Rustavi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rustavi_georgia.JPG

Güneydoğu Gürcistan’da Kvemo Kartli bölgesinde yer alan Rustavi, başkent Tiflis’in güneydoğusunda ve başkente 25 kilometre mesafededir. Kura nehri kıyısında konumlanan şehir yenilenmiş meydanıyla ve yenilenmekte olan tiyatro binasıyla yeni bir kimliğe kavuşmaktadır. Eskiden bir sanayi şehri olan Rustavi’de Sovyet mimarisi hâkimdir. Pek çok terkedilmiş fabrika, metruk park ve kurak tepe ile çevrilidir. Rustavi’nin tarihi iki döneme ayrılmaktadır. Şehrin 13. yüzyılda tamamen yok edilmesiyle sonuçlanan antik tarihi ve Sovyet döneminden bu yana uzanan modern tarihi.

Kent, 1948’de, metalurji fabrikasının yanında kurulmuştur. Bu adı, Moğolların 1256 yılında yıktığı, hemen yakınlardaki eski Rustavi kentinden almaktadır. Bu eski Rustavi kentinden günümüze sadece kale kalıntıları kalmıştır. Modern Rustavi kenti, kuruluşundan kısa sürede Güney Kafkasya’nın endüstri merkezi haline gelmiştir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra bu önemini yitirmiştir. Kent endüstri merkezi olmaktan çıkıp ve nüfusun büyük kısmı işsiz kalmıştır.

Rustavi halk dansları topluluğu bu kenttedir. Kentte ayrıca, yükseköğretim kurumları, tiyatro ve müze bulunmaktadır. Düzenli olarak “Altın Maske” adıyla uluslararası tiyatro festivali düzenlenmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=yrLRGo9am-M