Pereira Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kolombiya’da, Risaralda Bölgesi’nin başkenti olan Pereira, And Dağları’nın eteklerinde bulunmaktadır. Şehir, Kolombiya kahvelerinin üretildiği ve “Coffee Axis” olarak bilinen bölgede yer alır. Coffee Axis, UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ndedir.

“Otún’un İncisi” adıyla da bilinen Pereira’nın yerlileri, altın zanaatkârı bir topluluk olan Quimbayalardır. 1540’lı yıllarda İspanyolların gelişiyle ilk yerleşim bölgeleri kurulmuştur. 1691’de bu yerleşim yerleri Pereira’nın günümüzdeki konumuna taşınmıştır. Antioquia’daki İspanyol göçmenler, Pereira’nın stratejik konumu, verimli toprakları ve güzel havası nedeniyle 1900’lü yıllardan itibaren buraya göç etmeye başlamışlardır. Burada, mineral açısından oldukça zengin olan volkanik And topraklarında yüksek kalitede kahve üretmişlerdir. Şekerkamışı ve sığır üretimi de aynı zamanlarda başlamıştır.

1999’daki ekonomik durgunluk ve onu takip eden yıllarda Pereira’dan ABD’ye ve İspanya’ya göçler yaşanmıştır. 2005 ve 2006 yıllarındaki başarılı ekonomik çıkıştan itibaren sürekli gelişen Pereira, günümüzde de bu ivmeyi koruyor.