Google+

Arama formu

Ekaterinburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ekaterinburg, ya da Rusça adıyla Yekaterinburg, Rusya’nın dördüncü büyük şehri ve Sverdlovsk Oblastı’nın (yönetim birimi) merkezidir.

Ekaterinburg Hakkında Bilinmesi Gerekenler
goista.com

Ekaterinburg, ya da Rusça adıyla YekaterinburgRusya’nın dördüncü büyük şehri ve Sverdlovsk Oblastı’nın (yönetim birimi) merkezidir. Ekaterinburg, Avrupa ile Asya’nın kuzeydeki sınırı kabul edilen Ural Dağları üzerinde yer alır. Ülkenin önemli ağır sanayi merkezlerinden biri olan kent, ayrıca eğitim kurumları ve müzeleri ile de Urallar’ın en büyük kültür merkezidir.

Ekaterinburg tarihinde Rus çarları önemli bir yere sahiptir. Çar I. Petro Romanov (Büyük Petro) tarafından 1723’te bir sanayi kenti olarak kurulan Ekaterinburg, adını I. Petro’nun eşi Çarişe I. Katerina’dan alır. Ekaterinburg aynı zamanda, Rusya İmparatorluğu’nun son çarı II. Nikola’nın sürgüne gönderildiği ve öldürüldüğü şehir olarak tarihe geçmiştir. Şehir 1924 – 1991 arasında Lenin’in yoldaşlarından Sverdlov’un adını alarak Sverdlovsk diye anılmıştır. 

Güçlü tarihsel zenginliği ve Rusya’nın sanayileşme alanında en çok ilerleme göstermiş en büyük üçüncü kenti olan Ekaterinburg, günümüzde de gelişimini sürdürmektedir.

Tanıtıcı Video: