800 yılında varan Avarak yerleşimi, adada Stroud Point, Chandler Bay, Saint Luke's Gully (Aziz Luke'nin su kanalı), ve Mapp's cave (Mapp in mağarası) bölgeleridir.

16. yüzyılda adayı ilk kez bulan Portekizliler, bir süre sonra yerleşenler ise İngilizler olmuştur. İngilizler 1625'te geldiklerinde, adanın asıl sahipleri olan Yerliler burayı uzun bir süre önce terk etmişlerdi. İngilizler, şekerkamışı plantasyonu denen büyük çiftliklerde çalıştırmak üzere Batı Afrika'dan köleler getirdiler. (Kölelik 1834'te kaldırıldı.)

Barbadoslular, eski kurumları arasında, özellikle Codrington Koleji ile övünürler. Bu okul Batı Hint Adaları'ndaki en eski yükseköğrenim merkezidir. 1628'de kurulan başkent Bridgetown ülkenin tek liman kentidir. Kentin nüfusu yaklaşık 7.500'dür.

Barbados, 1966’da İngiltere'nin sömürgesi olmaktan çıktı; bağımsız devlet konumunda İngiliz Uluslar Topluluğu'nun bir üyesi oldu. Barbados'ta hükümet başbakanca yönetilir. Parlamentosu, Senato ve Temsilciler Meclisi'nden oluşur. İngiltere'yi bir genel vali temsil eder.