San Andres Hakkında Bilinmesi Gerekenler

San Andres, Karayip Denizi’nde yer alan bir mercan adasıdır. Tarihsel olarak İngiltere’ye, idarî olarak da Kolombiya’ya bağlıdır. San Andres ve yakınındaki Providence ile Santa Catalina Adaları kendi aralarında bir departman oluşturur. San Andres, güney adaları grubunun en büyük departmanıdır. Adanın resmi dili İspanyolca, İngilizce ve Kreolcedir.

San Andres, Providencia’nın 50 kilometre güneyinde, Nikaragua’nın 230 kilometre doğusunda  ve Kolombiya’nın 750 kilometre kuzeyinde yer alır. Bu takımadalar toplamda 57 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. 2000 yılında UNESCO Biyozfer Rezervi Adayı ilan edilmiştir.

San Andres olarak bilinen adanın diğer bir adı El Centro’dur. Ada sakinleri burayı bu isimle anmaktadırlar. 30 kilometrelik bir çevre yoluna sahip San Andres’de plajlar, mercan resifleri, gayzerler ve koylar çok sayıda bulunur. Ayrıca San Andres’in bir kasabası olan La Loma, Baptist Kilisesi, deniz akvaryumu, La Laguna’nın merkezi ve mangrov ormanlarının ortasındaki tatlısu gölü adadaki önemli gezi yerleridir. Burada Hindistan cevizli palmiye ağaçları, yemyeşil çayırlar ve uzunlukları 20 metreyi bulan yerel ağaçlar bulunmaktadır.

Tanıtıcı Video: