Pire’de Gezilecek Yerler

Arkeolojik kalıntılar söz konusu olduğunda Atina ile rekabet etmesi mümkün olmasa da, Pire’nin de şehre karakter katan tarihi yapıları vardır. Şehrin en büyük limanı olan Megalo ise turistlerin gözdesidir. Buradan her gün kalkan feribotlarla Yunan Adaları ve İtalya kıyıları ziyaret edilebilir. Şehirde görülecek onlarca müze, denize girilecek pek çok plaj vardır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Kent Tiyatrosu, Themistoclean Surları (şehir surları), Megalo Limanı, Zeas Limanı, Kastella Tepesi, Kaminia Bölgesi, Barış ve Arkadaşlık Stadyumu, Karaiskakis Stadyumu, Eetioneia Kapısı, Maniatica, Paşalimanı.

Plajlar

beach-of-pireus_3.jpg

Yunan ulusal Turist Organizasyonu tarafından yönetilen Pire plajlarının büyük bir kısmı özel işletme olduğundan, giriş ücreti alınıyor. Pire’nin en gözde plajları şöyle: Glyfada Plajı, Kavouri Plajı, Varkiza Plajı, Voula Plajı, Vouliagmeni Plajı, Votsalakia Plajı.

Müzeler

piraeus-archaeological-museum-3.jpg

Küçük bir şehir olmasına rağmen Pire sınırları içinde pek çok müze ve enstitü bulunuyor. Pire Arkeolojik Müzesi’nde, bölgedeki kazılarda bulunan ve şehrin tarihine ışık tutan pek çok eser var. Hellenic Denizcilik Müzesi’nde ise denizcilik tarihini ve geleneklerini anlatan 2.500’den fazla eser sergileniyor. Kent Sanat Müzesi ve Yunanistan’ın en büyük kütüphanelerinden biri olan Kent Kütüphanesi de görülmeye değer. Pire’de ziyaret edebileceğiniz diğer müzeler şöyle: Panos Aravantinos Dekor Müzesi, Georgios Averof Müze Gemi, Elektrikli Ray Sistemi Müzesi.

Kiliseler

43569d1351787990-piraeus-what-see-when-you-visit-city-photo-agios-nikolaos-church-piraeus-22139.jpg

Pire’de yer alan pek çok Ortodoks kilisesi arasından öne çıkan en büyük üç kilise şunlardır: Saint Nicholas, Saint Spyridon ve Holy Trinity olarak da bilinen Agia Triada Katedrali. Şehirde Roma Katoliklerine ve Evangelist Hıristiyanlara ait birer kilise bulunuyor.