Google+

Arama formu

Cidde Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cidde şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Raghad Al Shati For Furnished Units, شقق اشرينكل جده güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri The Apartments, Eden Residence, Kayan Apartment شقق كيان. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Al Bilad Hotel, Qaser Al Sahel Al Gharbi, Casablanca Grand Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz OYO 128 Al Hamra Palace 1, Al Eairy Furnished Apartments- Jeddah 1, Al Eairy Furnished Apartments- Jeddah 2 tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cidde aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Cidde Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Cidde Turları

Cidde, başkent Riyad’dan sonra Suudi Arabistan’ın en büyük ikinci kentidir. Kızıldeniz kıyısında yer alan liman kenti Cidde aynı zamanda Mekke’nin limanı ve deniz yoluyla gelen hacıların karaya çıktıkları yerdir. Hava yolu taşımacılığında da geçiş yeri olan kent, Suudi Arabistan Krallığı’nın diplomatik merkezi konumundadır. Liman kenti olması sebebiyle uzun süre ülkenin dışarı açılmış tek kenti olmuştur.

İslamiyetten çok önce kurulduğu bilinen Cidde, halife Osman döneminde Mekke’nin limanı durumuna getirilerek önem kazanmıştır. 11. yüzyılda surlarla çevrilen kent, Mısır ve Hindistan arasında çalışan gemilerin uğrak yeri olarak gelişimini sürdürmüştür. 1517’de Memluklardan Osmanlı egemenliğine geçen Cidde; önce sancak, sonra Habeş eyaletinin merkezi, daha sonra da Hicaz vilayetinin parçası olmuştur. 

Osmanlıların Hint seferinde donatım üssü olarak kullanılmış, 1541’de Portekizlilerin saldırısına uğramıştır. 1811’de Mısır valisi Mehmet Ali Paşa’nın eline geçen kent 1840’ta yeniden Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1916 – 1925 yılları arasında Haşimi Krallığı’nın yönetiminde kaldıktan sonra Suudi Arabistan Krallığı’na bağlanmıştır ve petrol üretiminin başlaması üzerine 1947’den itibaren hızla gelişmiştir.

Tanıtıcı Video: