Arica

Arica Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Arica, Şili’nin kuzeyinde bulunan, sörf plajları ile ünlü bir şehirdir. Yıl boyunca sıcak ve güneşli olan şehirdeki plajlar, merkeze kısa bir yürüme mesafesindedir. Dünyada en az yağış alan yerler arasında bulunan Arica’nın gökyüzünde bu sebeple nadiren bulut görülmektedir. Şehrin nüfusu 200.000’e yaklaşmaktadır. Güney Amerika’nın önemli bir limanı olan Arica, Bolivya’ya ait serbest bir limandır ve Bolivya ticaretinde önemli bir paya sahiptir. Arica, stratejik açıdan da önemli bir konumda yer almaktadır. Pan-Amerikan Karayolu’nun yanında yer almakta, Peru’da Tacna, Bolivya’da La Paz tren yolu ile bağlantısı bulunmakta ve bir uluslararası havalimanı ile hizmet vermektedir.

10.000 yıl öncesine kadar tarihlenen arkeolojik bulgular, bölgedeki ilk yerleşimcilerin farklı yerli gruplar olduğunu ortaya koymuştur. İspanyolların bölgeye intikal etmesi ise 1541 yılına dayanır. Zamanla İspanyol dünyasının önde gelen limanı olma niteliği kazanan şehir, zenginliğinden dolayı korsanların yanı sıra birçok zenginin de hedefi haline gelmiştir. 1821’de İspanyol hâkimiyetinin çökmesi ile birlikte ise Arica, Peru’nun yönetimine geçmiştir. Yakın zamana kadar Peru Cumhuriyeti’nin bir parçası olmuştur. Peru 1855’te Arica-Tacna demir yolunu hizmete açmıştır. Arica, devasa depremlerden mustarip bir coğrafyadadır. 1868’deki büyük afette on binlerce kişi hayatını kaybetmiştir. Şehrin resmî olarak Şili hâkimiyetine geçmesi ise 1883 tarihlidir. 20. yüzyıl gelindiğinde, Arica’da birçok kalkınma hamlesi gerçekleştirilmiştir.

Arica, yıllık düşük yağış oranları ile birlikte ılıman bir iklime sahiptir. Kumsallarında yıl boyu güneşin tadının çıkarılabileceği şehir; sessiz, rahat ve güvenlidir. Güney Pasifik dalgalarında sörf ve şehir hayatı Arica’da iç içedir. Tarihî keşifler, vadi gezileri, doğa yürüyüşleri, yerel lezzetler, egzotik meyveler ve daha birçok unsur Arica’da bir aradadır. 

Arica Nerededir? 

Arica, Güney Amerika kıtasında yer alan Şili Cumhuriyeti’nin en kuzeyinde, Tarapacá Bölgesi'nde, Peru sınırına birkaç kilometre mesafede, Güney Pasifik kıyısındadır. Ülkenin başkenti Santiago’ya 2.051 kilometre uzaklıkta olan şehir, Río Lluta ve Río San José de Azapa nehirlerinin denize döküldüğü ağızda yer almaktadır. 

Arica’ya Nasıl Gidilir? 

Arica, ülkenin güneyindeki San Pedro de Atacama, Calama ve Iquique gibi şehirler ile otobüs vasıtasıyla bağlantılıdır. Bolivya, La Paz, Cochabamba ve Oruro'dan da günlük otobüs seferleri mevcuttur.
Şehrin 18,5 kilometre kuzeyinde yer alan Chacalluta Uluslararası Havaalanı terminalinde ise üç adet Şili hava yolu şirketi hizmet vermektedir.

Arica’da Görülecek Yerler

Lauca Milli Parkı, UNESCO tarafından Biyosfer Doğal Koruma Alanı olarak belirlenmiştir. Bolivya sınırında yer alan Milli Park, 1370 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Park, 1965 yılında açılmıştır. Sınırlarından Río Lauca ve Río Lluta nehirleri akmaktadır. 4.517 metre yüksekte yer alan, dünyanın en yüksek konumda bulunan göllerinden biri olan, kobalt mavisi renkteki Chungará Gölü, Milli Park sınırları içinde yer almaktadır. Etrafında gezi yollarının bulunduğu göl, birçok hayvan türüne yaşam alanı sunmaktadır. Park içinde Jurasi’de ise 40 derece sıcaklıktaki sıcak su kaynaklarından şifa amaçlı faydalanmak mümkündür.

Milli Park’ın göbeğinde yer alan Parinacota, Ulusal Anıt ilan edilmiş bir yerli köyüdür. Köyü tanımak, yerel kültürün keşfedilmesi için bir fırsattır. Mistik bir ruha sahip olan köy kerpiç evlerinde efsanelerin ve hurafelerin ruhunu yaşatmaktadır.

And halklarının kökeni ile güneş ve ayın kozmik ilişkilerini sembolize eden modern devasa heykeller ise Pan-Amerikan Karayolu yakınlarında, Arica’nın yaklaşık 25 kilometre güneyinde yer almaktadır. Çölün ortasında yer alan, Tutelares olarak adlandırılan devasa heykeller, Juan Diaz Fleming tarafından yapılmıştır.

El Morro ise dev bir kayanın üzerinden şehrin mükemmel manzarasının görülebileceği yerdir. Uzaktan dev bir kum tepesini andıran El Morro, aslında sağlam bir kayadır.

Arica’da Yapılacaklar

Arica, dünyanın önde gelen sörf merkezlerindendir. “El Gringo” olarak bilinen dalga, her yıl dünya sörf şampiyonalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Zeytin ağaçlarının bulunduğu vadilerde yürüyüş ise birçok egzotik meyveyi tatma imkânı sunmaktadır.

Chinchorro kültürünün izlerinin görülebileceği Corazones Plajı ise kentin güneyinde, şehir merkezine 12 kilometre mesafede yer almaktadır. Plaj ince koyu bir kuma sahiptir. Doğal mağaralar, taş sanatı ve taş merdivenler ilgi çekicidir. Plajda gün batımının güzel manzarası izlenebilir. Kumsal aynı zamanda kamp kurmak ve su sporları yapmak için de elverişlidir.

Arica ile İlgili

Arica Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23oC
  • Şub 23oC
  • Mar 22oC
  • Nis 20oC
  • May 18oC
  • Haz 17oC
  • Tem 16oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 18oC
  • Kas 20oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa